Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 grudnia 2017 r.
13:53

Konserwator zdecydował czy Dom Chemika to zabytek

Konswerwator zabytków przyznał, że puławski Dom Chemika posiada pewną historyczną wartość, ale w niewielkiej, lokalnej skali. To za mało, żeby objąć go ochroną i wpisać do rejestru<br />
<br />
Konswerwator zabytków przyznał, że puławski Dom Chemika posiada pewną historyczną wartość, ale w niewielkiej, lokalnej skali. To za mało, żeby objąć go ochroną i wpisać do rejestru

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął długo oczekiwaną decyzję dotyczącą ochrony siedziby Puławskiego Ośrodka Kultury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dariusz Kopciowski odmówił wpisania jej do rejestru zabytków, o co zabiegało stowarzyszenie "Puławianie". – To dobra informacja – ocenił prezydent.

Puławski "Dom Chemika" przy ul. Wojska Polskiego, którego przebudowa właśnie się rozpoczyna, nie zostanie objęty ochroną. Decyzję w tej sprawie podjął Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. Urzędnicy z Lublina doszli do wniosku, że opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wysokiej wartości "DCH", którą uzyskało stowarzyszenie "Puławianianie", posiada pewne wady. Wytknęli ich argumentacji m.in. błędy logiczne, jak ten dotyczący oceny wieku budynku. Datę jego powstania w jednym akapicie wnioskodawcy nazywają "odległą", a w innym już "niezbyt odległą". – W opinii LWKZ autorzy zaprzeczają sami sobie (...) – uważa konserwator.

Dobra forma to za mało

Urzędnicy krytycznie podchodzą również do oceny wartości architektonicznej Domu Chemika. Zgadzają przy tym z opinią NID, która mówi, że budynek nie jest innowacyjny, ani unikatowy. Pracownicy LWKZ zwracają uwagę również na brak nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych.

– Podczas, gdy to właśnie postęp w inżynierii i przemyśle należały do czynników konstytuujących nurt modernizmu – zauważają.

Z kolei wysoko oceniona przez narodowy instytut "zgodność formy z funkcją", została uznana przez służby konserwatorskie za oczywistą, uniwersalna cechę architektury bez podziału na epoki. – Nie może być ona więc czynnikiem rozstrzygającym o kwalifikacji obiektu do rejestru – podkreślają urzędnicy.

Wątpliwa ponadprzeciętność

Powodem nie wpisania siedziby POK do rejestru jest również ocena wartości historycznej budynku z 1984 roku. – Dom Chemika posiada wartość historyczną, jako autentyczny dokument epoki PRL. Rzecz w tym, aby była to wartość ponadprzeciętna, ze względu na którą, zachowanie obiektu "leży w interesie społecznym" – przypomina, powołując się na ustawę, konserwator.

Zwraca uwagę również na to, że obiekt ten nie jest działem wybitnego autora, nie zdobył żadnych istotnych nagród, a jego projekt był wielokrotnie zmieniany na wniosek inwestora, czyli Zakładów Azotowych. Zdaniem konserwatora, DCH nie sprostał również próbie czasu.

LWKZ przyznaje co prawda, że budynek jest wartościowy w lokalnej skali, stanowi symbol nowej epoki rozwoju Puław i może być atrakcyjny dla osób, które "odkrywają urok odmienności form architektury i detali okresu PRL", ale to za mało, żeby wpisać go do rejestru. Według Dariusza Kopciowskiego Domowi Chemika brakuje przede wszystkim ponadprzeciętnych i wyróżniających go cech.

Akceptacja autorki ważnym argumentem

Na odmowną decyzję konserwatora wpłynąła jeszcze jedna okoliczność, którą to nazywa on "fundamentalną". Chodzi o to, że projekt przebudowy siedziby POK w Puławach powstał w porozumieniu z autorką pierwotnej koncepcji Domu Chemika, Jadwigą Szymanowską-Biedrzycką. – I uzyskał jej pisemną akceptację – przypomina konserwator, który dodaje, że przebudowa będzie uwzględniała pierwotne założenia artystyczne, takie jak ryzalitowanie pionowe elewacji, przeszklenia, zachowanie metalowej płaskorzeźby z pawilonu, czy też wartościowych mozaik.

Urząd odnosi się również do podnoszonego przez stowarzyszenie "Puławianie" interesu społecznego rozumianego przez wnioskodawców jako wszczęcie postępowania. LWKZ jest innego zdania. 

– Za interes społeczny należy uznać umożliwienie funkcjonowania obiektu jako współczesnej placówki kultury poprzez dokonanie jej modernizacji – tłumaczy, przytaczając nazwy około trzydziestu stowarzyszeń, klubów sportowych, fundacji, szkół i innych organizacji, które potwierdziły zasadność przebudowy Domu Chemika. Wśród znalazły się m.in. Stowarzyszenie "Dwa Brzegi", POK, TIW "Inspiracje", KSPR "Azoty-Puławy", KS "Wisła Puławy", "Jazz Jamboree Foundation", PTKKF, "Przyjazne Włostowice", "Rodzina", "Barwy Tęczy", "Grześ", a nawet Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. 

Dyrektor POK: ośrodek potrzebuje tej modernizacji

Z kolei Zbigniew Śliwiński, dyrektor POK, zapewnia, że przebudowa DCH jest nie tylko uzasadniona, ale także oczekiwana. – I nie tylko przez pracowników ośrodka, ale także wszystkich odbiorców kultury. Sam bardzo się cieszę, że teren budynku został już ogrodzony i oddany wykonawcy. Wychodzę z założenia, że im wcześniej rozpoczną prace, tym wcześniej je zakończą. Osobiście uważam, że ośrodek potrzebuje gruntownej modernizacji, a nie nieuzasadnionych działań na rzecz jej zatrzymania – powiedział.

Zaskoczone opinią konserwatora nie są również władze Puław. – LWKZ podzielił naszą opinię o braku podstaw uzasadniających wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków. Jest to dobra informacja dla mieszkańców naszego miasta i wszystkich, którzy będą w przyszłości korzystać z wyremontowanego, bezpiecznego i funkcjonalnego Puławskiego Ośrodka Kultury – ocenił prezydent Janusz Grobel.

Stowarzyszenie złoży zażalenie

Daniel Zagulski prowadzący profil "Ocalmy POK Dom Chemika" przyznał, że decyzja konserwatora jest dla niego zaskoczeniem. Jak zaznaczył, niektóre argumenty NID przytoczone przez Dariusza Kopciowskiego, były potraktowane wybiórczo. Zapowiedział ponadto, że stowarzyszenie "Puławianie" będzie się odwoływać.

Informację tę potwierdza Szymon Karczewski. - Złożymy zależalenie, które będzie bardzo obszerne i bogate w materiał dowodowy. Z pewnością zakwestionujemy analizę interesu społecznego przedstawioną przez konserwatora. Uważamy ponadto, że LWKZ naruszył kodeks administracyjny, ale na tym etapie nie chciałbym zdradzać całości naszej argumentacji - mówi członek stowarzyszenia.

Odwołanie zostanie złożone za pośrednictwem LWKZ do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stowarzyszenie zapowiada, że zostanie ono wysłane jeszcze w tym tygodniu. 

Zobacz także: Puławy dostaną pieniądze na przebudowę Domu Chemika. Podpisanie umowy

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium