![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2025/2025-02/20c9f190077650a2443dd29b7a3f82a7_org_830.jpg)
15-letni uczeń z Radzynia Podlaskiego kilka tygodni temu odebrał sobie życie. Jego rodzina uważa, że był nękany przez rówieśników. Sprawę wyjaśnia prokuratura.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Chłopak rozpoczął naukę w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim we wrześniu 2024 roku. Zaś 3 stycznia placówka poinformowała o „nagłej śmierci ucznia” technikum samochodowego. „Jego odejście jest bolesną i niespodziewaną stratą dla nas wszystkich, a w szczególności dla koleżanek i kolegów z klasy 1ts oraz wychowawcy. Jakub był częścią naszego szkolnego życia. Razem z nami uczył się, angażował w klasowe przedsięwzięcia i uczestniczył w szkolnych uroczystościach. Jego nagła śmierć wstrząsnęła nami wszystkimi i pozostawiła w sercach uczniów, nauczycieli i pracowników głęboki smutek oraz ogromną pustkę” – podała w komunikacie dyrekcja. A kilka tygodni po tragedii, głos zabrała rodzina nastolatka.
– Wiemy, że młodzież z Radzynia organizowała tzw. ustawki, a nagrania krążyły po internecie. Zabezpieczyliśmy kilka z takich filmów. Kuba jest na nich w roli ofiary, broni się i odpowiada tylko na ciosy, a po jego zachowaniu widać, że jest bliski płaczu i w ogóle nie chce tam być – opowiada Onetowi ciocia 15-latka, która wypowiada się w imieniu pogrążonych w żałobie rodziców. – Już później dotarły do nas różne niepokojące informacje, że Kuba otrzymywał groźby na czacie, a w szkole był często popychany i zabierano mu pieniądze – relacjonowała kobieta.
Radzyńska prokuratura wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić, czy ktoś przyczynił się do śmierci 15-latka. -W postępowaniu przygotowawczym dążymy do ustalenia wszystkich okoliczności. Przesłuchujemy świadków, którzy mogą mieć wiedzę w zakresie przedmiotu śledztwa. Zarządziliśmy też ekspertyzę z zakresu badań informatycznych- potwierdza Janusz Syczyńki, prokurator rejonowy w Radzyniu Podlaskim. Na podstawie zgromadzonych dowodów, śledczy podejmą dalsze decyzje. Na pewno prokuratura analizuje zawartość telefonu chłopaka.
Placówka, wysoko ceniona w rankingach Perspektyw nie odpowiada na pytania mediów z uwagi na śledztwo. Jednak w szkole kontrolę przeprowadziło kuratorium. Dokładnie 20 stycznia, a więc 3 tygodnie po samobójstwie, inspektorzy sprawdzali m.in. czy uczeń miał opiekę, wsparcie i pomoc psychologiczno-pedagogiczną. - Analiza wyników diagnozy funkcjonowania ucznia w grupie klasowej i społeczności szkolnej z września 2024 roku wskazuje, że nie zgłaszał on żadnych problemów w szkole. W grudniu powtórzono badania ankietowe wśród uczniów klasy, do której chodził. Odpowiedzi świadczą o tym, że uczeń miał poczucie akceptacji w klasie i szkole oraz czuł się w niej dobrze – zaznacza Artur Pawłowski, rzecznik Lubelskiego Kuratora Oświaty. Jednocześnie przyznaje, że w grudniu doszło do bójki z udziałem 15-latka i innego ucznia z jego klasy poza terenem ZSP. – Wówczas chłopak został objęty w szkole pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Opracowano plan współpracy z nim i jego rodzicami- zapewnia Pawłowski. Po tragedii, radzyńska placówka zapewniła pomoc psychologiczno-pedagogiczną innym młodym ludziom, w szczególności z klasy 15-latka.
- Wizytatorzy, którzy przeprowadzili kontrolę nie stwierdzili nieprawidłowości w prowadzonych przez szkołę działaniach – podkreśla rzecznik i zapewnia, że Lubelski Kurator Oświaty wciąż monitoruje sytuację w ZSP i nie wyklucza dodatkowych działań.
Pomimo tych zapewnień rodzina Jakuba nie zmienia swojego stanowiska i chce wyjaśnienia sprawy.
*** Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, odczuwasz lęk i smutek, masz myśli samobójcze — nie czekaj, zadzwoń pod jeden z numerów pomocowych dostępnych bezpłatnie i czynnych całą dobę, siedem dni w tygodniu:
- 800 70 22 22 — Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
- 800 12 12 12 — Wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej — infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów
- 116 111 — Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
- 112 — W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)