Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 grudnia 2022 r.
11:22

Samorząd chce opodatkować wydobycie wody. Firma protestuje

0 7 A A
(fot. Dorota Awiorko / archiwum)

Gminy uzdrowiskowe chcą dodatkowej opłaty za wydobywanie wód głębinowych na cele komercyjne. Opłatę eksploatacyjną zapłaciliby producenci mineralnej. Firmy przed nowym podatkiem zaczynają się bronić. Prezes „Cisowianki” straszy nawet przejmowaniem prywatnych nieruchomości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nałęczów oraz inne gminy, gdzie funkcjonują duże rozlewnie wód są zdania, że ich udział w podatkach z tego tytułu pozostaje zbyt niski. Podnosząc argumenty środowiskowe, jak wpływ wydobycia na poziom lustra wody w studniach, czy koszty utrzymania dróg wykorzystywanych do transportu towarów, samorządy proponują zmiany. Chodzi o uznanie wód głębinowych za kopalinę, objęcie jej prawem górniczym i opłatą eksploatacyjną w wysokości nawet 25 zł za każdy metr sześcienny. Przyjęcie takiej stawki, biorąc pod uwagę, że roczne, komercyjne wydobycie wody w całej gminie może sięgać nawet dwóch milionów metrów sześciennych (licząc „Nałęczowiankę” i „Cisowiankę”), oznaczałoby to potężny zastrzyk finansowy dla samorządu. W najbardziej optymistycznej wersji - nawet 50 mln zł rocznie.

Straszą wykupem domów

Producenci wód o propozycji gmin uzdrowiskowych początkowo mówili niewiele, skupiając się na podkreślaniu, że będą stosować się do przepisów. Ich stanowisko powoli się zaostrza. Władze Nałęczowa otrzymały już pismo od prezesa spółki Nałęczów-Zdrój, Krzysztofa Weki z argumentami przeciwko zmianom w prawie. Zdaniem szefa „Cisowianki” objęcie wody dodatkową opłatą poskutkuje dramatycznym wzrostem opłat za wydobycie, a restrykcyjne prawo górnicze utrudni zabudowę na terenie gminy. To nie wszystko.

- Wszyscy mieszkańcy zamieszkujący na terenie lub w okolicy obszaru górniczego mogą zostać postawieni przed koniecznością udostępnienia własnych nieruchomości przedsiębiorcy, a w wybranych okolicznościach może to prowadzić do wykupu nieruchomości przez przedsiębiorcę - przestrzega prezes Weka, strasząc mieszkańców skalą wywłaszczeń na jakie miałoby pozwolić nowe prawo.

Krótkowzroczność i pomówienia

Na koniec spółka z Drzewc stara się dotrzeć do serc radnych gminy wskazując na to, jak trudno w obliczu podwyżek cen energii i kosztów pracy, prowadzić im biznes w obecnym czasie. Jej władze przypomniały przy tym o finansowym wsparciu dla lokalnej drużyny piłkarskiej, szkół, strażaków-ochotników, czy renowacji nałęczowskich zabytków.

- Decyzja radnych jest krótkowzroczna i nieprzemyślana, tym bardziej biorąc pod uwagę wysokość kwoty, jaką nasza spółka przeznacza corocznie na gminę i miasto Nałęczów oraz jaką wagę przykłada do ochrony środowiska - grzmi prezes „Cisowianki”, ręcząc przy tym za to, że z lokalnych dróg spółka korzysta w niewielkim stopniu. A ponadto jest tak dobra, że sama za darmo promuje Nałęczów w swoich reklamach.

Prezes Krzysztof Weka stanowczo odrzuca przy tym argument radnych, jakoby produkcja wody negatywnie wpływała na środowisko. W ocenie spółki jest to pomówienie, zniesławienie, nie ma oparcia w faktach, a nawet podważa właściwą rolę państwowych instytucji odpowiedzialnych za nadzór nad zasobami wodnymi kraju. Kończąc, władze „Nałęczowa-Zdrój” przyznają, że do finansowych problemów gminy podchodzą ze zrozumieniem, ale nie akceptują „wysuniętych roszczeń” dotyczących dodatkowych opłat.

Burmistrz chce 5 groszy

Nałęczowscy samorządowcy zapoznali się z pismem, ale nie zrobiło ono na nich wrażenia. Nie przekonało ich także do zmiany zdania i wycofania się z objętego kursu kolidującego z interesem wodnych hegemonów.

 - Robimy swoje. Uważamy, że aktualna dystrybucja wpływów podatkowych z tytułu korzystania z wody znajdującej w naszej gminie nie jest sprawiedliwa. Nasz postulat jest prosty, to 5 groszy od każdej butelki. Nasze argumenty za zmianą prawa wkrótce przedstawimy parlamentarzystom, europosłom i urzędnikom kancelarii premiera - mówi Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa.

Jak przypomina, w centrum miasta od lat funkcjonuje obszar górniczy wynikający z działalności uzdrowiska i dotychczas nikt z tego powodu nie odczuł uciążliwości. Nie zdarzyły się również przypadki wywłaszczeń, czy przymusowego wykupu nieruchomości. Co jednak ważne, Nałęczów oraz inne gminy postulujące zmiany praw, w kwestii szczegółów nowych rozwiązań wydają się elastyczne.

- To nie musi być górnicza opłata eksploatacyjna, ale coś na jej wzór. Nam chodzi przede wszystkim o to, żeby gminy mogły w szerszym stopniu korzystać z zysków, jakie czerpią producenci wody wydobywając ją z naszych źródeł - tłumaczy burmistrz Nałęczowa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium