W związku z lawinowym wzrostem masy odpadów biodegradowalnych, władze Radzynia Podlaskim wprowadziły ograniczenia dla mieszkańców. Trzeba będzie liczyć worki, bo inaczej samorząd straszy podwyżkami.
– Każdy właściciel nieruchomości jednorodzinnej w Radzyniu Podlaskim może wystawić maksymalnie do 6 worków o pojemności 120 litrów bioodpadów miesięcznie – instruuje Anna Wasak rzecznik radzyńskiego magistratu.
Burmistrz miasta wydał w tej sprawie obwieszczenie, które obowiązuje od 15 października. – Wszystkie dodatkowe worki nie zostaną odebrane przez firmę wywozową – ostrzega Wasak.
Samorząd zdecydował się na taki krok, po tym jak porównał dane z tego roku i poprzedniego. I jak to określił, porównanie wypadło „katastrofalnie”. W czerwcu tego roku mieszkańcy oddali 236 ton, a rok wcześniej 155 ton takich śmieci. We wrześniu było to 247 ton, podczas gdy rok wcześniej niecałe 156. – To wszystko oznacza wzrost kosztów za transport i zagospodarowanie. Tylko we wrześniu wychodzi ponad 67 tys. zł więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku – tłumaczy Anna Wasak.
Miasto upatruje, że głównymi winowajcami są właściciele dużych posesji porośniętych trawą i drzewami. Zdaniem urzędników, mieszkańcy oddają olbrzymie ilości skoszonej trawy i opadłych liści jako odpady komunalne. Wywóz tony skoszonej trawy i opadłych liści kosztuje miasto 525 zł. – Jeśli sytuacja się nie zmieni i nie zmniejszy się ilość oddawanych odpadów biodegradowalnych z posesji, miasto będzie musiało podnieść opłatę śmieciową dla wszystkich mieszkańców – uprzedzają urzędnicy.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, magistrat rozpoczął akcję zachęcenia mieszkańców do przydomowego kompostowania. W tym celu rozdawał nawet darmowe kompostowniki. – Wielu właścicieli posesji o powierzchniach kilkunasto- czy kilkudziesięcioarowych nie odpowiedziało pozytywnie na nasze propozycje kompostowania. A chodzi o dobro wspólne – podkreśla rzecznik.
Do tej pory, miasto wydało mieszkańcom 300 takich kompostowników o pojemności 400 i 720 litrów. – Przyjęliśmy również ponad 200 wniosków mieszkańców o kolejne kompostowniki – zaznacza Piotr Tarnowski inspektor Wydziału Zarządzania Mieniem Komunalnym w radzyńskim magistracie. – Dodatkowo wdrożyliśmy podobny program dla wszystkich publicznych szkół i przedszkoli, w ramach którego 13 dużych kompostowników o pojemności 1 400 litrów trafiło do tych placówek – dodaje Tarnowski.
Obecnie, miasto stara się o środki zewnętrzne na zakup kolejnych kompostowników. – Promujemy taką formę zagospodarowania bioodpadów, wskazując same zalety kompostowania. Każdy, kto prawidłowo segreguje odpady, i prowadzi kompostownik wie, że powstały nawóz to czarne złoto dla naszego ogródka, trawy, drzew, krzewów czy kwiatów – przekonuje inspektor.