Na dwa tygodnie przed zakończeniem przyjmowania wniosków do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego mieszkańcy złożyli w sumie 32 projekty.
Mieszkańcy Puław jak dotąd zgłosili m.in: projekt zagospodarowania Błoni, zakupu sezonowego lodowiska, budowy nowej fontanny na placu Chopina, utworzenia wybiegów dla psów, montaż stojaków rowerowych, okresowe zadaszenie placów zabaw, a także np. rewitalizację skweru przy ul. Wróblewskiego, nowych ścieżek rowerowych oraz parkingów. Puławianie oczekują także organizacji warsztatów fotograficznych, dziennikarskich i zajęć z trenerem fitness na miejskich siłowniach pod chmurką. Łączna ilość złożonych projektów na razie nie jest zbyt duża. Urzędnicy liczą na to, że większość wniosków trafi do nich w ostatnim tygodniu czerwca.
– Mamy nadzieję, że nasze społeczeństwo jeszcze bardziej się zaktywizuje i ilość tych projektów wzrośnie. Na razie jest ich 32, wśród których dominują wnioski dotyczące projektów ogólnomiejskich. Spośród rejonowych najwięcej dotyczy os. Niwa i os. Włostowice – mówi Ewelina Borawska z UM Puławy.
Wszyscy ci, którzy jeszcze nie złożyli własnego projektu do budżetu obywatelskiego na 2017 rok mają na to czas do końca czerwca. W ocenie tego, czy nasz pomysł ma szansę na pozytywne rozpatrzenie przez komisję może pomóc zamieszczona na stronach internetowych UM, mapa własności. Jednym z najważniejszych wytycznych dla projektów jest to, by znajdowały się one na terenie należącym do miasta. Ich treść jest niemal dowolna.
Mieszkańcy mogą zgłaszać zarówno pomysły dotyczące infrastruktury (boisko, chodnik, wieża widokowa, amfiteatr, fontanna itp.) jak i te miękkie (warsztaty tematyczne, zajęcia sportowe, artystyczne). Przy czym warto pamiętać, że pisząc o projektach - nikt nie ma na myśli projektu technicznego, a jedynie ujęty w kilku zdaniach pomysł, zamierzenie, wskazanie jego miejsca na mapie miasta i cel, do jakiego ma służyć. Na rozdysponowanie czeka 2 mln złotych. Czas przyjmowania wniosków mija 1 lipca. Głosowania odbędą się w drugiej połowie września.