Pięćdziesiąt potrójnych budek dla 150 par jerzyków – pożytecznych ptaków żywiących się m.in. komarami i meszkami, wkrótce zostanie zainstalowane na wysokich budynkach w całym mieście.
Na zlecenie Ratusza, wykonali je podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.
Jerzyki przylatują do Polski w maju, a jesienią odlatują do ciepłych krajów. Puławy od 10 lat dbają o to, żeby te pożyteczne ptaki miały gdzie zamieszkać. Puławskie spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje oraz osoby prywatne otrzymały już 150 budek.
To niewielkie, drewniane skrzynki o wadze kilku kilogramów, które należy montować na budynkach o wysokości minimum 8-10 metrów, czyli ok. 3 piętra. Kolejne 50, tym razem potrójnych budek, wkrótce trafi do chętnych, którzy zgłosili takie zapotrzebowanie.
Od maja będzie mogło w nich zamieszkać nawet 300 ptaków. Skrzynki lęgowe za darmo, na zlecenie miasta, wykonali uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Puławach. Zarząd Dróg Miejskich zapłacił jedynie za materiały – ich koszt wyniósł ok. 5 tys. zł.
– To bardzo pożyteczne i czyste ptaki, które żywią się komarami i meszkami, a więc owadami uciążliwymi dla mieszkańców – tłumaczy Izabela Giedroić, kierownik Biura Zieleni Miejskiej w ZDM-ie.
Fakt, że ptaki te nie brudzą elewacji to dość ważna zaleta. Nie mniej istotna jest także ich bezobsługowość. Ptaków nie trzeba dokarmiać, a raz umieszczone na ścianie skrzynki nie wymagają konserwacji i mogą służyć przez wiele lat.