Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 grudnia 2017 r.
13:53

Konserwator zdecydował czy Dom Chemika to zabytek

0 24 A A
Konswerwator zabytków przyznał, że puławski Dom Chemika posiada pewną historyczną wartość, ale w niewielkiej, lokalnej skali. To za mało, żeby objąć go ochroną i wpisać do rejestru<br />
<br />
Konswerwator zabytków przyznał, że puławski Dom Chemika posiada pewną historyczną wartość, ale w niewielkiej, lokalnej skali. To za mało, żeby objąć go ochroną i wpisać do rejestru

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął długo oczekiwaną decyzję dotyczącą ochrony siedziby Puławskiego Ośrodka Kultury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dariusz Kopciowski odmówił wpisania jej do rejestru zabytków, o co zabiegało stowarzyszenie "Puławianie". – To dobra informacja – ocenił prezydent.

Puławski "Dom Chemika" przy ul. Wojska Polskiego, którego przebudowa właśnie się rozpoczyna, nie zostanie objęty ochroną. Decyzję w tej sprawie podjął Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. Urzędnicy z Lublina doszli do wniosku, że opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wysokiej wartości "DCH", którą uzyskało stowarzyszenie "Puławianianie", posiada pewne wady. Wytknęli ich argumentacji m.in. błędy logiczne, jak ten dotyczący oceny wieku budynku. Datę jego powstania w jednym akapicie wnioskodawcy nazywają "odległą", a w innym już "niezbyt odległą". – W opinii LWKZ autorzy zaprzeczają sami sobie (...) – uważa konserwator.

Dobra forma to za mało

Urzędnicy krytycznie podchodzą również do oceny wartości architektonicznej Domu Chemika. Zgadzają przy tym z opinią NID, która mówi, że budynek nie jest innowacyjny, ani unikatowy. Pracownicy LWKZ zwracają uwagę również na brak nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych.

– Podczas, gdy to właśnie postęp w inżynierii i przemyśle należały do czynników konstytuujących nurt modernizmu – zauważają.

Z kolei wysoko oceniona przez narodowy instytut "zgodność formy z funkcją", została uznana przez służby konserwatorskie za oczywistą, uniwersalna cechę architektury bez podziału na epoki. – Nie może być ona więc czynnikiem rozstrzygającym o kwalifikacji obiektu do rejestru – podkreślają urzędnicy.

Wątpliwa ponadprzeciętność

Powodem nie wpisania siedziby POK do rejestru jest również ocena wartości historycznej budynku z 1984 roku. – Dom Chemika posiada wartość historyczną, jako autentyczny dokument epoki PRL. Rzecz w tym, aby była to wartość ponadprzeciętna, ze względu na którą, zachowanie obiektu "leży w interesie społecznym" – przypomina, powołując się na ustawę, konserwator.

Zwraca uwagę również na to, że obiekt ten nie jest działem wybitnego autora, nie zdobył żadnych istotnych nagród, a jego projekt był wielokrotnie zmieniany na wniosek inwestora, czyli Zakładów Azotowych. Zdaniem konserwatora, DCH nie sprostał również próbie czasu.

LWKZ przyznaje co prawda, że budynek jest wartościowy w lokalnej skali, stanowi symbol nowej epoki rozwoju Puław i może być atrakcyjny dla osób, które "odkrywają urok odmienności form architektury i detali okresu PRL", ale to za mało, żeby wpisać go do rejestru. Według Dariusza Kopciowskiego Domowi Chemika brakuje przede wszystkim ponadprzeciętnych i wyróżniających go cech.

Akceptacja autorki ważnym argumentem

Na odmowną decyzję konserwatora wpłynąła jeszcze jedna okoliczność, którą to nazywa on "fundamentalną". Chodzi o to, że projekt przebudowy siedziby POK w Puławach powstał w porozumieniu z autorką pierwotnej koncepcji Domu Chemika, Jadwigą Szymanowską-Biedrzycką. – I uzyskał jej pisemną akceptację – przypomina konserwator, który dodaje, że przebudowa będzie uwzględniała pierwotne założenia artystyczne, takie jak ryzalitowanie pionowe elewacji, przeszklenia, zachowanie metalowej płaskorzeźby z pawilonu, czy też wartościowych mozaik.

Urząd odnosi się również do podnoszonego przez stowarzyszenie "Puławianie" interesu społecznego rozumianego przez wnioskodawców jako wszczęcie postępowania. LWKZ jest innego zdania. 

– Za interes społeczny należy uznać umożliwienie funkcjonowania obiektu jako współczesnej placówki kultury poprzez dokonanie jej modernizacji – tłumaczy, przytaczając nazwy około trzydziestu stowarzyszeń, klubów sportowych, fundacji, szkół i innych organizacji, które potwierdziły zasadność przebudowy Domu Chemika. Wśród znalazły się m.in. Stowarzyszenie "Dwa Brzegi", POK, TIW "Inspiracje", KSPR "Azoty-Puławy", KS "Wisła Puławy", "Jazz Jamboree Foundation", PTKKF, "Przyjazne Włostowice", "Rodzina", "Barwy Tęczy", "Grześ", a nawet Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. 

Dyrektor POK: ośrodek potrzebuje tej modernizacji

Z kolei Zbigniew Śliwiński, dyrektor POK, zapewnia, że przebudowa DCH jest nie tylko uzasadniona, ale także oczekiwana. – I nie tylko przez pracowników ośrodka, ale także wszystkich odbiorców kultury. Sam bardzo się cieszę, że teren budynku został już ogrodzony i oddany wykonawcy. Wychodzę z założenia, że im wcześniej rozpoczną prace, tym wcześniej je zakończą. Osobiście uważam, że ośrodek potrzebuje gruntownej modernizacji, a nie nieuzasadnionych działań na rzecz jej zatrzymania – powiedział.

Zaskoczone opinią konserwatora nie są również władze Puław. – LWKZ podzielił naszą opinię o braku podstaw uzasadniających wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków. Jest to dobra informacja dla mieszkańców naszego miasta i wszystkich, którzy będą w przyszłości korzystać z wyremontowanego, bezpiecznego i funkcjonalnego Puławskiego Ośrodka Kultury – ocenił prezydent Janusz Grobel.

Stowarzyszenie złoży zażalenie

Daniel Zagulski prowadzący profil "Ocalmy POK Dom Chemika" przyznał, że decyzja konserwatora jest dla niego zaskoczeniem. Jak zaznaczył, niektóre argumenty NID przytoczone przez Dariusza Kopciowskiego, były potraktowane wybiórczo. Zapowiedział ponadto, że stowarzyszenie "Puławianie" będzie się odwoływać.

Informację tę potwierdza Szymon Karczewski. - Złożymy zależalenie, które będzie bardzo obszerne i bogate w materiał dowodowy. Z pewnością zakwestionujemy analizę interesu społecznego przedstawioną przez konserwatora. Uważamy ponadto, że LWKZ naruszył kodeks administracyjny, ale na tym etapie nie chciałbym zdradzać całości naszej argumentacji - mówi członek stowarzyszenia.

Odwołanie zostanie złożone za pośrednictwem LWKZ do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stowarzyszenie zapowiada, że zostanie ono wysłane jeszcze w tym tygodniu. 

Zobacz także: Puławy dostaną pieniądze na przebudowę Domu Chemika. Podpisanie umowy

Pozostałe informacje

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium