Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

25 października 2017 r.
8:50

Miasto chce kupić pałac "Marynki"

Prezydent Janusz Grobel poinformował, że pieniądze na remont pałacu mogłoby pochodzić z dotacji zewnętrznych
Prezydent Janusz Grobel poinformował, że pieniądze na remont pałacu mogłoby pochodzić z dotacji zewnętrznych

Puławscy radni chcą, by prezydent podjął działania zmierzające do nabycia wystawionego na sprzedaż pałacu „Marynki”. W tej sprawie samorządowców wspiera rodzina Czartoryskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pałac na sprzedaż w otwartym przetargu w połowie października wystawił jego obecny właściciel – Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Prezydent miasta Janusz Grobel poprosił o zwołanie nadzwyczajnej sesji, w trakcie której chciał otrzymać upoważnienie do podjęcia kroków, by nabyć pałac „Marynki”, m.in. na cele muzealnicze.

– Rada miasta powinna zrobić wszystko, żeby pałac był w rękach miasta, a wiemy o tym, że obiektem interesują się już osoby prywatne – podkreślał Artur Kwapiński (PiS).

W patetyczne tony uderzał Ryszard Stępień (PSPP). – To jest nasz obowiązek wobec pokoleń. Mamy zapewnić ten budynek dla przyszłości. Bądźmy światli i odważni – zachęcał.

Wtórował mu Ignacy Czeżyk (PiS). – Musimy uczynić tak, żeby zachować ten obiekt w naszych rękach. Uratujmy ten symbol sentymentalizmu i naszej historii – apelował.

Jedynym radnym, który nie był przekonany, co do zasadności zakupu (około 2 mln zł) i remontu (ok. 15 mln zł) pałacu „Marynki” był Paweł Maj.

– Za takie pieniądze miasto mogłoby przy obecnej cenie wynajmować pomieszczenia od IUNG dla Muzeum Czartoryskich przez 30–40 lat. Poza tym nie wiemy, czy znajdą się pieniądze na remont i czy te 570 metrów kwadratowych (powierzchnia budynku) wystarczy, żeby realizować zadania związane z muzealnictwem – mówił samorządowiec.

Prezydent Janusz Grobel poinformował, że pieniądze na remont pałacu mogłoby pochodzić z dotacji zewnętrznych. Z kolei Ewa Wójcik, wiceprezydent Puław przyznała, że obiekt nie musiałby być wykorzystywany wyłącznie pod cele muzealnicze.

– Być może byłaby tam Sala Ślubów, Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta lub coś innego. Ważne jest zatrzymanie substancji historycznej, stworzenie ruchu turystycznego i zachowanie dziedzictwa – zaznaczyła.

Ostatecznie za upoważnieniem prezydenta do działań na rzecz nabycia pałacu zagłosowali wszyscy obecni na sali radni. Za tę decyzję samorządowcom podziękowali goście specjalni sesji – Stanisław Czartoryski oraz księżniczka Barbara Czartoryska.

Warto dodać, że uchwała rady jeszcze nie oznacza, że pałac „Marynki” trafi do skarbu miasta. Będzie zależało to m.in. od tego, czy właściwy minister unieważni ogłoszony przez Instytut Ogrodnictwa przetarg. Gdyby jednak przetarg doszedł do skutku, miasto będzie musiało złożyć swoją ofertę i przebić potencjalnych chętnych z sektora prywatnego.

Jeśli miasto stanie się właścicielem pałacu, skorzystać z niego będzie mogło dopiero za kilka lat. Jak przyznał Janusz Grobel, samo przygotowanie dokumentacji do remontu może potrwać 2 lata. Tyle samo zajmą prace pod okiem konserwatorskim i adaptacja pomieszczeń do nowych zadań.

Pozostałe informacje

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

szare fotele w biurze

Ergonomiczny fotel biurowy - jakie cechy powinien mieć?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z niepoprawnej postawy podczas siedzenia. Praca przy biurku w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu kręgosłupowi i zdrowiu. Siedzenie przed komputerem przez 8 godzin dziennie w niewygodnej pozycji negatywnie odbija się na pracownikach, gdyż może doprowadzić do wielu schorzeń.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Dobór odpowiednich regałów do składowania ciężkich materiałów to klucz do bezpieczeństwa i efektywności każdego magazynu lub warsztatu. Nieodpowiednia konstrukcja lub zbyt niska nośność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń i strat. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać regały, które sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych to inwestycja, która może zmienić Twój dom w prawdziwy azyl cieplny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych płyt i mat wybiera się ocieplenia celulozą – naturalny granulat, który powstaje z makulatury gazetowej, wzbogacony środkami ogniochronnymi. Czy ta metoda sprawdza się w warunkach jednorodzinnych? Przekonajmy się, poznając zalety, zastosowania i kluczowe etapy przygotowania przed wdmuchiwaniem materiału.

Hans Nielsen to legenda lubelskiego żużla

Spotkanie legendy z historią, Hans Nielsen odwiedził wystawę 100 lat żużla

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur można podziwiać wystawę 100 lat żużla. W sobotę odwiedził ją legendarny Hans Nielsen.

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Mały metraż nie musi oznaczać kompromisu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio zaprojektowane małe domy szkieletowe o powierzchni 80 m² potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, komfortem i nowoczesnym stylem. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, energooszczędnym technologiom i wsparciu doświadczonego wykonawcy, takiego jak Wirex Construction, można stworzyć dom, który odpowiada zarówno potrzebom rodziny, jak i trendom współczesnej architektury.

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski spędzi koniec majówki w województwie lubelskim. Odwiedzi dwa miasta.

MKS już dzisiaj gra kolejny mecz

PGE MKS FunFloor Lublin podejmie dzisiaj Piotrcovię

Dzisiaj o godz. 20.30 PGE MKS FunFloor zagra kolejny ważny mecz. Tym razem ekipa z Lublina zmierzy się w hali Globus z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

To już pewne. Za chwilę ruszy przebudowa al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów wygrało przetarg i ma 2 lata na inwestycję.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK przy ulicy Brzegowej

Batalia o zgodę radnych na sprzedaż tych działek miała 21 prób. Przetarg: nie ma chętnych

O zielone światło na sprzedaż tych działek prezydent Białej Podlaskiej wnioskował do rady aż 20 razy. Dopiero, gdy nastąpiła zmiana układu sił, za 21. razem radni zgodzili się na zbycie terenu przy ulicy Brzegowej. Ale wyniki przetargu nie są zadowalające.

kamera termowizyjna

Na czym polega badanie termowizyjne?

Rozkład temperatury danego obiektu czy urządzenia może okazać się istotnym sygnałem świadczącym o występowaniu przegrzania, nieszczelności lub innej nieprawidłowości. Dlatego coraz częściej w wielu branżach wykorzystuje się badania termowizyjne, które pomagają zdiagnozować ewentualne anomalie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium