Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 czerwca 2020 r.
15:19

Z puławskich lasów przez kilka lat zniknęło 40 tysięcy drzew

9 3 A A
Leśnicy tłumaczą, że wycinka to jedyny sposób na walkę z kornikiem
Leśnicy tłumaczą, że wycinka to jedyny sposób na walkę z kornikiem (fot. UM Puławy)

Puławskie Nadleśnictwo zmaga się z plagą kornika ostrozębnego, który atakuje drzewa iglaste, zwłaszcza sosny. Leśnicy tłumaczą, że walczą ze szkodnikiem wycinając drzewa. Od 2016 roku usunięto w ten sposób już ok. 40 tys. sztuk. Owady zaatakowały także miejskie lasy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W rekordowym, 2016 roku z powodu kornika na terenie całego puławskiego nadleśnictwa, wycięto ponad 14 tysięcy sosen. W ostatnim, 2019 roku usunięto kolejnych 11 tysięcy. Drzewa „uratowane” przed kornikiem stały się drewnem, a konkretnie od 5-7 tys. metrów sześciennych drewna. W tym roku, licząc do końca maja, z państwowych lasów zniknęło kolejnych 1400 sosen, z których pozyskano 714 metrów sześciennych drewna. Czy tak szeroko zakrojona wycinka była konieczna?

– Niestety, od kilku lat zmagamy się z problemem obumierania sosen zaatakowanych przez kornika ostrozębnego. Łatwo je zauważyć, ponieważ zainfekowane drzewa mają charakterystyczne, rude igły. Tych drzew nie da się już uratować, a brak działań może jedynie przyspieszyć niszczenie kolejnych. Dlatego chroniąc lasy, musimy monitorować stan drzewostanu i sukcesywnie usuwać chore drzewa. Wycinka, wywóz drewna i palenie gałęzi to obecnie jedyny, skuteczny sposób walki z tym szkodnikiem –tłumaczy Beata Urbańska ze służby leśnej Nadleśnictwa Puławy.

– Wygląda to jak wygląda. Zgadzam się z tym, że może to budzić niepokój mieszkańców, ale innego sposobu zwalczania kornika ostrozębnego w Polsce się nie stosuje – podkreśla Robert Stolar, leśnik, który na początku tego roku dostrzegł rude igły na terenie lasów za ul. Sosnową w Puławach, a więc w kompleksie należącym do miasta. Po weryfikacji, dział zieleni Zarządu Dróg Miejskich zarządził wycinkę, która zakończyła się w połowie maja. Łącznie usunięto w tej sposób około 100 chorych sosen, a dochód ze sprzedaży drewna zasili budżet miasta.

– Naprawdę nie mamy innego wyjścia. Posiadamy opinię kilku instytucji, w tym Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu, że to jedyne lekarstwo. Do wycinki staramy się jednak podchodzić ostrożnie i wykonywać ją tylko tam, gdzie jest to konieczne – zapewnia Izabela Giedrojć, kierownik działu zieleni w ZDM.

Dlaczego drzewa w ostatnich latach tak słabo radzą sobie z kornikiem i skąd tak wysoka populacja tego owada? Według leśników, winny są zmiany klimatu.

– Jednym z powodów plagi kornika, z którym borykają się obecnie nadleśnictwa w całym kraju, jest opadanie wód gruntowych, zbyt niska wilgotność gleby i co za tym idzie, słabszy drzewostan. Silne drzewa ze szkodnikami potrafią sobie radzić, zalewają je żywicą. Te osłabione, przy licznej populacji atakujących je korników, nie są w stanie się obronić – tłumaczy Beata Urbańska.

Ten rok przyniósł nowe ogniska kornika. Na szczęście atak szkodnika powoli słabnie. Liczba ubumierających drzew, które przeznaczono do wycinki w 2020 roku jest jak dotąd kilka razy niższa, niż w latach ubiegłych. Jeśli dodatkowo wzrośnie wilgotność gleby, co wzmocni cały drzewostan, sosnowe lasy tę wojnę mogą wygrać. O ile wcześniej nie zostaną doszczętnie wykarczowane.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!