Turyści będą zwiedzać kopalnie, jaskinie i kamieniołomy na terenach siedmiu nadwiślańskich gmin. Powstaną punkty widokowe, edukacyjne geocentra, a dwa brzegi Wisły połączy kolejka gondolowa
A plany są ambitne. Na jaskiniach i kolejce linowej łączącej Kazimierz z Janowcem się nie kończy. W projekcie jest też renowacja Zamku i rynku w Janowcu, Wzgórza Zamkowego z kaplicą Oleśnickich i grotami w Bochotnicy oraz rynku w Józefowie nad Wisłą.
- Myślimy też o wybudowaniu tras rowerowych, pieszych i parkingów w systemie "parkuj i jedź”. Tak, by turyści mogli łatwo przemieszczać się z jednej miejscowości do drugiej - mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. - W planach jest też budowa przystani rzecznych na Wiśle.
Na listę priorytetów trafiły te inwestycje, które samorząd województwa zamierza dofinansować w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zarząd Województwa wybrał 49 inwestycji z 238 zgłoszonych przez gminy.
- Wpisanie na listę priorytetów nie przesądza jednak o tym, że pieniądze rzeczywiście dostaniemy - studzi emocje Małgorzata Kuś, sekretarz Gminy Kazimierz Dolny. - Teraz będziemy uszczegóławiać nasze pomysły. Być może, po przeprowadzeniu analiz ekonomicznych okaże się, że niektóre projekty będą mogły generować straty i w konsekwencji nie doczekają się realizacji. Na tym etapie najbardziej przygotowana jest gmina Annopol, która na terenie nieczynnej kopalni fosforytów chce zorganizować trasę turystyczną. Ma już całą potrzebną dokumentację geodezyjną.
Liczba zgłoszonych przez gminy projektów zależy od ich położenia na obszarze geoparku wyznaczonym przez prof. Mariana Harasimiuka, kierownika zakładu polityki przestrzennej i planowania Wydziału Nauk o Ziemi UMCS.
- Dobrym przykładem jest Opole Lubelskie, które zgłosiło tylko jedną inwestycję. Nie jest to dziwne w kontekście tego, że tylko 1/5 obszaru gminy leży na terenie geoparku - tłumaczy Kuś. - Z kolei Kazimierz czy Janowiec, leżą w całości na tym obszarze, dlatego propozycji mamy więcej.