Podtapiane piwnice, brak myjni i sali edukacyjnej, zbyt niskie bramy dla samochodów – to część wad obecnej siedziby komendy PSP w Puławach. Strażacy chcą ją wyburzyć, a na jej miejscu postawić nową strażnicę za ok. 25 mln zł
Puławscy strażacy, wzorem swoich kolegów z Ryk i Lubartowa, dążą do budowy nowej komendy. Ta miałaby powstać dokładnie w tym samym miejscu, co obecna, na rogu Słowackiego i Lubelskiej.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że z zewnątrz nasza komenda nie wygląda źle. Jest to jednak budynek z 1974 roku, który nie spełnia wymagań XXI w. Po deszczach zalewa nam piwnice. Mamy kłopoty także z kanalizacją, a część samochodów nie mieści się do garaży przez zbyt niskie bramy – wylicza st. bryg. Grzegorz Podhajny, komendant PSP w Puławach.
To nie wszystko. Wilgoć sprawia, że niszczeją fundamenty. Brakuje także zaplecza sanitarnego oraz dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie ma także sali edukacyjnej (budowanej już w nowych strażnicach), która mogłaby służyć do szkoleń czy spotkań z dziećmi i młodzieżą. W związku z brakiem myjni, auta muszą być czyszczone na zewnątrz. Lista braków jest zatem długa, a koszty przebudowy starej strażnicy nie zachęcają do tej inwestycji.
– Dlatego uznaliśmy, korzystając także z doświadczeń innych, że najlepszym rozwiązaniem będzie rozbiórka wszystkich budynków, podniesienie terenu i budowa od zera nowej strażnicy. Jej koszt szacujemy na ok. 25 mln zł. Liczymy przy tym na środki rządowe, które mają być uruchomione od 2021 roku w ramach nowej ustawy o modernizacji służb – tłumaczy komendant.
Budowa może potrwać ok. 20-24 miesięcy. Na ten czas straż ma zamiar pracować w takim samym zakresie, jak dzisiaj. Sprzęt, w tym wozy strażackie, mogłyby trafić do garaży po PKS-ie przy ul. Dęblińskiej. Rolę biur, czy szatni mogłyby natomiast tymczasowo spełniać kontenery.
– Jesteśmy w stanie zmierzyć się z tymi uciążliwościami - zapewnia st. bryg. Grzegorz Podhajny.
W przyszłym roku przygotowany ma zostać projekt nowej komendy. Jeśli PSP uda się pozyskać środki rządowe, budowa mogłaby ruszyć w roku 2021 i potrwać około 2023.