Kolejka gondolowa nad Wisłą, renowacja Zamku w Janowcu i Rynku w Kazimierzu, a także budowa centrów edukacyjnych. Wszystko w ramach "Geo Parku Przełomu Wisły” za prawie 250 mln zł
– Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego. I teraz, zanim podejmiemy kolejne kroki, musimy poczekać na odpowiedź. Nasz pomysł został poparty badaniami, które przeprowadziły: UMCS, Uniwersytet Warszawski, a także Państwowy Instytut Geologiczny. Zgodnie z ich wynikami spełniamy kryteria UNESCO jako rejonu o szczególnych walorach geologicznych. Dlatego powstanie u nas Geo Parku jest możliwe – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego.
Projekt zakłada, że turyści mogliby odwiedzać kopalnie, jaskinie i kamieniołomy na terenach siedmiu gmin. Chodzi też o budowę punktów widokowych, utworzenie edukacyjnych geocentrów w Kazimierzu Dolnym i Annopolu i budowę kolejki gondolowej, która połączy dwa brzegi Wisły między Kazimierzem Dolnym a Janowcem. Pierwsze plany budowy takiej atrakcji pojawiły się już w 2005 roku. Projektów było kilka, ale żadnego nie udało się zrealizować.
W powstałych teraz planach jest również urządzenie przystani na Wiśle i renowacja Zamku i rynku w Janowcu, spichlerza i rynku w Kazimierzu Dolnym i rynku w Józefowie nad Wisłą. – Dzięki powstaniu Geoparku stworzymy także dużo lepsze warunki do uprawiania turystyki. Nie tylko tej edukacyjnej, ale i aktywnej. Myślimy o wybudowaniu tras rowerowych, pieszych, a także wspólnych parkingów. Tak, by turyści mogli podróżować od jednej miejscowości do drugiej – mówi burmistrz Dunia.
W Polsce istnieje już kilka podobnych parków tematycznych, chociażby w Kielcach. – W różnych krajach, nie tylko europejskich, ale i np. Ameryki Północnej powstanie takich Geo Parków sprzyjało rozwojowi społecznemu i gospodarczemu. Mamy nadzieję, że u nas będzie podobnie – liczy burmistrz Dunia.
Projekty, z których skorzysta nie jeden, a kilka samorządów, mają większe szanse na unijne dofinansowanie.