Utworzenie nowych jednostek: ratownictwa medycznego i centrum pediatrycznego, poradni diabetologicznej oraz połączenie oddziału neurologicznego z udarowym to najważniejsze zmiany, jakie w tym roku czekają SP ZOZ. To kolejna faza planu naprawczego.
Jutro radni powiatu puławskiego pochylą się nad uchwałą zmieniającą statut SP ZOZ w Puławach. Na początku sierpnia wniosek o wprowadzenie poprawek umożliwiających reorganizację pracy niektórych oddziałów szpitalnych oraz innych jednostek złożył dyrektor Piotr Rybak. Zarząd powiatu, po zapoznaniu się z propozycjami, zdecydował rekomendować je radzie do przyjęcia. Jeśli radni przyjmą projekt uchwały, umożliwią uruchomienie kolejnego etapu tzw. planu naprawczego.
I tak, zgodnie z propozycją dyrektora Rybaka, oddział udarowy stanie się pododdziałem udarowym działającym w ramach oddziału neurologicznego. Dyrektor uspokaja, że dostęp pacjentów do świadczeń nie zmieni się, a liczba łóżek pozostanie taka sama. – Dotychczas pacjent, który trafiał na oddział neurologiczny, gdzie stwierdzono u niego udar, był przenoszony na oddział udarowy, co powodowało obciążenie czasowe dla personelu lekarskiego i pielęgniarskiego, np. w zakresie wypełniania dodatkowej dokumentacji medycznej – wyjaśnia Piotr Rybak.
Kolejną zmianą, jaka czeka puławski SP ZOZ jest wykreślenie oddziału dziecięcego, obserwacyjno-zakaźnego dla dzieci oraz oddziału chirurgii dziecięcej jako osobnych komórek szpitala i połączenie ich w ramach nowej jednostki – Centrum Pediatrycznego. Zdaniem dyrektora, doprowadzi to do usprawnienia pracy tych oddziałów.
Jedna z propozycji dotyczy ratownictwa. Zespoły specjalistycznej i podstawowej opieki medycznej stacjonujące w Puławach, Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie i Woli Osińskiej zostaną wykreślone ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) i włączone do nowej jednostki pod nazwą Ratownictwo Medyczne, którą uzupełni transport sanitarny.
Nowością będzie także poradnia diabetologiczna, która znajdzie się w dawnej poradni ginekologiczno-położnicznej przy ul. Lubelskiej 20. – Wielu pacjentów hospitalizowanych na oddziale wewnętrznym czy oddziale kardiologii ma problemy z cukrzycą. Chcąc zapewnić im kompleksową opiekę, szczególnie po zakończonej hospitalizacji, widzimy potrzebę utworzenia poradni. Nasz zakład dysponuje wykształconą kadrą medyczną w tym zakresie – argumentuje wnioskodawca.
To, czego brakuje w projekcie uchwały dotyczącej zmian w statucie, to argumenty finansowe, które podczas prezentacji programu naprawczego stanowiły trzon uzasadnienia reform. Tym razem argumentami dyrektora są przede wszystkim kwestie stricte organizacyjne, porządkujące, podnoszące sprawność konkretnych jednostek itd.
– Zmiany, które wprowadzimy mają charakter porządkowy. Jeśli chodzi o finanse – jak już zapowiadałem, celem jest uratowanie szpitala przed bankructwem. Z danych, które posiadam wynika, że już w drugiej połowie tego roku, finanse szpitala zostaną zbilansowane. Porównując rok do roku, nasza sytuacja jest lepsza o 5,4 mln zł – mówi dyrektor Rybak, który zapowiada, że w czwartym kwartale SP ZOZ osiągnie dodatni wynik, którego utrzymanie pozwoli na rozpoczęcie wieloletniego procesu zmierzającego do spadku zadłużenia (sięgającego obecnie około 70 mln zł).
Zdaniem dyrektora, praca, którą włożono do tej pory zaczęła przynosić efekty, więc reorganizacja o skali zapowiadanej przed rokiem nie jest już konieczna.
– Gdy rozpoczynałem pracę, szpital miał poważne problemy z wypłatą wynagrodzeń. Dzisiaj sytuacja wygląda o wiele lepiej. Program naprawczy zakończymy we wrześniu, ale to nie znaczy, że przestaniemy pracować nad rozwojem SP ZOZ w Puławach. Ten proces musi trwać – zapowiada Piotr Rybak.