W Puławach trwa rozbudowa elektrociepłowni węglowej należącej do Zakładów Azotowych. Wykonawca prac stara się o dodatkowe pieniądze i więcej czasu na zakończenie robót. Wniosek o zwiększenie finansowania został odrzucony.
Za inwestycję wartą prawie 1,2 miliarda złotych odpowiada konsorcjum, na czele którego stoi spółka Polimex Mostostal. W listopadzie zeszłego roku wykonawca nowego bloku energetycznego złożył wniosek do inwestora o zgodę na wydłużenie harmonogramu prac o 7,5 miesiąca. Poprosił również o zwiększenie finansowania zadania o prawie 36 mln zł. Taki krok firma wyjaśnia „siłą wyższą”, za jaką uznaje skutki pandemii Covid-19, w tym zmiany przepisów i wprowadzenie obostrzeń utrudniających wykonanie zadania w pierwotnym terminie (36 miesięcy).
Pod koniec roku wniosek Polimexu doczekał się odpowiedzi ze strony zarządu puławskiej spółki. Jak wynika z komunikatu Grupy Azoty „Puławy”, wniosek o podwyższenie wynagrodzenia został w całości odrzucony. Zgoda na wydłużenie harmonogramu także nie jest pewna. Azoty poprosiły o przesłanie dodatkowych dokumentów.
Nowy blok węglowy zakładowej elektrociepłowni ma produkować 100 MW energii elektrycznej i 300 MW ciepła. Dzięki jej otwarciu ZA będą mogły wyłączyć najstarsze kotły pracujące nieprzerwanie od lat 60-tych ubiegłego wieku, co ma ograniczyć emisję (coraz droższego) dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń.