Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 czerwca 2016 r.
20:17

Drogowcy budowali S17, zniszczyli drogi lokalne. Za naprawę zapłacili mieszkańcy

Według nowych przepisów, za zniszczenie lokalnej drogi zapłaci nie tylko budująca ekspresówkę firma, ale też kierowcy przeładowanych ciężarówek
Według nowych przepisów, za zniszczenie lokalnej drogi zapłaci nie tylko budująca ekspresówkę firma, ale też kierowcy przeładowanych ciężarówek

Wykonawca ekspresówki S17 uszkodził drogi lokalne, a Powiatowy Zarząd Dróg w Puławach nie podjął właściwych działań, by wymóc na nim remonty – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. W efekcie puławianie zapłacili za naprawy z własnej kasy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Staraliśmy się przeciwdziałać niszczeniu tych dróg, ale nasze możliwości były bardzo ograniczone. Możliwe, że działania, które podejmowaliśmy były zbyt mało energiczne, ale wtedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie informowała nas nawet o rozpoczęciu prac – tłumaczy Maciej Żurawiecki, z-ca dyrektora PZD w Puławach. – Nie mieliśmy odpowiednich narzędzi do tego, by móc wpływać na wykonawców. Byliśmy bezradni i pozostawieni sami sobie – przekonuje.

W efekcie braku stosownego porozumienia, zniszczone drogi powiatowe własnymi środkami musiało naprawić PZD.

Właśnie porozumienia zawierane pomiędzy zarządcami dróg lokalnych a wykonawcami ekspresówek były kluczowymi dokumentami. Wskazywały na to, jakimi drogami wolno wykonawcom jeździć, a przede wszystkim zobowiązywały do ich późniejszego remontu. Kontrola NIK wykazała, że takiej umowy nie zawarły cztery instytucje w kraju, w tym Powiatowy Zarząd Dróg w Puławach.

„PZD nie zawierał porozumień ani umów z wykonawcą odcinka drogi ekspresowej S17 w zakresie korzystania i sposobów napraw dróg powiatowych (1514L, 1518L i 2517L). (...) Podjęte przez PZD działania w celu zawarcia z wykonawcą umowy regulującej zasady usuwania skutków transportu materiałów masowych po drogach powiatowych były niewystarczające” – napisali w raporcie kontrolerzy NIK.

Według Żurawieckiego, w najgorszym stanie była m.in. zarządzana przez PZD ul. Głowackiego w Kurowie oraz drogi w okolicach miejscowości Kłoda. Co ciekawe, w tej samej gminie (Kurów), umowę na odbudowę dróg gminnych zawarł z wykonawcą wójt Stanisław Wójcicki. Dzięki temu gmina nie musiała ponosić kosztów związanych z remontem odcinków o łącznej długości około 3 kilometrów.

– Kontrolerzy chwalili umowy, które podpisałem. Kilka lat temu byłem częstym gościem w GDDKiA, bo na swoim terenie mieliśmy 10 km dróg krajowych. Otrzymywałem sygnały od urzędników i innych wójtów, by tego dopilnować, żeby się w ten sposób zabezpieczyć. Dzięki temu wykonawca musiał naprawić drogi, położyć nowy asfalt lub wykonać remonty cząstkowe – mówi Stanisław Wójcicki, który przyznaje, że NIK zgłosił także uwagi. – Chodziło o jedną drogę gruntową, ale ta została naprawiona jeszcze w trakcie trwania kontroli – dodaje wójt.

Po raporcie NIK przepisy zostały zmienione. Umowy z wykonawcami mają być obligatoryjne, a ich przygotowanie będzie nadzorować GDDKiA. To ważne, bo ekspresówki są ciągle w budowie.

– Sytuacja po tej kontroli uległa radykalnej poprawie. Jesteśmy właśnie w przededniu podpisania porozumienia z wykonawcą, co do zakresu korzystania z naszych dróg. To pozwoli zabezpieczyć ich dzisiejszy stan – zapewnia dyrektor Żurawiecki.

Nowe przepisy obligują wykonawców nowych dróg nie tylko do tego, by naprawić zniszczone trakty gminne i powiatowe, ale także do skrupulatnego przestrzegania wytyczonych tras i nie przekraczania określonego tonażu. Za złamanie tych zasad karę będzie ponosić nie tylko firma, ale także poszczególni kierowcy samochodów ciężarowych i innego ciężkiego sprzętu.

Pozostałe informacje

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to miejsce, które niekoniecznie może dobrze się kojarzyć. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zazwyczaj udajemy się tam w sytuacjach kiedy potrzebujemy pomocy prawnika. Do takich sytuacji może dojść nawet wtedy, kiedy przez całe życie skrupulatnie przestrzega się prawa.

szare fotele w biurze

Ergonomiczny fotel biurowy - jakie cechy powinien mieć?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z niepoprawnej postawy podczas siedzenia. Praca przy biurku w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu kręgosłupowi i zdrowiu. Siedzenie przed komputerem przez 8 godzin dziennie w niewygodnej pozycji negatywnie odbija się na pracownikach, gdyż może doprowadzić do wielu schorzeń.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Dobór odpowiednich regałów do składowania ciężkich materiałów to klucz do bezpieczeństwa i efektywności każdego magazynu lub warsztatu. Nieodpowiednia konstrukcja lub zbyt niska nośność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń i strat. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać regały, które sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych to inwestycja, która może zmienić Twój dom w prawdziwy azyl cieplny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych płyt i mat wybiera się ocieplenia celulozą – naturalny granulat, który powstaje z makulatury gazetowej, wzbogacony środkami ogniochronnymi. Czy ta metoda sprawdza się w warunkach jednorodzinnych? Przekonajmy się, poznając zalety, zastosowania i kluczowe etapy przygotowania przed wdmuchiwaniem materiału.

Hans Nielsen to legenda lubelskiego żużla

Spotkanie legendy z historią, Hans Nielsen odwiedził wystawę 100 lat żużla

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur można podziwiać wystawę 100 lat żużla. W sobotę odwiedził ją legendarny Hans Nielsen.

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Mały metraż nie musi oznaczać kompromisu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio zaprojektowane małe domy szkieletowe o powierzchni 80 m² potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, komfortem i nowoczesnym stylem. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, energooszczędnym technologiom i wsparciu doświadczonego wykonawcy, takiego jak Wirex Construction, można stworzyć dom, który odpowiada zarówno potrzebom rodziny, jak i trendom współczesnej architektury.

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

stosowanie nitów

Zastosowanie nitów (stalowych, aluminiowych, miedzianych)

Nitowanie to sposób trwałego łączenia materiałów za pomocą nitów. W zależności od łączonych elementów konstrukcyjnych muszą one być odpowiednio dobrane, tak by spełniały swoją rolę. Proces ten stosowany jest do łączenia kształtowników stalowych, dźwigarów czy części maszyn i przedmiotów, ale także innych elementów stalowych. Świetnie sprawdza się również w przypadku skóry, drewna, jak również tworzyw sztucznych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium