Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 maja 2019 r.
7:53

Kazimierz Dolny to nie tylko zabytki. "Mieszkańcy powinni tworzyć i kreować to miasto"

Rozmowa z Michałem Stachyrą, założycielem Studia KZMRZ w Kazimierzu Dolnym, które oferuje alternatywę kulturalną w nadwiślańskim miasteczku, promuje sztukę współczesną, a teraz poprzez fundację chce także wspierać młode talenty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W Studiu KZMRZ, które działa od roku coraz więcej się dzieje: koncerty, wystawy, festiwal Now Art! i cykl Jazz nad Wisłą, a teraz Fundacja. Po co powstała?

– Tak naprawdę ten pomysł powstał już w ubiegłym roku, chciałem jednak dać sobie czas, żeby poznać Kazimierz, jego mieszkańców i ich potrzeby. Kazimierz jest dwubiegunowy – z jednej strony oczekiwanie na sezon letni, a potem gdy już nastanie liczy się już przede wszystkim turysta. Lokalna społeczność jest zaniedbana podczas gdy to właśnie mieszkańcy powinni tworzyć i kreować to miasto i pokazywać co Kazimierz ma do zaoferowania, coś więcej niż tylko średniowieczne zabytki. Powinno się pokazać, że żyją tu młodzi ludzie, pełni energii i pomysłów, że mają duży potencjał. Nie mają jednak możliwości, brakuje inspiracji i warunków do współpracy. Chcę to zmienić. Fundacja będzie działać lokalnie, a także współpracować z instytucjami kulturalnymi m.in. z Lublina, Warszawy, Krakowa i zachęcać do działań właśnie w Kazimierzu Dolnym.

• Była już okazja do współpracy z młodymi ludźmi z Kazimierza?

– Od jakiegoś czasu prowadzę warsztaty jazzowe dla uczniów w budynku nowej szkoły, który stwarza ogromne możliwości do takich zajęć, zapraszam zawodowych muzyków. Efekty są niesamowite. Dzieciaki mają kontakt z muzyką na żywo, instrumentami, bawią się przy tym świetnie, spontanicznie reagują. Okazuje się, że wiele z nich jest tym bardzo zainteresowanych, mają talent, pomysły, ale nie miały gdzie tego rozwijać, nie miał ich kto do tego zainspirować. Oprócz warsztatów muzycznych chcę prowadzić także warsztaty muralowe. Prowadzę jednocześnie zaawansowane rozmowy z urzędem miasta dotyczące udostępnienia nam ściany w przestrzeni miasta do tworzenia murali. W planach mam także spotkania z aktorami, reżyserami, dziennikarzami, ludźmi kultury i artystami. Mam też w planach powoli, ale systematycznie prezentować dzieciom sztukę współczesną, bo nie zawsze jest możliwość wyjazdu klasy na wystawę do CSW w Warszawie czy MOCAK w Krakowie. Artystyczny rozwój i możliwość artystycznej ekspresji przekłada się na większą odwagę i otwartość młodych ludzi. Jest duża szansa, że dzięki temu dzieci nie będą miały w przyszłości kompleksów związanych z tym, ze pochodzą z mniejszej miejscowości, a wręcz przeciwnie, będą tworzyć pewnego rodzaju elitę tego miasta oraz mam nadzieję kraju.

• Jakie jeszcze działania planujecie w ramach fundacji?

– Planuję również stworzyć Szlak Rzeźby Współczesnej na terenie miasta. To byłby kolejny powód do przyciągania ludzi sztuki i kultury do Kazimierza. Pierwsza realizacja, która mam nadzieję powstanie w następnym roku to rzeźba Marcina Chomickiego, która ma być zlokalizowana na terenie kamieniołomów i wykonana z białego kamienia.

Trzeba pamiętać, że KZMRZ to przede wszystkim galeria sztuki, gdzie co miesiąc otwieramy wystawę. Teraz trwa wystawa wyżej wspomnianego Marcina Chomickiego, następnie 17 maja zapraszam na otwarcie wystawy Jana Gryki, Mariusza Tarkawiana i Szymona Popielca. Potem prezentacja młodego artysty z Kazimierza Daniela Fijoła, a koniec czerwca to duża wystawa No Budget Show pod kierownictwem Roberta Kuśmirowskiego.

W planach fundacji jest też stała plenerowa scena w centrum Kazimierza na skweru blisko placu zabaw pod nazwą „Scena Młodego Widza”, na której cyklicznie co tydzień w sobotnie południe będą prezentować swoje talenty młodzi ludzie np w tańcu, śpiewu, gry na intrumentach. Scena ma także służyć do spotykania się z profesjonalistami, aktorami, którzy np. będa czytać książki skierowane tylko dla dzieci. To ma być coś w stylu dziecięcego Hyde Parku, gdzie wreszcie dzieci mieszkające tutaj ale i te przyjezdne będą miały swoje kulturalno-towarzyskie miejsce na mapie Kazimierza. Współorganizujemy również z urzędem miasta cykl koncertów Jazz nad Wisłą, które będą odbywać się cyklicznie na barce. Pod patronatem Fundacji KZMRZ odbywać się będą również koncerty przy willi Stanisława Szukalskiego na Albrechtówce oraz innych mało uczęszczanych miejscach Kazimierza. Chodzi o to, aby eksplorować Kazimierz dogłębnie i czerpać z niego inspiracje jakie daje jego otoczenie i natura, tym samym dając odpocząć ścisłemu, zmęczonemu centrum.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium