Jest pomysł na zagospodarowanie zabytkowej kaplicy Aniołów Stróżów w Radzyniu Podlaski. Radny chce powołać tam galerię sztuki.
Ta niewielka budowla przy ulicy Sitkowskiego kilka lat temu przeszła gruntowną renowację. Kaplica kryje wiele tajemnic.
– Została wybudowana w XVII wieku dzięki finansowemu wsparciu podkanclerza Stanisława Antoniego Szczuki. Podobieństwo dekoracji sztukatorskich kaplicy i pobliskiego kościoła Świętej Trójcy pozwalają domniemywać, że pracował przy nich ten sam twórca – przyznaje Anna Wasak, rzecznik radzyńskiego magistratu.
Zabytkowa kaplica od lat stoi jednak pusta. Robert Mazurek (PiS), przewodniczący rady powiatu radzyńskiego ma pomysł jak to zmienić.
– Możemy w tym obiekcie stworzyć mini-galerię, która udostępniona będzie zwiedzającym – tłumaczy. Ale potrzebne jest porozumienie miasta i powiatu. – Mamy dobre doświadczenia jeśli chodzi o prowadzenie Punktu Informacji Turystycznej. Na tej samej zasadzie możemy utworzyć galerię sztuki – uważa Mazurek, który na co dzień jest dyrektorem Radzyńskiego Ośrodka Kultury, a więc miejskiej instytucji. – To właśnie ośrodek kultury mógłby wziąć pod swoją piecze galerię – podkreśla radny. Jego zdaniem nie stworzy to dodatkowych kosztów. – Jako ROK obsłużymy to – zapewnia.
Propozycja spodobała się staroście radzyńskiemu. – Pomysł wpisuje się w moje marzenia – podkreśla Szczepan Niebrzegowski (PiS). – Rozmawialiśmy o tym na posiedzeniu zarządu, ale mieliśmy wątpliwości czy jako powiat możemy sprawnie i tanio to zorganizować. Porozmawiam o tym z burmistrzem miasta – zapewnia starosta.
Co na to mieszkańcy? – Świetny pomysł, jednak powinna to być wyłącznie galeria sztuki sakralnej. W innym wypadku taka galeria w kaplicy będzie przypominać zwyczaje ze wschodu, z czasów słusznie minionych – uważa pan Tadeusz.
Kaplica została wzniesiona na planie sześcioboku, jest dwukondygnacyjna, przykryta dachem stożkowym z barokową latarnią. – Prawdopodobnie tu mieściła się pierwsza świątynia – drewniany kościół pw. Świętej Trójcy ufundowany przez braci Mikołaja i Wojciecha Cebulków w XV wieku – zaznacza Wasak.
Do lat 80. XX wieku kaplica służyła jako kostnica przy dawnym szpitalu. W latach 2009 – 2011 zabytek był poddany gruntownej konserwacji. Wówczas ujawniono tu sztukateryjną dekorację w stylu renesansu lubelskiego oraz unikatowe napisy na ścianach, świadczące o tym, że obiekt pochodzi nie jak przypuszczano z XVIII, lecz z XVII wieku.