Już nie tylko młodzi i seniorzy, kobiety w ciąży, czy beneficjenci pomocy społecznej, ale każdy mieszkaniec powiatu puławskiego od tego roku będzie mógł korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Wystarczy, że podpiszą specjalne oświadczenie.
Pomoc dotyczy wskazania sposobu rozwiązania problemu, informacji o stanie prawnym, czy też przygotowanie pism dla trwających już postępowań sądowych, w tym wniosków o zwolnienie z kosztów sądowych. Za rok do tej listy dołączone zostaną również bezpłatne mediacje. Darmowy prawnik nie pomoże natomiast m.in. w sprawach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.
Żeby skorzystać z tej oferty należy zapoznać się z harmonogramem pracy poszczególnych punktów działających na terenie powiatu puławskiego i umówić się na wizytę. Przypominamy, że są tutaj trzy stałe (Puławy, Nałęczów) i jeden mobilny (Baranów, Końskowola, Janowiec, Kurów) punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Informację o wolnych terminach uzyskamy dzwoniąc pod nr 609-009-469.
Co ważne, od stycznia z tego rodzaju pomocy mogą korzystać wszyscy mieszkańcy powiatu puławskiego, bez względu na wiek.
Dotychczas wsparcie było ograniczone dla grup uprzywilejowanych takich jak młodzież, seniorzy, kobiety w ciąży, kombatanci, czy beneficjenci pomocy społecznej. Teraz wystarczy podpisać (wydawane w punktach) oświadczenie o tym, że klienta nie stać na wynajęcie prawnika.
Nie ustalono jednak żadnej górnej granicy dochodów. Nie wiadomo zatem kogo (w świetle nowych przepisów) stać, a kogo nie stać na wynajęcie adwokata. Urzędnicy puławskiego starostwa przyznają, że oni sami nie będą tego weryfikować. To, czy z bezpłatnej pomocy nie korzystają osoby majętne sprawdzać może natomiast Urząd Wojewódzki.