Urząd miasta poszukuje projektanta renowacji cmentarza wojennego przy ul. Piaskowej. Zmiany mają uporządkować jego układ komunikacyjny i zieleń. Remontu doczekać mają się także pomniki, płyty nagrobne oraz schody terenowe
O potrzebie renowacji wojennej mogiły w Puławach mówi się od wielu lat. Wygląda jednak na to, że obiekt, na którym spoczywają szczątki żołnierzy walczących w II wojnie światowej, w końcu się jej doczeka. Pierwszym krokiem ma być przygotowanie nowego projektu, na podstawie istniejących dokumentów zakładających rewitalizację tego obszaru.
W połowie sierpnia sporządzono zapytanie ofertowe w tej sprawie. Projektowane zmiany mają objąć m.in. istniejące pomniki, płyty nagrobne, krzyże oraz schody terenowe z tarasami bocznymi i górnym podestem. Uporządkowany ma zostać także układ komunikacyjny cmentarza, na którym znajdą się nowe elementy małej architektury. Ponadto, zasugerowano montaż iluminacji pomnika „Powstanie” oraz tablicy informacyjnej.
Zgodnie z wolą puławskich urzędników, wprowadzone zmiany mają nadać cmentarzowi wojennemu „charakteru odpowiedniego do przeznaczenia”, przy czym zaznaczono, że chodzi o teren reprezentacyjny.
W myśl przepisów, za utrzymanie zabytkowych cmentarzy wojennych, w tym tego przy ul. Piaskowej w Puławach, odpowiada Urząd Wojewódzki. Pomoc w tym zakresie jest jednak niewystarczająca. Wsparcie dla puławskiego samorządu zwyczajowo zamyka się w kwocie kilku tysięcy złotych rocznie. Taka suma nie wystarcza nawet na bieżące wydatki, ale szanse na zwiększenie wsparcia od wojewody, o co apelowali już radni, są niewielkie.
Większą szansę otrzymania wsparcia zewnętrznego jest natomiast ministerialny program „Wspierania opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi”. Niestety, wnioski składane przez puławskich urzędników w 2020 i 2021 roku były odrzucane przez resort kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.