Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 stycznia 2022 r.
8:28

Zamieszanie wokół jednej z największych firm w Lubelskiem. Likwidacja?

Co znajduje się na 47 stronie strategii Grupy Azoty? Dostęp do tego dokumentu mają jedynie pracownicy chemicznego koncernu odpowiadający za  jej "operacjonalizację"
Co znajduje się na 47 stronie strategii Grupy Azoty? Dostęp do tego dokumentu mają jedynie pracownicy chemicznego koncernu odpowiadający za jej "operacjonalizację" (fot. rs/archiwum)

Nowa strategia Grupy Azoty, do której należą też zakłady w Puławach, stała się przedmiotem gorącej dyskusji związkowców i parlamentarzystów. Oficjalna część mówi o świetlanej przyszłości i zielonej energii. Ta niepubliczna wystraszyła związkowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prezentacja strategii na lata 2001-2030 przedstawia przyszłość chemicznego koncernu nie tyle w jasnych, co w zielonych barwach. Przez wszystkie przypadki wymienione zostały takie hasła jak rozwój, ekspansja, wysokomarżowe produkty, dekarbonizacja i zielona energia. W myśl strategicznych zapisów, wszystkie spółki grupy przez kolejne lata miałyby przechodzić eko-rewolucję, inwestując w fotowoltaikę oraz inne źródła odnawialne. W Puławach powstać miałaby również wytwórnia wodoru (200 tys. ton rocznie). Celem miałoby być obniżenie zakupów pakietów emisji CO2 o połowę, a zużycia węgla o 65 proc.

Zasady w kąt

Wizja tego rodzaju nie wywoływała większego zdziwienia, bo wpisuje się w unijny trend odchodzenia od węgla i dążenia do neutralności klimatycznej. Ale o strategii głośnio zrobiło się dopiero w ostatnich dniach z zupełnie innego powodu. Chodzi o jej pełną, niepublikowaną wersją, którą widzieli m.in. działacze Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Puławach. Związkowcy odkryli zapisy, które nazwali absurdalnymi i postanowili bić na alarm.

– Ja ten dokument widziałem. Jednym z celów, jakie postawiono, jest likwidacja kilku spółek, w tym Zakładów Azotowych w Puławach. Zdjęcie jej z Giełdy Papierów Wartościowych, usunięcie z KRS-u, a na jej majątku utworzenie szeregu nowych spółek produktowych – wyjaśnia powody zaniepokojenia Sławomir Wręga, przewodniczący ZZ PRC.

Po co to wszystko? Zdaniem Wręgi chodzi o to, że nowe podmioty nie musiałyby respektować aktualnych zobowiązań ciążących na spółce giełdowej. – Nie obowiązywałby ich układ zbiorowy pracy, czy umowa konsolidacyjna. „Tarnów” (siedziba GA) mógłby zatrudniać pracowników na swoich warunkach, bez respektowania zasad, jakie wypracowaliśmy przez ostatnie 20 lat – tłumaczy.

Posłowie pytają

Problem w tym, że istnienia zapisów, o których wspominają działacze, nikt poza nimi dotychczas nie potwierdził. W to, że stworzono plan zakładający likwidację i podział spółki akcyjnej „Puławy” nie wierzy m.in. Sławomir Kamiński, wiceprzewodniczący zakładowej „Solidarności” w puławskich Azotach.

– Tylko szaleniec zgodziłby się na taki plan. Ja na pewno nie odważyłbym się formułować takich zarzutów bez zapoznania się z dowodami – mówi związkowiec, zapowiadając, że temat strategii zostanie poruszony 1 lutego, podczas Forum Partnerów Publicznych z udziałem zarządu puławskiego przedsiębiorstwa.

Sprawą otwartego listu autorstwa ZZ PRC zainteresowali się puławscy parlamentarzyści. – Wystąpiłem do prezesa Grupy Azoty w Tarnowie o udostępnienie mi zapisów strategii, na jakie powołuje się związek zawodowy. Jeśli nie otrzymam odpowiedzi w ciągu 14 dni, sam wybiorę się do Tarnowa – zapowiada Jakub Kulesza, poseł Konfederacji.

Z większym spokojem do sprawy podchodzi Krzysztof Szulowski (PiS). – Nie otrzymałem dotychczas żadnych niepokojących sygnałów, które świadczyłyby o tego rodzaju zamiarach wobec spółki. Do alarmistycznego tonu pism nadsyłanych z central związkowych zdążyłem się już przyzwyczaić. Dla pewności postaram się jednak przy najbliższej okazji wyjaśnić tę sprawę u ministra aktywów państwowych – mówi poseł.

Karty na stół

Tymczasem Sławomir Wręga ze swoich słów się nie wycofuje. – Najlepszym wyjściem jest udostępnienie tej strategii. Niech wszyscy zobaczą, jakie zapisy znalazły się na jej 47 stronie. Nadeszła pora, żeby zarząd GA wyłożył karty na stół – zachęca związkowiec.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy władze Zakładów Azotowych w Puławach. Zapytaliśmy o to, czy w strategii Grupy Azoty istnieją zapisy zakładające likwidację spółki lub taki rodzaj przekształceń, które doprowadzą do zerwania obowiązujących umów społecznych, w tym zakładowych układów zbiorowych.

– W przyjętej przez Grupę Azoty strategii na lata 2021-2030 nie ma planów likwidacji Grupy Azoty „Puławy” SA. Stanowczo podkreślamy, że nie było i nie ma takich planów – zapewnił nas Paweł Wójcik, rzecznik ZA „Puławy”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium