Agnieszka Zadura złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
- Decyzja ta była podyktowana brakiem możliwości dalszej realizacji mojej wizji Muzeum, której poświęciłam ostatnie siedem lat mojej zawodowej aktywności. Pomimo ponownego wybrania mnie na dyrektora tej placówki w konkursie w roku 2017 proponowana przeze mnie kontynuacja rozwoju Muzeum nie była możliwa na zasadach, które mogłabym zaakceptować – tłumaczy Agnieszka Zadura w oświadczeniu na facebooku Muzeum Nadwiślańskiego i dodaje, że decyzja jest wynikiem „wielu przemyśleń i poczucia odpowiedzialności za instytucję i jej rozwój”.
- Życzę Muzeum i mojemu następcy, aby udało się rozwiązać problemy, które dziś są przeszkodą w dalszej realizacji zamierzeń i planów – zaznacza Zadura.
Podziękowała współpracownikom, partnerom i sponsorom Muzeum i podkreśliła, że w ciągu ostatnich siedmiu lat, Muzeum Nadwiślańskie przeszło wielką metamorfozę, „z muzeum prowincjonalnego stała się atrakcyjną instytucją muzealną, reagującą na potrzeby współczesnego odbiorcy i podążającą za aktualnymi standardami muzealnictwa”. - Lista naszych osiągnięć jest naprawdę imponująca – podkreśla dyrektor i wylicza: Otworzyliśmy Gmach Główny przy Rynku 19, gdzie prezentujemy zmodernizowaną wystawę stałą Muzeum Sztuki Złotniczej i unikalny w skali Europy dawny warsztat złotniczy. W Galerii Wystaw Czasowych pokazaliśmy wiele wartościowych wystaw czasowych, jak chociażby liczące się w kraju wystawy dzieł Władysława Skoczylasa, Jacka Malczewskiego, Tomasza Sikory czy Szymona Brodziaka.
Zaznaczyła, że udało się ustabilizować sytuację organizacyjną i finansową Muzeum oraz znacznie poprawić jego infrastrukturę. Muzeum ma też coraz więcej odwiedzających. - Ostatni nasz wielki sukces to pozyskanie dotacji na realizację projektu finansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na realizację kompleksowego remontu konserwatorskiego i modernizacji pięciu zabytkowych obiektów w Kazimierzu Dolnym o wartości niemal 16 mln zł – dodaje dyrektor i podkreśla, że współpraca nawiązana z wieloma instytucjami i organizacjami pozwoliła na zrealizowanie licznych projektów kulturalnych w kraju i za granicą, z przystąpieniem Kazimierza Dolnego i Muzeum do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt włącznie.
Do czasu wyłonienia nowego dyrektora w drodze konkursu pełnienie obowiązków szefa placówki Zarząd Województwa Lubelskiego powierzył Danucie Olesiuk.
Danuta Olesiuk jest magistrem historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także absolwentką podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie, gdzie pracowała przez 17 lat, w tym przez 6 lat na stanowiskach kierowniczych. Zajmowała się tam m.in. opracowywaniem
i wizualizacją zbiorów muzealnych, tworzeniem scenariuszy wystaw i ich realizacją czy organizowaniem wydarzeń muzealnych.
Od 2016 roku pracuje w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym jako kustosz, kierownik Oddziału Zamku w Janowcu. Nadzoruje i koordynuje działania związane z utrzymaniem i opieką nad zabytkami. Jest twórcą i współautorką wielu prac naukowo-badawczych, a także wiceprzewodniczącą Kolegium ds. zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych (PSIM) oraz koordynatorem PSIM w województwie lubelskim.