Budka lęgowa dla sokołów wędrownych mieszkających na kominie Grupy Azoty Puławy została odnowiona. W Azotach już szukają nowego miejsca na budkę, gdyż obecny komin ma zostać wyburzony.
Dorosłe osobniki mogą tu wrócić na przełomie lutego i marca. Właśnie dlatego zima to najlepszy okres na renowację budki. We wtorek do Puław przyjechała trzyosobowa ekipa z toruńskiej firmy wykonującej prace na wysokościach. Budka została odmalowana i zabezpieczona przed deszczem i wiatrem. Opróżniono również jej wnętrze, a do środka wsypano świeży piach ze żwirem.
Budka lęgowa na kominie Grupy Azoty Puławy została powieszona w 2006 roku. Na sukces trzeba było poczekać kilka lat. Od 2013 r. para sokołów wyprowadza w niej lęgi. Są to pierwsze udokumentowane lęgi w woj. lubelskim tego niezwykle rzadkiego ptaka. - Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku doczekamy się kolejnych piskląt, bowiem para ptaków wciąż jest obecna w okolicy komina. Niedługo rozpoczną się toki, a za kilka tygodni samica usiądzie na jajkach - informuje Grzegorz Sierocki.
- Decyzje w tej sprawie zostaną podjęte przez Towarzystwo na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół w uzgodnieniu z przedstawicielami odpowiednich służb puławskiej spółki - dodaje Grzegorz Sierocki.
Dzięki takim budkom jak w Puławach ornitolodzy próbują odtworzyć gatunek. Sokoły wędrowne w Polsce prawie wyginęły w latach 50. i 60. XX wieku z powodu masowego stosowania w całej Europie środków ochrony roślin.