Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 czerwca 2019 r.
19:14

„Puławianie” u prezydenta Puław. Pełnej zgody nie będzie

Stowarzyszenie „Puławianie” będzie walczyć aby pawilon wystawowy Dom Chemika nie został rozebrany
Stowarzyszenie „Puławianie” będzie walczyć aby pawilon wystawowy Dom Chemika nie został rozebrany (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

Wpisanie pawilonu wystawowego Domu Chemika do rejestru zabytków, przyszłość starej hali sportowej, „szlak puławskiego modernizmu” i neon „Puławy Miasto” – to część tematów, o których we wtorek rozmawiało stowarzyszenie „Puławianie” z prezydentem Pawłem Majem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak się okazuje stowarzyszenie, które zasłynęło walką o wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków, ma szereg innych pomysłów. Niektóre z nich mają szansę powodzenia, o ile zyskają aprobatę urzędników. Przykładem jest „szlak puławskiego modernizmu”, czyli historia ok. 30 obiektów znajdujących się na terenie Puław, które „Puławianie” chcieliby wypromować.

– Takie szlaki funkcjonują już w Gdyni i Katowicach. Przy wskazanych budynkach mogłyby się pojawić tablice informacyjne prezentujące ich historię oraz zdjęcia pokazujące ich pierwotną formę – tłumaczy Szymon Karczewski. Promocją „szlaku” mogłaby być również odpowiednia zakładka na miejskiej stronie internetowej. – Wydaje mi się, że ten pomysł zainteresował urzędników – przyznaje prezes „Puławian”.

Stowarzyszenie chciałoby również pomocy w znalezieniu odpowiedniego miejsca do uruchomienia historycznego neonu z dworca „Puławy-Miasto”. Na razie on nie świeci, ale „Puławianie” mają zamiar zająć się jego renowacją, która ma kosztować ok. 15 tys. zł. – Docelowo mógłby znaleźć się np. na starym moście na Wiśle, od strony Góry Puławskiej, na jednym z wieżowców lub wiadukcie kolejowym przy Żyrzyńskiej – proponuje Karczewski.

„Puławianie” interesują się również starą halą sportową. Rozmowy dotyczyły możliwości wpisania tego budynku do rejestru zabytków. Wiemy już, że przeciwny temu jest prezydent Paweł Maj.

– Nie uważam tego budynku za zabytek. Jego wpisanie do rejestru znacznie powiększyłoby koszty ewentualnego remontu. Z finansowego punktu widzenia byłaby to dla nas katastrofa – ocenia prezydent, zapewniając jednocześnie, że obecnie nie ma planów związanych ze sprzedażą lub zamknięciem starej hali. – Dopóki nie wybudujemy nowego basenu, a na to nas obecnie nie stać, stara hala pozostanie w obecnej formie – precyzuje.

Z kolei Szymon Karczewski decyzji o tym, czy wnioskować o wpis tego obiektu do rejestru na razie nie podjął. – Zastanawiamy się nad tym – przyznaje.

„Puławianie”: Nie budujcie mediateki

Kością niezgody pomiędzy obydwoma stronami pozostaje pawilon wystawowy Domu Chemika. „Puławianie” wydają się już pogodzeni z przebudową części głównej budynku (w trakcie), ale pawilonu od ul. Wojska Polskiego nie zamierzają odpuszczać.

Przypominamy, że zgodnie z planem, ma on zostać rozebrany, a w jego miejscu zaplanowano nowy gmach biblioteki miejskiej (tzw. mediateki) z podziemnym parkingiem na ok. sto samochodów. Według Szymona Karczewskiego, władze Puław powinny zrezygnować z przyznanego dofinansowania i zlecić „zdolnym architektom” przygotowanie nowej koncepcji dla tego budynku. – To może być naprawdę fajne, miastotwórcze miejsce. Poza tym nie ma pieniędzy na budowę mediateki, bo dofinansowanie jest niewielkie – przekonuje szef „Puławian”.

Innego zdania jest Paweł Maj. – Po zakończeniu przebudowy Dom Chemika, moim zdaniem, stary pawilon nie będzie współgrał z otoczeniem. Poza tym mamy już dofinansowanie na budowę mediateki, więc nie rozumiem, skąd taka determinacja po stronie stowarzyszenia – mówi prezydent. – Zrobię wszystko, żeby te doprowadzić do zakończenia modernizacji obydwu budynków i dostosowania ich do współczesnych potrzeb mieszkańców naszego miasta – zapowiada.

– Z walki o ochronę pawilonu nie zrezygnujemy. Władze miasta już w momencie projektowania mediateki, w 2016 roku, wiedziały o naszym proteście i nic z tym nie zrobiły. Nie możemy odpuszczać, bo inaczej będą przepychać w ten sposób wszystko – uważa Szymon Karczewski, który jak przyznaje, liczy na „refleksję” ze strony samorządowców.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium