Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 września 2024 r.
20:19

Boją się odoru i biogazowni. Nie chcą zmian w planie

Baner przeciw nowej biogazowni zawisł na jednym z budynków tuż przy Urzędzie Gminy w Kurowie
Baner przeciw nowej biogazowni zawisł na jednym z budynków tuż przy Urzędzie Gminy w Kurowie (fot. Nadesłane)

Mieszkańcy gminy złożyli liczne uwagi do proponowanych zmian planistycznych, które pozwoliłby na rozbudowę gospodarstw rolnych i lokalizację dużych biogazowni. Przeciwnicy inwestycji zawiesili nawet skierowany w stronę radnych baner "mówimy nie biogazowni!"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeden z młodych rolników z Dęby w gminie Kurów hoduje krowy mleczne i planuje rozbudowę swojego gospodarstwa. Na działkach pomiędzy Wólką Nowodworską i Posiołkiem (na północ od S17) lokalny inwestor chciałby postawić nowe obory oraz biogazownię o dużej mocy. Mieszkańcy Wólki obawiają się negatywnego wpływu tego przedsięwzięcia na środowisko, a przede wszystkim na komfort ich życia. Przekonują, że po jego rozbudowie przyjdzie im mierzyć się z fetorem, a na rodzaj wsadu do biogazowni żadnego wpływu mieć nie będą. Dlatego starają się za wczasu zablokować zmiany w miejscowym planie.

Petycja i protest. Presja na radnych

- To my, mieszkańcy Wólki Nowodworskiej a w dalszej kolejności całej gminy poniesiemy negatywne skutki zmian w prawie lokalnym dopuszczającym lokalizację takich uciążliwych inwestycji - piszą protestujący, wskazując na spodziewane obniżenie jakości życia, oddziaływanie biogazowni na ich zdrowie, a nawet degradacji środowiska naturalnego. Pod petycją przeciw zmianom w miejscowym planie, przeciw biogazowni, podpisało się już ponad 40 osób.

Część z nich złożyła już swoje liczne uwagi do planu, które w ciągu najbliższych trzech miesięcy mają zostać rozpatrzone przez gminnych urzędników. Po uwzględnieniu lub odrzuceniu poszczególnych uwag przez radę gminy, zapadanie decyzja o zmianach w planie.

Grupa protestujących niedaleko budynku Urzędu Gminy wywiesiła baner z hasłem "radni Kurowa, cała gmina na was patrzy, nie dla biogazowni!", który został niedawno uszkodzony przez nieznanego sprawcę. W gminie rozpowszechniane są także plotki o tym, jakoby tajemnicze osoby miały niszczyć mienie mieszkańców występujących przeciw rolniczym inwestycjom. Puławska policja potwierdziła jedynie, że w tym miesiącu doszło do uszkodzenia dwóch opon w aucie prowadzonym przez mieszkankę gminy Kurów. Powody tego uszkodzenia nie są znane.

Obornik tak, odpady nie

Zgodę na reprezentowanie interesów protestujących rozważa miejscowe stowarzyszenie "Zielone Powiśle", posiadające doświadczenie w podobnych sprawach na terenie powiatu puławskiego. Jego prezes, Janusz Próchniak, zwraca uwagę na to, że zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa z jesieni zeszłego roku, do biogazowni mogłyby trafiać nie tylko produkty uboczne z lokalnego gospodarstwa. Obawy budzi możliwość wrzucania do niej odpadów poubojowych, które mogą powodować największe uciążliwości zapachowe.

- Zawsze przy tego typu inwestycjach pojawiają się zapewnienia o znakomitej ekologii i wszelakich dobrodziejstwach, ale ja w składane deklaracje mówiące o tym, że wsadem do biogazowni będzie wyłącznie obornik i gnojowica nie wierzę. Osobiście nie mam nic przeciwko budowie biogazowni, ale w miejscach, gdzie nie będą one uciążliwe dla okolicznych mieszkańców - tłumaczy Janusz Próchniak.

Nie tylko Posiołek?

Jak dodaje, według sygnałów, które otrzymuje, biogazownie planowane są nie tylko w okolicach Wólki Nowodworskiej, ale także w pobliskim Chrząchowie i Nowym Pożogu w gminie Końskowola. - Wtedy wysoce prawdopodobne byłoby, że nieprzyjemny odór obejmie cały powiat - ocenia, wskazując na tzw. poferment, który właściciele biogazowni rolniczych lubią rozwodzić na pola, by opróżnić magazyn przed kolejnym wrzutem. Jako rozwiązanie rozsądniejsze od budowy dużych biogazowni, prezes ZP zalecałby stawianie na mniejsze, do 100 kW mocy, które to jego zdaniem wystarczyłyby na rolnicze potrzeby.

- Sam pomysł na inwestycje tego typu w naszych gminach, ze względu na walory przyrodnicze i aspekty ekonomiczne, jest nieporozumieniem. W przypadku powstania biogazowni, wartość działek budowlanych spadłaby na łeb na szyję - prognozuje Janusz Próchniak.

Naukowe argumenty

Tymczasem wójt Kurowa, Arkadiusz Małecki, do sprawy budowy biogazowni podchodzi ze spokojem. Za nim już jedno spotkanie z protestującymi, do którego doszło w zeszłym tygodniu. - Przeanalizujemy wszystkie uwagi, które do nas wpłynęły. Jesteśmy również w kontakcie z naukowcami, autorytetami w dziedzinie produkcji biogazu, jak prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wokół tej sprawy narosło już wiele mitów, np. co do wielkości inwestycji. To, że plan dopuszcza 2 MW to nie znaczy, że tej wielkości biogazownia powstanie - tłumaczy wójt. Jak dodaje, w trakcie głosowania nad uchwałą o zmianach w planie radni będą mieli wolną rękę. - Żadnej dyscypliny nie będzie - zapewnia. Decyzji w sprawie zmian w planie dla Wólki Nowodworskiej i Posiołka możemy spodziewać się pod koniec roku.

Posiołek to jedno z najmniejszych sołectw w gminie Kurów oraz całym województwie, leżące niedaleko Wólki Nowodworskiej oraz granicy z sąsiednią gminą Końskowola. Kilkaset metrów od budynków może powstać duże gospodarstwo hodujące bydło oraz biogazownia (fot. rs/archiwum)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium