Radzyń Podlaski

22 stycznia 2023 r.
12:21

Na działce wójta ma powstać kompostownia. Smrodu gnijącej trawy nie chcą mieszkańcy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Mieszkańcy nie chcą kompostowni we wsi Borki. Ostatnio po sesji rady wywiązała się burzliwa dyskusja na ten temat
Mieszkańcy nie chcą kompostowni we wsi Borki. Ostatnio po sesji rady wywiązała się burzliwa dyskusja na ten temat (fot. YouTube)

Nie chcą smrodu gnijącej trawy i protestują. Mieszkańcy kilku wsi z gminy Borki nie wyobrażają sobie sąsiedztwa w postaci kompostowni. Wójt Radosław Sałata (PiS) dopiero niedawno przyznał, że ta inwestycja ma powstać na jego działkach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O planach budowy kompostowni mieszkańcy dowiedzieli się pod koniec grudnia. – Poszliśmy wówczas na sesję rady, żeby czegoś się dowiedzieć, ale wójta na niej było, bo pojechał podobno do biskupa – mówi nam pan Jan ze wsi Borki, gdzie inwestor z Lublina chce postawić sporną kompostownię.

Jednak, ludzie obawiają się smrodu, ale nie tylko. – To teren, gdzie w ostatnim czasie buduje się dużo nowych domów jednorodzinnych. Zainteresowanie działkami nie spada. A kompostownia miałaby się znaleźć w odległości kilkuset metrów od nieruchomości – denerwuje się pani Patrycja. Borki to gmina w powiecie radzyńskim licząca 6 tys. mieszkańców. Nie ma tu wielkiego przemysłu. – W tej sprawie nie było żadnych konsultacji społecznych. Zebraliśmy ponad 600 podpisów pod protestem – precyzuje mieszkanka.

Kilka dni temu, przeciwnicy tej inwestycji z kilku sołectw pojawili się ponownie na sesji. Co prawda, odmówiono im wystąpienia podczas obrad, ale burzliwa dyskusja wywiązała się później. – Jako rada sołecka nie chcieliśmy, aby w studium były to tereny inwestycyjne, tylko takie pod zabudowę rodzinną– przypomina Tomasz Kwaśny, radny gminy i jednocześnie sołtys wsi Borki. – Ten smród będzie zatruwał nam życie. Każdy wie, jaki zapach ma gnijąca trawa– stwierdzają oburzeni mieszkańcy.

Najbardziej jednak interesowało ich, kto jest właścicielem działek. – Nie mogę prowadzić tego postępowania, to znaczy uzyskania decyzji środowiskowej, bo jest tu konflikt interesów– zaczął swój wywód wójt Radosław Sałata (PiS). – Jestem właścicielem działek– przyznał po kilku tygodniach.

Rzeczywiście, w listopadzie Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło burmistrza Radzynia Podlaskiego do rozpatrzenia wniosku w tej sprawie. Formalnie, w dokumentach „kompostownię rolniczą odpadów inne niż niebezpieczne” chce stawiać firma Tauger z Lublina. – Pan Burmistrz Jerzy Rębek został wyznaczony przez SKO w celu zapewnienia bezstronności w rozpatrywanej sprawie– potwierdza Anna Wasak, rzeczniczka radzyńskiego ratusza. – Obecnie wniosek jest na etapie uzgodnień z Powiatową Stacją Sanitarno– Epidemiologiczną, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie i Wojewódzkim Zarządem Wód Polskich w Lublinie. Burmistrz wystąpił też do inwestora o uzupełnienie raportu środowiskowego– dodaje Wasak.

Tymczasem, mieszkańcy obawiają się, że na kompostownię będą trafiać niebezpieczne dla zdrowia i środowiska odpady. Wójt dementuje. – To są kłamstwa. To nie będzie wysypisko. To kompostownia, która będzie produkować nawóz naturalny z trawy czy liści. Na pewno padlina czy resztki jedzenia nie będą tam dowożone– zapewnia Sałata. – Zresztą odpowiednie instytucje zbadają, czy inwestycja może tu powstać– stwierdza wójt.

W kompostowni na początku ma być przetwarzanych 10 tys. ton odpadów rocznie. – Proponuję, by mieszkańcy spotkali się z inwestorem i zobaczyli jak takie przedsięwzięcia funkcjonują w innych regionach Polski, również blisko zabudowań– sugeruje Sałata.

Jednak, mieszkańcy zamiast tej propozycji, wysłali już pisma z protestem do instytucji, które opiniują taką inwestycję, m.in. do Sanepidu i RDOŚ. Jeśli opinie tych podmiotów są pozytywne, samorządy z reguły wydają decyzję środowiskową. A to otwiera już drogę do uzyskania pozwolenia na budowę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium