Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 stycznia 2016 r.
18:26

Nowa Aleksandria w Puławach. Deweloper i restaurator wrócili do pomysłu cara

Nowe osiedle w Puławach otrzyma nazwę, którą miastu przed laty nadał zaborca. Deweloper przekonuje, że zaproponowali ją m.in. sami puławianie (fot. Radosław Szczęch)
Nowe osiedle w Puławach otrzyma nazwę, którą miastu przed laty nadał zaborca. Deweloper przekonuje, że zaproponowali ją m.in. sami puławianie (fot. Radosław Szczęch)

Nowa Aleksandria to dawna, narzucona przez zaborcę, cara Mikołaja I, nazwa Puław. Obecnie chętnie sięgają po nią przedsiębiorcy. Zainteresowani dziejami miasta mieszkańcy zarzucają im historyczną ignorancję i nie kryją oburzenia.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie wszyscy wiedzą, że Puławy przez ponad 70 lat nazywały się inaczej, niż dzisiaj. W okresie zaborów była to Nowa Aleksandria. Nazwa narzucona przez rosyjskiego cara na cześć swojej żony, Aleksandry Teodorówny. Była to próba zamazania polskości miasta, cios w jego patriotyczną historię i przykład rusyfikacji. Dzisiaj wydaje się, że nazwa nie wzbudza już tak negatywnych emocji i coraz częściej jest wykorzystywana przez lokalne przedsiębiorstwa, m.in. do celów marketingowych. Tak nazywa się jedna z puławskich restauracji, a także budowane przy ul. Spacerowej osiedle mieszkaniowe. Nowa Aleksandria zdążyła trafić także na okładkę jednej z płyt, legendarnej puławskiej kapeli punkowej „Siekiera”. Jej używanie nie wszystkim się jednak podoba.

– Nie wierzę własnym oczom, widząc tę nazwę. Czy pomysłodawca i osoby, które ją zaakceptowały, nie znają historii Polski i historii Puław? (...) Wybierając nazwy dla nowych miejsc i obiektów dobrze jest pamiętać, jakie wydarzenia lub osoby będą te nazwy przypominać – pisze w liście do naszej redakcji dr Maria Bawolska, emerytowany pracownik naukowy IUNG, której stara nazwa miasta kojarzy się bardzo źle.

– Nazwa jednej z restauracji, czy osiedla nie upamiętnia ludzi i ich zasług. To swego rodzaju „ukłon” w stronę zaborcy. Najwyższa pora wycofać się z nietrafionych decyzji – kończy swój list pani Bawolska.

Nowe osiedle w Puławach nazwane właśnie „Nowa Aleksandria” buduje w Puławach firma Żagiel. – Naszym zdaniem wydźwięk tej nazwy nie jest jednoznacznie negatywny. Wybraliśmy ją w drodze konkursu, w którym uczestniczyli nasi potencjalni klienci, także mieszkańcy Puław. Nowa Aleksandria pojawiała się także w ich propozycjach – wyjaśnia Tomasz Krochmalski, prezes Żagla, który podkreśla, że negatywnymi sygnałami ze strony mieszkańców jest zaskoczony.

O komentarz poprosiliśmy także puławskiego przedsiębiorcę, właściciela restauracji Nova Aleksandria w Hotelu Pikul przy ul. Lubelskiej.

– Posiadamy zbiór malowanych ręcznie obrazów, które prezentują klimat starych Puław z okresu Nowej Aleksandrii i chcieliśmy to wykorzystać. Sądzę, że w ten sposób dbamy o historię naszego miasta, pamiętając także o tych gorszych czasach. Uważam, że używanie dzisiaj tej nazwy to nic złego. Zabory minęły, a Puławy świetnie się rozwijają, z czego trzeba się cieszyć – wyjaśnia Marek Pikul, właściciel restauracji.

Zdaniem historyka i badacza dziejów Puław Zbigniewa Kiełba przywracanie dawnej nazwy nie jest działaniem korzystnym.

– Pamiętajmy o tym, że Nowa Aleksandria to nazwa nadana przez cara, który Polski i Puław nienawidził. Moim zdaniem używanie zrusyfikowanej nazwy Puław jest nieporozumieniem wynikającym z niedoinformowania. Osoby starsze, lepiej wyedukowane, przywracaniem tej nazwy i brakiem świadomości historycznej są oburzone. Sam otrzymuję sygnały i pytania, czy można coś z tym zrobić.

List do redakcji

Dlaczego „Nowa Aleksandria” - czyj to pomysł?

Stosunkowo niedawno pojawiły się reklamy lokali mieszkalnych na budującym się osiedlu przy ul. Spacerowej, nazwanym Nowa Aleksandria. Nie wierzę własnym oczom, widząc tę nazwę.

Czy pomysłodawca tej nazwy i osoby, które ją zaakceptowały nie znają historii Polski i historii Puław? Nie wiedzą z jakimi wydarzeniami ta nazwa jest związana?

A więc – upadek Powstania Listopadowego, zniszczenie i konfiskata dóbr puławskich, zaoczne skazanie Adama Jerzego ks. Czartoryskiego na karę śmierci przez ścięcie toporem. Upadek „polskich Aten”, zacieranie śladów polskości. W 1846 r. Puławy oficjalnie przestają istnieć – ukazem carskim nadano im nazwę Nowa Aleksandria, na cześć carowej Aleksandry Teodorówny, żony cara Mikołaja I. Z rozkazu i woli zaborców ta nazwa obowiązywała przez 70 lat. W ciągu tych 70 lat Nowa Aleksandria nie zapominała, że jest Puławami. Nazwę Puławy przywrócono w zaborze austriackim, dnia 19 V 1916 roku.

Od przeszło 150 lat Puławy są znaczącym ośrodkiem nauk rolniczych – najpierw jako siedziba wyższej uczelni rolniczej (1862 – 1914), a po odzyskaniu niepodległości jako siedziba rolniczych instytutów naukowych. Trzeba pamiętać, że w roku 1863, po wybuchu Powstania Styczniowego, prawie wszyscy studenci nowo-aleksandryjskiego (puławskiego) Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa poszli walczyć. Większość z nich poległa 8 II 1863 r. w bitwie z Rosjanami pod Słupczą (Kieleckie). W Instytucie (w ramach represji) na pięć lat zawieszono zajęcia ze studentami.

Teren, na którym powstaje osiedle „Nowa Aleksandria” jest częścią tzw. Górnej Niwy, należącej niegdyś do Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa (potem do PINGW). Były to pola doświadczalne, na których studenci Instytutu uczyli się praktycznie zawodu rolnika, ci sami studenci, którzy równocześnie prowadzili konspiracyjną walkę z caratem. Wybierając nazwy dla nowych miejsc i obiektów dobrze jest pamiętać, jakie wydarzenia lub osoby będą te nazwy przypominać.

Bo nazwa „Nowa Aleksandria” dla budowanego osiedla, a także nazwa „Aleksandria”, nadana jednej z puławskich restauracji nie upamiętnia ludzi i ich zasług. To swego rodzaju „ukłon” w stronę zaborcy i wyświadczony zaborcy zaszczyt.

Najwyższa pora wycofać się z nietrafnych decyzji!

Maria Bawolska

Sonda: Co sądzisz o nazwie Nowa Aleksandria dla osiedla czy restauracji?

Liczba głosów: 234
57.26%
To zły pomysł
42.74%
Nie mam nic przeciwko

Pozostałe informacje

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium