Do końca września potrwa remont i modernizacja pięciu zabytkowych budynków Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Koszt prac to ponad 16 mln zł.
– Najtrudniejsze prace za nami – informuje Magdalena Postępska z Muzeum Nadwiślańskiego i precyzuje: pochodzący z XIX w. dom wójtowski z Modliborzyc (siedziba muzealnego archiwum i biblioteki oraz pracowni edukacyjnych i biur Oddziału Przyrodniczego) ma nowe pokrycie dachowe, izolację zewnętrzną i wewnętrzną, nowe instalacje. Najbardziej widoczna zmiana to odnowiona elewacja.
Co jeszcze zostało zrobione? – Zbudowany w drugiej połowie XVIII w. dwór z Gościeradowa – siedziba Manufaktury Muzealnej – zyskał nową konstrukcję dachową wraz z pokryciem z gontu oraz nowe instalacje. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku – tłumaczy Postępska. – Nowe pokrycie dachowe ma także Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów nazywany „Willą pod Wiewiórką”. Zakończyliśmy również renowację opoki, z której są wykonane taras, przyziemie, murki oraz patio. Została z niej też zrekonstruowana znajdująca się na patio studnia.
Z kolei w manierystycznej Kamienicy Celejowskiej trwa m.in. czyszczenie elewacji, wymiana belek stropowych i układanie instalacji. Na dziedzińcu wzniesiono budynek gospodarczy.
– Niezależnie od prac remontowych prowadzona jest bieżąca działalność merytoryczna Muzeum. Zbiory Kamienicy Celejowskiej można zobaczyć na wystawie w Pałacu Czartoryskich w Puławach. Tu także działają pracownie edukacyjne Manufaktury Muzealnej – przypomina Postępska.
Koszt remontu i modernizacji to ponad 16 mln zł. Projekt dostał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ponad 9,7 mln zł). Pieniądze na wkład własny zapewnił Urząd Marszałkowski, któremu podlega muzeum. Prace potrwają do końca września tego roku.