Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 maja 2024 r.
18:55

Artyści zastąpili nauczycieli. Dzieciom się podobało

0 0 A A

Dzisiaj w Gołębiu kilkunastu artystów związanych z ziemią puławską wzięło udział w warsztatach artystycznych skierowanych do dzieci i dorosłych. Uczestnicy tworzyli rzeźby, rysowali, malowali graffiti, a nawet spotkali się ze średniowiecznymi legendziarzami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To prawdopodobnie była najlepsza i najdłuższa lekcja plastyki w historii Szkoły Podstawowej im. S. Czarnieckiego w Gołębiu. Dzisiaj przed placówką pojawili się artyści m.in. z Puław, Kazimierza Dolnego, Dęblina i Szczecina, którzy demonstrowali różnorodne techniki malarskie, rzeźbiarskie i rękodzielnicze. Z okazji pierwszej edycji "Ogrodu Sztuki", wszyscy uczniowie zostali zwolnieni z postałych lekcji zaplanowych tego dnia, a na wydarzenie zaproszono również ich rodziców.

Lekcja graffiti

- Mamy malowanie ziołami, malowanie na płótnie, na streczu, na plastrach drewna, malowanie magnesów, rysowanie czarnym tuszem, rzeźbnienie w glinie, tworzenie zimnej porcelany, składanie bransoletek i koralików oraz kowalstwo artystyczne i warsztaty z graffiti - wymienia Dorota Opolska-Maksym, pedagog, nauczycielka plastyki, organizator wydarzenia. - Zależało mi na tym, żeby dzieci miały kontakt z prawdziwą sztuką, nie tylko tą ludową. Po zakończeniu zajęć, zorganizujemy wystawę powstałych dzisiaj prac - dodaje pomysłodawczyni tej nietypowej lekcji.

W ramach "Ogrodu Sztuki" na jednej ze ścian szkoły odsłonięto niewielki mural z logo szkoły autorstwa ulicznego artysty Vaszka. Ten zaprojektował również graffiti na budynku dawnej apteki, a w jego tworzeniu wzięli udział uczniowie.

- Graffiti to jest sztuka, która fascynuje mnie od wielu lat. Zaczynałem jak inni, od rysowania na papierze, a dzisiaj maluje głównie na ścianach w Polsce i zagranicą - opowiada Vaszek, który w Gołębiu już pół roku temu poprowdził pierwsze warsztaty. Dzisiaj była ich kolejna odsłona.

Piórem, mąką i gliną. Dla relaksu

Uczestnicy spotkania mieli okazję również zobaczyć członków szczecińskiej fundacji "Drzewiej" w strojach w stylu wczesnego średniowiecza. - Pokazujemy jak można pisać piórem. Nie jest to wygodne, ale na pewno atrakcyjne. Sami tworzymy również naturalne barwniki np. z orzecha włoskiego, kawy, czy hibiskusa - opowiada Marcin "Iperyt" Przydatek, który w Gołębiu pojawił się wspólnie z kolegą tworzącym historyczne legendy.

Na warsztatach można było także nauczyć się rzeźbienia w glinie, do czego zachęcała Anna Krawczak z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie. Gotowe prace trafią o pieca rozgrzanego do temperatury 900 stopni Celsjusza. - Ważne jest to, żeby miały cienkie ścianki i były puste w środku, bo inaczej mogą eksplodować - przestrzega instruktorka.

Rzeźbić można było również na zimno, do czego zachęcali specjaliści od terapii zajęciowej Medycznego Studium Zawodowego z Puławach. - Wytarczy mąka ziemniaczana, klej i sok z cytryny, by stworzyć masę plastyczną, która po zaschnięciu przypomina porcelanę. Ona jest bardzo ciekawa w dotyku, poza tym rzeźbienie uspokaja i relaksuje - zachęca Kacper Jakubik.

Rysowanie zamiast telewizora

Szkicowanie architektury oraz dzikich zwierząt proponowała natomiast Karolina Matras. Artystka pokazała również kilka swoich autorskich, fotorealistycznych prac. - Tworzę je najczęściej wieczorami, po racy. To jest moja pasja. Od dziecka dużo malowałam, a umiejętności warsztatowe zdobyłam na studiach graficznych - opowiada nasza rozmówczyni. Dużej precyzji wymagało również malowanie akrylowych miniatur na plastrach drewna brzozowego. - Używam w tym celu pędzelków do zdobienia paznokci - mówi Kinga Kramarczyk z Puław. - Nie mam w domu telewizora, więc maluję - przyznaje artystka.

Kolejna edycja za rok

Poniedziałkowy piknik kosztował zaledwie 4 tys. zł, z czego połowę kosztów pokryły dotaje od lokalnych samorządów: gminy wiejskiej Puławy i powiatu puławskiego. Część pozostałej sumy szkoła zdobyła dzięki organizacji kiermaszu wyrobów wykonanych przez dzieci. - Zachęcamy naszych uczniów do twórczego działania - podkreśla Dorota Opolska-Maksym, zapowiadając kolejną super-lekcję w przyszłym roku. Wychowania fizycznego będą uczyć lokalni sportowcy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

5 powodów, dla których warto przejść na ekologiczne foliopaki do wysyłki

5 powodów, dla których warto przejść na ekologiczne foliopaki do wysyłki

Foliopak kurierski to bardzo popularne opakowanie wykorzystywane do przesyłek. Jednak zwykły model foliowy niekoniecznie jest przyjazny dla środowiska. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają na wyszukiwanie rozwiązań pozwalających lepiej zatroszczyć się o naszą planetę. Jednym z nich jest foliopak eko – oto powody, dla których warto na niego postawić!

Prywatne wizyty i konsultacje lekarskie. Praktyczny miniporadnik dla pacjentów

Prywatne wizyty i konsultacje lekarskie. Praktyczny miniporadnik dla pacjentów

Umawianie wizyt i konsultacje lekarskie online – niezbędnik pacjenta

Gdzie jest pani Krystyna? Pojechała czerwona damką i ślad po niej zaginał

Gdzie jest pani Krystyna? Pojechała czerwona damką i ślad po niej zaginał

Zaginęła pani Krystyna z gminy Lubartów. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach 65-latki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium