Od kwietnia przyszłego roku mieszkańcy i turyści odwiedzający Nałęczów będą mogli korzystać z czterech wypożyczalni rowerów miejskich. Trafi do nich łącznie 65 jednośladów, z czego 15 zostanie wyposażone w silniki elektryczne. Wszystkie rowery będą miały antykradzieżowe zabezpieczenia i geolokalizatory.
Uzdrowiskowe miasteczko ma stać się jeszcze bardziej "zielone", czyli przyjazne środowisku. Dzięki unijnemu wsparciu, Nałęczów zainwestował już w ładowarkę aut elektrycznych, a także busa o takim napędzie.
Teraz przyszła kolej na rozwój turystyki i komunikacji rowerowej. W mieście w przyszłym roku powstanie pierwszy na taką skalę, profesjonalny system roweru miejskiego tzw. czwartej generacji.
Zaplanowano cztery stacje:
- w centrum (na placu po dworcu autobusowym),
- na parkingu w pobliżu kościoła parafialnego,
- przy dworcu kolejowym
- w pobliżu szkoły średniej lub budynków sanatoryjnych.
Łącznie zakupionych zostanie 65 nowych rowerów o zróżnicowanych właściwościach, w tym 23 standardowe (miejskie), 6 typu tandem (dwumiejscowe), 6 typu cargo (trójkołowe z koszem), 15 z fotelikiem i kolejne 15 z napędem elektrycznym.
Ich wypożyczenie będzie płatne. Ceny nie zostały jeszcze ustalone. Wiemy jedynie, że system ma oferować wiele opcji płatności, w tym za pomocą kart płatniczych i telefonów komórkowych. Jednoślady będą mają być kompleksowo zabezpieczone przed kradzieżą m.in. poprzez geolokalizatory bazujące na systemie GPS, karty sim, a także generatory dźwięku przypominające alarmy samochodowe.
Poza postawieniem stacji, ich oznaczeniem i zakupem rowerów spełniających postawione przez miasto wymagania, wybrany w drodze przetargu operator, będzie musiał zadbać również o stworzenie i prowadzenie wielojęzycznej strony internetowej nałęczowskich wypożyczalni, obsługę płatności, konserwację sprzętu itd.
- Chcemy dać naszym mieszkańcom oraz osobom odwiedzającym Nałęczów nową atrakcję, a zarazem środek lokomocji - mówi Wiesław Pardyka, burmistrz miasta i jak podkreśla, lokalizacje niektórych stacji mogą jeszcze ulec zmianie. - Będziemy obserwować, jak wygląda ruch tych rowerów i reagować na zapotrzebowanie. Nie wykluczamy zwiększenia ilości stacji. Chcielibyśmy przygotować też nowe trasy rowerowe, które uzupełniłby naszą ofertę - zapowiada.
Jak dodaje, popularność roweru miejskiego może ograniczyć ruch samochodowy w Nałęczowie. - Bardzo na to liczymy - podkreśla burmistrz Pardyka.
Według założeń, nałęczowski rower zacznie działać w kwietniu 2021 roku. Docelowo system ma być aktywny sezonowo, od kwietnia do końca października. Jego zakup to część unijnego projektu, tzw. mobilnego LOF-u, czyli Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. W jego ramach w Nałęczowie uruchomiono już m.in. pierwszą w powiecie ładowarkę aut elektrycznych. Samorząd zmówił również busa o takim napędzie.