Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 stycznia 2020 r.
13:05

Nowy szef nałęczowskiej kultury: "Główna bolączka to niedofinansowanie"

0 19 A A
Nowy dyrektor Łukasz Król
Nowy dyrektor Łukasz Król (fot. NOK)

O planach na przyszłość, pierwszych decyzjach, tegorocznych wydarzeniach i największych problemach, z jakimi boryka się Nałęczowski Ośrodek Kultury, rozmawiamy z jego nowym dyrektorem. Łukasz Król w grudniu wygrał konkurs na to stanowisko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od niedawna pełni pan funkcję dyrektora NOK. Jakie były pańskie pierwsze decyzje na tym stanowisku?

Pierwsza moja decyzja związana była ze zmianą miejsca biura dyrektora, które przeniosłem z piętra na parter. Obecnie zlokalizowane jest ono obok sekretariatu instytucji. Wiąże się to, po pierwsze z usprawnieniem komunikacji z pracownikami, po drugie z większą dostępnością dla mieszkańców, kontrahentów, uczestników życia kulturalnego.

Jak ocenia Pan dotychczasową działalność ośrodka, coś pana zaskoczyło?

Niewątpliwie do mocnych stron ośrodka należy działalność wystawiennicza oraz udział w szerokim wachlarzu imprez artystycznych oferowanych mieszkańcom oraz gościom Nałęczowa, szczególnie w okresie wiosna-jesień. Zaskoczeniem jest natomiast mała liczba pracowników instytucji. Przy znacznym zaangażowaniu gminy w duże projekty kulturalne  – imprezy o charakterze regionalnym, ogólnopolskim, międzynarodowym, w które zadysponowany jest cały zespół ośrodka i jednoczesnym prowadzeniu stałej działalności kina, galerii czy zajęć stałych, jest to dość twardy orzech do zgryzienia dla dyrektora. Z jednej strony musimy zapewniać szeroką ofertę domu kultury, z drugiej dbać o przestrzeganie przepisów z zakresu prawa pracy, które naszych pracowników obowiązują w takim samym zakresie, jak wszystkie inne grupy zawodowe.

A które problemy NOK-u, poza tymi kadrowymi, z pana punktu widzenia są najważniejsze i warte rozwiązania w pierwszej kolejności?

Jak niemal wszędzie w naszym kraju, niedofinansowanie kultury to główna bolączka. Kulturę i jej oddziaływanie często zaczyna się doceniać dopiero wtedy, kiedy jest na to już zbyt późno, kiedy miasta się wyludniają, społeczność  się starzeje, młodzież nie chce utożsamiać się z miejscem swojego urodzenia. Wiele do zrobienia jest także w kwestii wyposażenia instytucji w elementarny, a jednocześnie profesjonalny sprzęt do prowadzenia zajęć. A zatem obawiam się, że nie ma problemów do rozwiązania w pierwszej kolejności. Wszystkimi należy zająć się jednocześnie, bo są ze sobą powiązane i konieczne do sprawnego funkcjonowania tej niezwykłej i niepowtarzalnej moim zdaniem instytucji.

Mamy początek roku. Które wydarzenia kulturalne planowane na 2020 rok uznaje pan za najważniejsze?

Na pewno nie zabraknie tych markowych, takich jak: Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej Viva il Cantare, Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych, Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny, czy Nałęczowski Festiwal Tańca Euro Dance. Pojawią się też wydarzenia lokalne: Nałęczowskie Dni Akwarystyki, obchody ważnych dla Polaków rocznic, a także Jubileusz 60-lecia NOK.

Czy w związku ze zmianą dyrektora, mieszkańcy gminy mogą zatem liczyć na zmiany w ofercie kulturalnej, czy raczej kontynuację tego, co już znają?

Odpowiem na to pytanie dwa razy „tak”. Byłoby dużym błędem zamykać już otwarte drzwi i wycofywać się z wydarzeń, które mają swoją publiczność, cieszą się uznaniem społecznym i dodają miastu splendoru. Natomiast bezwzględnie chcę pochylić się nad zauważalnymi brakami w zakresie edukacji kulturalnej. Dla mnie osobiście to podstawowa rola samorządowej instytucji kultury, która winna pomagać stawiać pierwsze kroki w uwrażliwianiu na kulturę, jej tworzeniu i świadomym udziale we wszystkich jej przejawach. Do osiągnięcia tego celu niezbędne są zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Dlatego też w pierwszej kolejności planuję rozwinąć ofertę dla dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że już wkrótce zaproszę do udziału w zajęciach muzycznych, warsztatach plastycznych, teatralnych, grafiki komputerowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium