Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 września 2021 r.
14:16

Gwiezdne plany i stare problemy. Plany nowej dyrektor MDK w Puławach

Nowa dyrektor puławskiego MDK liczy na maksymalne wykorzystanie potencjału odnawianego obecnie obserwatorium astronomicznego. Przy Filtrowej już planowane są wystawy i zajęcia dla dzieci i młodzieży z całego powiatu
Nowa dyrektor puławskiego MDK liczy na maksymalne wykorzystanie potencjału odnawianego obecnie obserwatorium astronomicznego. Przy Filtrowej już planowane są wystawy i zajęcia dla dzieci i młodzieży z całego powiatu (fot. rs)

O tym, jak zmienia się Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach, jego najpilniejszych potrzebach i nowościach, które przygotowuje, rozmawiamy z jego nową dyrektor. Aleksandra Kozak-Kotowska wróciła do tej instytucji po ośmioletniej przerwie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wróciła pani do MDK-u po dłuższej przerwie. Czy jakieś zmiany, które wprowadzono w tym czasie, zwróciły pani uwagę?

AK: Szczerze mówiąc, wszystko wygląda dokładnie tak, jak zapamiętałam. Klimat tego miejsca nie zmienił się. Zawsze mieliśmy sympatycznych nauczycieli, instruktorów i utalentowaną młodzież uczęszczającą na nasze zajęcia. Niestety, zaplecze, jakim dysponujemy, nie jest w najlepszym stanie. W budynku daje się wyczuć wilgoć i pleśń, co bardzo nam dokucza. Uważam, że osuszenie zagrzybionych ścian to obecnie jedna z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych inwestycji. Wszyscy chcielibyśmy pracować w lepszych warunkach, ale zdajemy sobie sprawę z finansowych ograniczeń. Dlatego liczymy na nowe projekty, środki zewnętrzne, które pomogłyby nam zająć się najpilniejszymi potrzebami.

Co jeszcze pani zdaniem wymaga poprawy?

Z powodu wilgoci, o której wspomniałam, w kilku miejscach wstaje nam podłoga, co stwarza zagrożenie, bo łatwo można się potknąć. Parkiet wymaga również cyklinowania, zwłaszcza ten na piętrze. Drzwi pamiętają chyba lata 70-te, podobnie jest z meblami. Wszystko wygląda tak, jakby dawno temu zatrzymało się w czasie. Pielęgnacji wymaga również nasz ogród. To dość duży obszar, na którym rosną bardzo stare drzewa. Gdy wieje silniejszy wiatr, boimy się, że mogą się połamać. Na pewno potrzebna jest analiza dendrologiczna, o którą się staramy. Przegląd powinny przejść wszystkie nasadzenia. Marzymy o własnym ogrodniku, który naszą zielenią zajmowałby się na co dzień, ale nie mamy środków, by taką osobę zatrudnić.

A jeśli już mówimy o zatrudnieniu, kogo jeszcze widziałaby pani w gronie pracowników MDK?

Potrzebujemy muzyka. Kogoś, kto prowadziłby zajęcia, a jednocześnie potrafił zająć się techniczną obsługą nagłośnienia, teatrem itd. Mamy wakat na tym stanowisku. Mariusz (Oleśkiewicz przyp.), którego już z nami nie ma, świetnie sprawdzał się w tej roli. Niestety trudno naleźć kogoś, kto mógłby go zastąpić. Potrzebujemy również nauczyciela, który na co dzień będzie pracował w naszym nowym obiekcie przy ul. Filtrowej.

Ten nowy obiekt wkrótce zostanie otwarty. Proszę powiedzieć o nim coś więcej.

Otrzymaliśmy jako MDK w posiadanie obserwatorium astronomiczne. Wieża przechodzi obecnie remont, który niedługo dobiegnie końca. Po odbiorach będziemy chcieli maksymalnie wykorzystać to miejsce. Jego możliwości są niesamowite. Planujemy już cały szereg warsztatów, lekcji astronomii, ale także innych wydarzeń kulturalnych związanych nie tylko z tą tematyką. W obserwatorium znajdzie się sala wystawowa, gdzie będzie prezentowana stała ekspozycja, czy sala poświęcona pani Marii Kapturkiewicz-Szewczyk. Mam nadzieję, że pierwsze zajęcia przy ul. Filtrowej rozpoczną się już w październiku. Wiosną natomiast, wspólnie z towarzystwem astronomicznym, przygotowujemy oficjalne otwarcie odnowionego obserwatorium.

W ostatnich latach budynek był otwierany dwa razy w tygodniu podczas dyżurów miłośników astronomii.

Teraz będzie inaczej. Chciałabym, żeby to miejsce było otwarte na co dzień. Dla wycieczek, szkół, dzieci i młodzieży. Wewnątrz będzie pracować nasz nauczyciel, którego etat jest przewidziany w projekcie. Chcemy przybliżyć ten budynek mieszkańcom całego powiatu i wykorzystać możliwości, jakie oferuje zakupiony sprzęt.

Wracając do podstawowej działalności ośrodka, czy widzi pani przestrzeń dla nowych wydarzeń kulturalnych, których organizacji mógłby podjąć się MDK?

Mam kilka pomysłów, chociaż przyznam, że wielkich zmian w tym roku szkolnym nie będzie. Jest już na to za późno, bo ich harmonogram został przyjęty. Na pewno pojawią się nowe warsztaty plastyczne i jedna impreza muzyczna. Nie chcę jeszcze zdradzać jej szczegółów, ale myślę, że o wydarzeniu, które mogłoby być organizowane w różnych miastach i wioskach naszego powiatu. To będzie coś, czego jeszcze nie robiliśmy.

Na koniec zapytam o jedną rzecz, cel, który chciałaby pani zrealizować będąc dyrektorem MDK

O wielu rzeczach już powiedziałam, ale takim celem na pewno jest wypromowanie tego, co robimy. Szersze i widoczne pokazywanie się na zewnątrz. Chciałabym również, żeby grono ok. 700 wychowanków, jacy roku uczęszczają na nasze zajęcia powiększało się. Zachęcam wszystkie dzieci i młodzież, by korzystali z naszej oferty. Jesteśmy otwarci również na artystów, zwłaszcza tych młodych. Chętnie pokażemy ich prace w naszej galerii sztuki. Stawiamy na młodych ludzi, bo to dla nich tutaj jesteśmy.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium