Przywrócenie żeglugi na Wiśle, budowa obwodnic Nałęczowa i Kazimierza Dolnego, Wąwolnica jako miejsce kultu religijnego oraz wiele innych wniosków złożyły władze Puław i innych gmin powiatu do wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Jeżeli jakaś inwestycja jest w takim planie, ma większe szanse na realizację. Z tego powodu większość gmin naszego województwa do połowy maja złożyło już swoje uwagi i wnioski do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Lubelskiego. To dokument, który określa wizję rozwoju, kluczowe inwestycje o charakterze lokalnym, ale także regionalnym. Samorządom zależy więc, żeby to wszystko, na czym im najbardziej zależy znalazło się w tym dokumencie.
O najważniejszym z wniosków już pisaliśmy. Gminy leżące przy dawnych drogach krajowych nr 17 i 12, których stały się zarządcami domagają się, by trasy zostały przejęte przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Wniosków do planu jest jednak o wiele więcej. Te zgłoszone przez władze Puław dotyczą wielu kwestii, głównie o charakterze gospodarczym i turystycznym.
– Z planu, który został nam zaprezentowany w Lublinie generalnie jesteśmy zadowoleni, ale mamy także szereg uwag. Wnioskujemy o odtworzenie żeglugi rzecznej od Puław do Sandomierza i w drugą stronę, do Warszawy. To jest bardzo ważne ze względu na atrakcyjność turystyczną tego terenu. Taka żegluga była w okresie międzywojennym i myślę, że nasz teren dużo zyskałby, gdybyśmy ją odtworzyli – mówi Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław.
To jednak nie wszystko. Wśród wniosków znalazło się także: włączenie gminy Żyrzyn do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, utworzenie szlaków kajakowych na Kurówce i Chodelce, czy wyeksponowanie Wąwolnicy, jako miejsca kultu religijnego. Władze Puław popierają także lokalne inicjatywy, np. dążenia gmin Nałęczów i Kazimierz Dolny, by w nowym wojewódzkim planie znalazły się obwodnice tych miasteczek. Starają się również o to, by cały tak zwany trójkąt turystyczny Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów został wyodrębniony jako obszar funkcjonalny, a co za tym idzie mógł wspólnie występować o różnego rodzaju środki na inwestycje.
Naniesienie zapisów na plan jeszcze nie gwarantuje ich powstania, ale ich brak może być przeszkodą w osiągnięciu strategicznych celów. Po zgłoszeniu uwag przez samorządy, teraz ich rozpatrzeniem zajmie się zarząd województwa, a gotowy już plan podpisze marszałek.