Pawilon idzie do rozbiórki, a w jego miejsce powstanie Mediateka. Urząd Miasta od dzisiaj szuka firmy, która zbuduje nowoczesną bibliotekę obok Domu Chemika.
Jeszcze jesienią poznamy wykonawcę robót, które mają potrwać do początku 2022 roku. W czwartek Urząd Miasta ogłosił przetarg na budowę Mediateki.
Na trzech kondygnacjach przy ulicy Wojska Polskiego powstanie miejsce przyjazne nie tylko dla miłośników książek. Nowa siedziba Biblioteki Miejskiej ma kusić multimediami: zaczynając od stanowisk komputerowych do korzystania z internetu, przez miejsca do oglądania filmów i konsole do gier po stanowiska wyposażone w okulary VR czyli wirtualnej rzeczywistości. Jak w każdej bibliotece będą miejsca do pracy i nauki w ciszy, ale tu pojawi się arboretum relaksacyjne. Dobrze mają tu czuć się także najmłodsi, m.in. w tzw. krainie baśni, sali zabaw czy strefie małych dzieci. To wszystko znajdzie się na parterze. Z kolei na piętrze oprócz pomieszczeń administracyjnych będzie sala konferencyjno-widowiskowa (o pow. 144 mkw.) oraz mniejsza sala klubowa (48 mkw.). Tutaj przewidziano też użytkowy taras. W najniższej kondygnacji ma się zaś znaleźć parking podziemny.
Firmy, które chcą budować Mediatekę czas na składanie ofert mają do 17 września. – Chcielibyśmy, żeby prace ruszyły jeszcze w tym roku. Mogą trwać około 20 miesięcy – deklaruje Krzysztof Szczepański, zastępca kierownika Wydziału Rozwoju Miasta.
Miasto na ten rok zaplanowało w budżecie wydanie na budowę Mediateki 6 milionów złotych, ale w ubiegłym roku mówiło się o orientacyjnym całościowym koszcie w wysokości 30 milionów, co również jeszcze może się zmienić.
Prace rozpoczną się od rozbiórki istniejącego w miejscu przyszłej Mediateki pawilonu, w którym Dom Chemika organizował m.in. wystawy. Tymczasem sam Dom Chemika lada chwila zapełni się pracownikami i wydarzeniami kulturalnymi. Po dwóch latach działalności w innych miejscach, prace na budowie nowego Puławskiego Ośrodka Kultury już się zakończyły. – Mamy już także zgodę na użytkowanie – mówi Krzysztof Szczepański.
W tej chwili trwają przeprowadzki do nowej siedziby Domu Chemika. Pracownicy szkolą się też z obsługi wszystkich systemów, które pojawiły się w tym miejscu. – Wydaje mi się, że potrzebujemy jeszcze około 2-3 tygodni, żeby wprowadzić się do końca – mówi Zbigniew Śliwiński, dyrektor Domu Chemika.
Ostatecznej daty otwarcia nowego Domu Chemika dla mieszkańców Puław jeszcze nie ma. Może to się stać w październiku.