Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

31 sierpnia 2018 r.
15:27

Zniszczona w wybuchu szkoła w Kazimierzu odbudowana. Uczniowie czekali na to 7 lat

95 12 A A

Na ten moment nauczyciele i uczniowie z Kazimierza Dolnego i okolic czekali od lat. Wracają do szkoły, która powstała na gruzach starego budynku. Siedem lat temu doszczętnie zniszczyła ją eksplozja gazu. W poniedziałek odbędzie się tu wojewódzkie rozpoczęcie roku szkolnego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

31 maja 2011 roku. Był wtorek. Dzieci i nauczyciele, jak zwykle wybierali się do szkoły. Lekcje się jednak nie zaczęły. Niedługo przed pierwszym dzwonkiem budynek praktycznie przestał istnieć. Wybuchł gaz. Eksplozja zmiotła prawe skrzydło, został tylko gruz.

– Straszny widok. Na szczęście w środku nie było jeszcze dzieci. Nie chcę nawet myśleć, co by było gdyby to wydarzyło się później, w trakcie trwania zajęć – mówiła nam jedna z mieszkanek Kazimierza.

Budowa nowej szkoły, na gruzach starej, trwała kilka lat, a inwestycja się opóźniała z powodu przedłużających się prac m.in. przy zabezpieczaniu skarpy, przy której stoi budynek. W tym czasie dzieci uczyły się w kontenerach. Niedawno jednak Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym został dopuszczony do użytkowania. Obiekt pozytywnie przeszedł etap odbiorów technicznych. Od tygodnia trwają w nim próby do części artystycznej z okazji otwarcia nowego roku szkolnego. Kazimierska placówka została bowiem wybrana jako miejsce wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2018/2019 w woj. lubelskim.

Uroczystość rozpocznie w poniedziałek msza o godz. 10 w kościele farnym pw. św. Jana Chrzściciela i św. Barłomieja. Później uczniowie, rodzice, nauczyciele i samorządowcy przejdą przed nową szkołę, gdzie zaplanowano oficjalne przecięcie wstęgi (ok. godz. 11:30). Następnie uczestnicy uroczystości wejdą do środka, żeby obejrzeć część artystyczną. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, zostaną podzieleni na dwie grupy. Najmłodsi uczniowie, dyrekcja oraz zaproszeni goście akademię obejrzą ją na żywo. Pozostałe osoby na telebimie w innym pomieszczeniu.

Budynek nowej szkoły jest nowoczesny. Wchodząc do środka w oczy rzuca się dominująca biel zarówno korytarzy, jak i sal dydaktycznych. Wrażenie robią także duże, przeszklone powierzchnie, obszerna czytelnia, mała sala widowiskowa (aula), a także ilość pomieszczeń utworzonych z myślą o kołach zainteresowań, szkolnych zespołach artystycznych, redakcjach szkolnych mediów itp. Całość uzupełnia wyjątkowy krajobraz rozpościerający się z okien oraz malownicze umiejscowienie budynku tuż przy stromej, zabezpieczonej piaskowcem, skarpie.

Nowatorskie założenia architektoniczne zastosowane w kazimierskiej szkole posiadają także wady. Chodzi o duże okna, których nie da się otworzyć. W najbardziej przeszklonych salach będą wpuszczały nie tylko ogromną ilość światła, ale także ciepła. Budynek posiada system wentylacji, ale klimatyzacji nie zaprojektowano, co sprawia, że temperatura, szczególnie na najwyższych kondygnacjach, może latem nie być komfortowa.

– Myślę, że w okresie jesiennym i zimowym nie będzie to poważny problem, a zajęcia będziemy starali się zaczynać w salach położonych na parterze – mówi Janusz Radkiewicz, dyrektor GZS w Kazimierzu Dolnym, który przyznaje, że w przyszłym roku będzie starał się powiększyć ilość klimatyzowanych pomieszczeń (na razie zainstalowano ją tylko w serwerowni).
Uczyć będzie się tu ok. 220 uczniów. Budowa kosztowała ponad 32 mln złotych.

Pozostałe informacje

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym.

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium