Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 kwietnia 2025 r.
15:39

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni
Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że może do tego dojść, pisaliśmy już kilka dni temu. Przypomnijmy, że chodzi o uchwałę z 31 marca w sprawie„wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i ich lokowania w województwie lubelskim”.

Zagłosowali za nią wówczas radni PiS, klubu prezydenta Rafała Zwolaka i dwóch, którzy mandaty zdobyli startując z KWW Andrzeja Wnuka. Większość radnych Koalicji Obywatelskiej, krytykując projekt wprowadzony pod obrady w ostatniej chwili, na znak protestu w ogóle w głosowaniu udziału nie wzięła, a dwie osoby (jedna z KO i jedna z KWW Wnuka) od głosu się wstrzymały.

Nieoczekiwanie na wniosek prezydenta zwołana została sesja nadzwyczajna. Po to, by decyzję sprzed dwóch tygodni uchylić.

O co chodzi? O pieniądze

W uzasadnieniu projektu przygotowanego na wtorek napisano, że potrzeba uchylenia uchwały wynika z faktu, iż „Rada Miasta Zamość nie posiada kompetencji do wyrażania stanowiska w imieniu Województwa Lubelskiego”.

Już przed sesją dotarły jednak do nas sygnały, że chodzi o coś więcej. A mianowicie utratę funduszy unijnych, bo uchwała z marca mogłaby zostać uznana za dyskryminacyjną.

Potwierdził to w trakcie obrad Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych. Przyznał, że po analizie uchwały poinformowano prezydenta, że miasto i jego jednostki mogą stracić unijne pieniądze, które już pozyskano na trwające jeszcze inwestycje, ale również możliwość ubiegania się o kolejne.

Jak się okazało podczas wtorkowych obrad, pismo z podobnymi ostrzeżeniami skierowali do zamojskiego magistratu prawnicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W przypadku Zamościa w grę wchodziła niebagatelna kwota nawet 66 mln zł.

Dlatego obecny na sesji wiceprezydent Marek Kudela wielokrotnie apelował do radnych, by prezydencką uchwałę uchylającą tę sprzed dwóch tygodni przegłosowali. – Wyszliśmy poza swoje kompetencje. Być może wojewoda by tę uchwałę uchylił. Ale skoro popełniliśmy błąd, to powinniśmy go naprawić i przyznać się do błędu – argumentował Kudela.

Trzeba zrobić krok w tył

Dyskusja była długa i momentami wyjątkowo burzliwa. Padło wiele ostrych słów, z każdej ze stron. Radni KO krytykowali swoich oponentów. – Jako koalicja macie realną władzę, co pokazaliście w ostatnim głosowaniu, co pokazaliście w trakcie sesji. Ale ponosicie też ciężar odpowiedzialności za podjętą decyzję – podkreśliła Anna Przytuła zwracając się do radnych PiS i prezydenta. I przypomniała, że ona i jej klubowe koleżanki i koledzy ostrzegali, do czego przyjęcie uchwały może doprowadzić.

Z kolei radni PiS bronili swojego stanowiska, przywołując opowieści o zagrożeniach, jakie w krajach Europy Zachodniej przyniosła nielegalna migracja. Ale jednocześnie wielu z nich skłaniało się ku wycofaniu się poprzedniej uchwały. – Trzeba zrobić krok wstecz, żeby zrobić dwa do przodu – stwierdził m.in. Adam Pawlik.

W podobnym tonie wypowiadali się radni klubu prezydenta. – Kto nic nie robi, nie popełnia błędów. Przyznajemy się do tego – mówiła Jolanta Fugiel, choć jednocześnie zapewniała, że stanowiska co do nielegalnej migracji nie zmienia. – Zrobiliśmy źle, ma to wpływ na finanse miasta. Było to chaotyczne, było to nieprzemyslane. Wyszło źle, trzeba pochylić głowę, wycofać się – apelował Grzegorz Podgórski.

– Nie sądzę, że ktokolwiek z nas zdecyduje się jeszcze na jakiś apel polityczny. Nie mieszajmy w to rady miasta. Wydaje mi się, że mamy nauczkę – stwierdził pod koniec wiceprzewodniczący Wiesław Nowakowski (KWW Rafała Zwolaka).

Ostatecznie po ponad dwóch godzinach debaty przeprowadzono głosowanie. Uchwała z 31 marca została uchylona.

Za takim rozwiązaniem zagłosowała licząca 10 osób większość: Jolanta Fugiel, Dariusz Kierzek, Wiesław Nowakowski, Grzegorz Podgórski, Agata Rzeźnik, Katarzyna Szargało-Szkałuba (KWW Rafałą Zwolaka), Piotr Błażewicz, Katarzyna Ważna (PiS) oraz Jan Wojciech Matwiejczuk i Zdzisław Wojtak (KWW Andrzeja Wnuka).

Przeciwko byli radni: Szczepan Kitka i Marek Walewander (PiS) oraz Krzysztof Sowa (KWW Wnuka).

Od głosu wstrzymali się ostatecznie: Martyna Martyniuk, Adam Pawlik i Andrzej Szpatuśko z PiS. Cały klub KO w głosowaniu udziału nie wziął.

To już kiedyś było

Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji radni Zamościa z PiS również musieli się wycofać z przyjętej uchwały. Zrobili to wiosną 2023 roku, uchylając swoją decyzję z 2019 roku, gdy bronili arcybiskupa Jędraszewskiego i głoszonych przez niego poglądów dotyczących środowisk LGBT. Tamta uchwała została uznana za dyskryminującą, a miasto, gdyby jej nie uchyliło, mogło stracić spore pieniądze z Unii Europejskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium