Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 listopada 2021 r.
9:17

Radni PiS chcą dziękować rządowi. Starosta: "Podziękujemy, jak rozwiąże problem na granicy"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
60 10 A A
Premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami wojska polskiego, funkcjonariuszami straży granicznej i policji w Kuźnicy.
Premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami wojska polskiego, funkcjonariuszami straży granicznej i policji w Kuźnicy. (fot. www.gov.pl)

Radni PSL i PiS z powiatu bialskiego prześcigają się na stanowiska w sprawie wyrażenia poparcia służbom działającym na polsko-białoruskiej granicy. Projekt uchwały złożony przez PiS nie znalazł aprobaty ludowców, którzy na ten samej sesji przeforsowali za to swoje stanowisko w tej sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Propozycja PiS, w której radni "wyrażają poparcie działaniom władz Rzeczpospolitej Polskiej podejmowanym w sprawie zabezpieczenia wschodniej granicy Państwa Polskiego i Unii Europejskiej przed jej przekraczaniem przez nielegalnych migrantów z Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu" znalazła się w porządku obrad już wcześniej. Ale w piątek starosta Mariusz Filipiuk (PSL) w imieniu klubu radnych PSL zawnioskował o dodanie do programu "uchwały w sprawie wyrażenia poparcia służbom, osobom i podmiotom podejmującym działania w sprawie rozwiązywania kryzysu emigracyjnego na wschodniej granicy Państwa Polskiego i Unii Europejskiej".

– Co takiego jest w treści uchwały PiS, zgłoszonej wcześniej, że musi być konkurencyjna uchwała?– dopytywał radny Marian Tomkowicz (PiS).

– Każde ugrupowanie może wyrazić swoją aprobatę lub nie, na swój sposób – odpowiada Mariusz Kiczyński (PSL), przewodniczący rady.

Ale zdziwienia nie ukrywał też wiceprzewodniczący Tomasz Bylina (PiS). – Spotkaliśmy się z radnymi PSL i doszliśmy do konsensusu, że zmieniamy niektóre zapisy. Byliśmy przekonani, że już mamy projekt uchwały doprecyzowany i nic nie stanie na przeszkodzie. Teraz pan starosta próbuje przepchać inny projekt uchwały, który praktycznie nie rożni się od naszego – zauważa Bylina.

Ale pewne różnice jednak są. – Nie chcecie podziękować władzom Rzeczpospolitej Polskiej, rządowi, ani premierowi za ewidentny wkład. Czy wam się podoba, czy nie, mamy taki rząd. Tego nie zmienicie, nawet gdybyście wyłączyli prąd. Ta zagrywka jest bulwersująca. Typowy Faryzeusz z was wychodzi, knujecie i próbujecie wbijać nóż w plecy – krytykuje radny PiS.

Ale zdaniem starosty, stanowisko autorstwa PSL "zabezpiecza interesy wszystkich". – W pierwszym projekcie pominięci byli mieszkańcy powiatu, myśliwi, przedsiębiorcy. Jesteśmy rolniczym powiatem, działa tez prężnie branża hotelarska. Wszystkich objął stan wyjątkowy – zwraca uwagę Mariusz Filipiuk (PSL). Jednocześnie dodaje, że samorząd wystąpił też do komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

– Zaproponowałem, że jako powiat możemy materialnie wesprzeć straż. Czekam na odpowiedź, co najbardziej jest potrzebne. My w ten sposób też pomagamy rządowi, od niczego się nie wzbraniamy – podkreśla starosta. – W naszym w projekcie nie ma polityki, są szczere podziękowania. A rządowi naprawdę podziękujemy, jak rozwiąże problem na granicy. Jak ci żołnierze nie będą musieli w nocy stać i marznąć. Dzisiaj na to za wcześnie. Dzisiaj dziękujemy tym, którzy tam fizycznie pracują i strzegą granic – tłumaczy Filipiuk.

Ostatecznie, stanowisko ludowców zostało przyjęte 15 głosami. A radny PiS nie brali udziału w głosowaniu. – W naszej ocenie jest tu konflikt prawny. Ze względów formalnych nie można było wprowadzić tego do porządku, bo była przerwa w obradach. To narusza statut, dlatego nie bierzemy udziału w głosowaniu – wyjaśnia wicestarosta Janusz Skólimowski (PiS). Poza tym, w jego ocenie "mógł powstać wspólny projekt". – Nie musimy się licytować – uważa wicestarosta.

Z kolei, przygotowany wcześniej projekt uchwały radnych PiS nie przeszedł. 11 radnych, głównie z PSL, było przeciw.

– Stanowiska i słowne deklaracje to trochę za mało – stwierdza radny Wojciech Mitura (Porozumienie Samorządowe), były strażnik graniczny. – Ośmieszamy się dyskusją, kto będzie pierwszy dziękował. Możemy inaczej pomoc wojsku w zabezpieczeniu granicy – przekonuje Mitura i wnioskuje o remont drogi powiatowej z Terespol do Okczyna, która jego zdaniem, jest kluczowa z punktu widzenia zabezpieczenia granicy polsko–białoruskiej. – Potrzebna jest szybkość dotarcia funkcjonariuszy, a ta droga jest wąska, a przecież biegnie wzdłuż granicy. Pieniądze na inwestycję możemy pozyskać z kolejnej edycji programu Polski Ład – proponuje.

Granica z Białorusią na terenie powiatu bialskiego liczy 129 kilometrów i w znacznej mierze przebiega wzdłuż rzeki Bug. Stanem wyjątkowych objętych jest 55 miejscowości z tego terenu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Unikatowe samochody z różnych stron świata, zabytkowe motocykle, amerykańskie krążowniki, auta sportowe i popularne wyroby polskiej myśli technologicznej - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Puławach.

Autorzy najlepszej pracy konkursu o mieście przyszłości - uczniowie z SP nr 28 w Lublinie zdobyli dla swojej szkoły główną nagrodę - 25 tysięcy złotych
galeria

Amfiteatr, zieleń, zabawki. Tak młodzież wyobraża sobie Lublin w przyszłości

Młodzi ludzie pokazali jak wyobrażają sobie Lublin w przyszłość. Dzisiaj zakończyła się gala podsumowująca projekt. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 28, którzy pokazali makietę pt. Koziołkowice. To pomysł na zagospodarowanie terenu za galerią VIVO w centrum miasta.

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

W czwartek poznaliśmy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/2025. Motor Lublin na dzień dobry zagra przed własną publicznością z Rakowem Częstochowa. Pierwszą kolejkę zaplanowano na dni: 19-21 lipca.

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Kolejne burze nadchodzą nad województwo lubelskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alert dla całego województwa.

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium