Dawny układ alejek spacerowych, zasięg placyku przed Domem Gotyckim albo klomby księżnej Izabelli.
Badanie georadarem zlecił Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa. - Było potrzebne, żeby przygotować projekty odnowienia drzewostanu oraz alejek - tłumaczy Michał Polkowski, zastępca dyrektora IUNG.
Kilka tygodni temu do Puław przyjechali specjaliści z urządzeniem emitującym fale radiowe. - Jedna antena wysyła impuls, a druga odbiera wszystkie odbicia od obiektów, które znajdują się pod ziemią. W ten sposób można łatwo zobaczyć, co przykrywa ziemia bez konieczności kopania - mówi Jarosław Majewski z firmy Georadar z Wrocławia, która przeprowadzała badania.
Tą nowoczesną metodą badano już m.in. ogrody w Wilanowie czy zespole parkowo-pałacowym w Białymstoku. W Puławach specjaliści sprawdzili szczegółowo 18 miejsc w parku pomiędzy Pałacem Czartoryskich, Świątynią Sybilli, a mostkiem prowadzącym do siedziby Biblioteki Miejskiej. Wyniki badań już są znane. IUNG przesłał je do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Można tu odnaleźć m.in. przebieg dawnych ścieżek, fundamenty rzeźby albo klombu czy dawny zasięg placu przed Domem Gotyckim. Teraz wyniki badań georadarem projektanci powinni przenieść na przygotowywany projekt rewaloryzacji ogrodu i wykorzystać - mówi Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków.
Nie wiadomo jeszcze czy w związku z badaniem georadarem będą prowadzone jakieś dalsze prace archeologiczne. Michał Polkowski z IUNG-u twierdzi, że nie będzie takiej potrzeby. - To, że w ogrodzie nie było żadnych budynków jest dokładnie udokumentowane. Więc nic specjalnie ciekawego na pewno nie uda się już znaleźć - uważa Polkowski.
Instytut myśli teraz raczej o remontach, jakie ma zamiar przeprowadzić m.in. w Świątyni Sybilli i Domu Gotyckim. Te oraz kilka innych parkowych zabytków będzie miało odnowioną elewację. Wszystko zależy jednak od wysokości unijnego dofinansowania prac remontowych. Na całość prac potrzeba ok. 7 milionów złotych. O tym, czy pieniądze na puławskie zabytki się znajdą, będzie wiadomo jesienią.