Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 stycznia 2016 r.
17:45

Zwolnienia w szpitalu w Puławach. Związkowcy piszą do radnych i ostrzegają

Zmiany organizacyjne w puławskim szpitalu jako pierwsi odczuli ratownicy. Teraz kolej na szpitalną administrację (fot. Radosław Szczęch)
Zmiany organizacyjne w puławskim szpitalu jako pierwsi odczuli ratownicy. Teraz kolej na szpitalną administrację (fot. Radosław Szczęch)

Dyrektor szpitala w Puławach zaczyna wręczać pracownikom wypowiedzenia. A już w środę radni powiatowi ponownie będą dyskutować na temat planu naprawczego SP ZOZ. Przed nimi decyzja dotycząca zmian w statucie, które umożliwiają dalsze zmiany, także te kadrowe. Przeciwko tej uchwale protestują związkowcy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wypowiedzenia miało otrzymać osiem osób. To pracownicy administracyjni, część z nich w puławskim szpitalu pracuje od 35 lat. W większości należą do związków zawodowych, które już zapowiadają reakcję. 

– Te osoby będą miały ogromny problem ze znalezieniem pracy. Uważam, że cały program naprawczy jest przeprowadzany niezgodnie z prawem. Pracodawca ma ustawowy obowiązek konsultacji takich zamierzeń z radą pracowniczą. Dyrektor tego nie zrobił. Obecnie w szpitalu trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy – informuje Sławomir Kamiński, przewodniczący NSZZ Solidarność Ziemi Puławskiej, który reprezentuje także powołany niedawno Komitet Obrony Praw Pacjenta i Puławskiego Szpitala.

Związkowcy, ale także sami pracownicy, są zaskoczeni tempem działań dyrektora. Reorganizacja administracji była zapowiadana, ale miała się rozpocząć po przyjęciu stosownej uchwały rady powiatu. Jej projekt w ostatnim tygodniu dotarł do radnych, a głosowanie nad nim zaplanowano na środę 27 stycznia. Chodzi o zmiany w treści obowiązującego statutu. Wynika z nich, że część działów administracji szpitala zostanie ze sobą połączona.

Dla przykładu: dział finansowo-księgowy zostanie połączony z działem zatrudnienia i płac tworząc dział finansowo-personalny. Kolejna zmiana to połączenie działu zarządzania informacją, działu informatycznego oraz działu zamówień publicznych i zaopatrzenia, które zespolone utworzą dział organizacji i rozwoju. Zmiany oznaczają redukcję m.in. stanowisk kierowniczych. W nowej strukturze nie przewidziano także stanowiska zastępcy dyrektora do spraw ekonomicznych, które dotychczas zajmował Wojciech Tarłowski. Nowością będzie natomiast stanowisko pełnomocnika ds. organizacji usług medycznych i akredytacji.

 – Przedmiotowe zmiany w statucie (…) mają na celu usprawnienie zarządzania i jego optymalizację. Ponadto są ściśle związane z pracami nad wprowadzeniem nowego regulaminu organizacyjnego dostosowanego do faktycznych potrzeb zakładu – czytamy w uzasadnieniu.

O tym, czy statut zostanie zmieniony, zdecydują radni. Tymczasem związkowcy nie rezygnują z nacisków na samorządowców.

– Chcemy dotrzeć do radnych z informacją o skutkach podejmowanych przez nich decyzji. Chodzi o to, żeby zrozumieli, że mają wybór. Dopilnujemy, żeby o wyniku głosowania każdego z nich, dowiedzieli się ich wyborcy w każdej z miejscowości, którą reprezentują – zapowiada Sławomir Kamiński.

I dlatego związkowcy wysłali do wszystkich radnych list.

– Zawsze jest czas na wycofanie się z uchwalonego planu restrukturyzacyjnego puławskiego szpitala. Plan ten już negatywnie odbija się na zdrowiu i życiu mieszkańców powiatu puławskiego, a także na przyszłości szpitala – piszą związkowcy, którzy domagają się przywrócenia trzyosobowych załóg w karetkach podstawowych oraz rezygnacji z łączenia oddziałów szpitalnych. Nie popierają także cięć kadrowych wśród pracowników biurowych. List podpisali: Sławomir Kamiński, Sławomir Wręga, Iwona Kęsik, Rafał Nowak i Mariusz Przewłoka.

– Uchwała dotycząca statutu to kolejny krok przyjętego programu naprawczego. Jego uchwalenie nie było dla nas łatwe, ale z uwagi na zadłużenie szpitala, konieczne. Rozumiem rozgoryczenie i argumenty związków zawodowych, ale uważam, że powinniśmy zaufać dyrektorowi szpitala i dać mu szansę – mówi Danuta Smaga (PiS), przewodniczącą Rady Powiatu Puławskiego.

Jej zdaniem zmiany w pogotowiu nie powinny wpłynąć na zagrożenie życia lub zdrowia pacjentów, a kampania ma na celu przede wszystkim obronę miejsc pracy. Według przewodniczącej mieszkańcy powinni zaufać w umiejętności dyspozytorów karetek. – Osoby, które desygnują karetkę w dane miejsce nie są pozbawione myślenia i oceny sytuacji. Zdarza się, że nie ma potrzeby wyjazdu w pełnej obsadzie. Nie siejmy defetyzmu – dodaje.

Według związkowców problem nie leży tylko w reorganizacji pogotowia. Ich zdaniem plan ma jedną, podstawową wadę – zakłada łączenie szpitalnych oddziałów. Według przeciwników koncepcji, taka zmiana utrudni możliwości ubiegania się o nadwykonania oraz negocjację wyższego kontraktu.

Pełna treść listu wysłanego do wszystkich radnych Rady Powiatu Puławskiego

Szanowny Panie Radny zawsze jest czas na wycofanie się z uchwalonego przez Pana planu restrukturyzacyjnego Puławskiego Szpitala. Plan ten już negatywnie odbija się na zdrowiu i życiu mieszkańców powiatu puławskiego, a także na przyszłości szpitala.

Każdy rozsądnie myślący człowiek zdaje sobie sprawę jakie zagrożenia dla życia pacjentów niesie za sobą zmniejszenie obsad karetek a tym samym wydłużenie akcji ratowniczej. Przepisy ustawy określają jedynie niezbędną  ilość osób w zespole ratownictwa medycznego uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Większość czynności wykonywanych przez ratowników można wykonać w składzie dwuosobowym, jednak bardzo często wykonywanie ich w takim składzie będzie opóźnione w czasie lub będzie przebiegało zbyt wolno. Dwuosobowe zespoły ratunkowe nie sprawdziły się w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Lublinie.

Łączenie oddziałów jest ograniczeniem zakresu działalności szpitala. Szpital po połączeniu oddziałów nie ma prawa ubiegać się o tzw. nadwykonania,  a co za tym idzie trudno w przyszłości negocjować  wyższy kontrakt. W nielicznych szpitalach, w których zdecydowano się na takie posunięcia wszystkie zmiany były poprzedzone kilkumiesięcznymi konsultacjami pomiędzy: jednostkami  samorządu terytorialnego szczebla powiatowego i gminnego, dyrekcją szpitala, związkami  zawodowymi. U nas decyzja została podjęta w niesłychanym pośpiechu, na jednej sesji Rady Powiatu.

Takie działanie jest całkowicie niezrozumiałe bo przecież znamy zapowiedzi Pani Premier Beaty Szydło i Ministra Zdrowia dotyczące zmiany finansowania publicznej służby zdrowia. Może się zdarzyć, że zmiany wprowadzane przez Pana Dyrektora wykluczą nasz szpital z dofinansowania z budżetu państwa.

Zwalnianie ludzi pracujących często kilkadziesiąt lat w szpitalu i likwidacja oddziałów, to najbardziej prymitywny sposób na znalezienie oszczędności.

Informujemy, że o reakcji Pana radnego na powyższy list będą poinformowani Pana wyborcy.

Międzyzakładowy Komitet Obrony Pacjentów i Szpitala Puławskiego

Sławomir Kamiński, Iwona Kęsik, Rafał Nowak, Sławomir Wręga, Mariusz Przewłoka

Puławy, 25 stycznia 2016 roku

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium