Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

22 maja 2023 r.
16:25

Prace przy elewacji pałacu stanęły. Wykonawca idzie do sądu i NIK

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
(fot. UM)

Burmistrz zarzuca wykonawcy brak profesjonalizm, a firma zapowiada, że pójdzie do sądu. Chodzi o remont elewacji północnej pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim. Niedawno prace stanęły w miejscu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To największy zabytek miasta, a prowadzony właśnie remont jest historyczny, bo samorząd w 2021 roku pozyskał na ten cel 21, 5 mln zł unijnego dofinansowania. Głównym wykonawcą tej inwestycji jest lubelska firma Lubren. Z kolei, przetarg na prace przy elewacji północnej wygrała Galeria Czystości z Piły. Do końca czerwca miała zakończyć swoją część, związaną m.in. ułożeniem tynków, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz konserwacją dekoracji rzeźbiarskich.

– 6 kwietnia wykonawca opuścił budowę. Argumentował to brakiem porozumienia z inspektorem nadzoru – tłumaczył na ostatniej sesji Rady Miasta burmistrz Jerzy Rębek (PiS). Miasto dało jednak szansę na powrót i czekało dwa tygodnie. – Firma nie skorzystała. Dlatego sporządzimy inwentaryzację dotychczasowym prac i ogłosimy kolejny przetarg – zapowiedział Rębek.

Spór miał dotyczyć m.in. tynku. – Nasz inspektor wskazywał, że w wielu miejscach na elewacji tynk jest rozwarstwiony ze ścianą i może oblecieć. Jego zdaniem, trzeba było to skuć i położyć nowy tynk i dopiero wtedy malować. Galeria Czystości nie zgadzała się z tym – tłumaczył burmistrz. Ale na placu budowy atmosfera była dużo bardziej napięta. – Przedstawiciel wykonawcy kierował do naszego inspektora groźby karalne.

Sprawą zajmuje się teraz policja.

– Prowadzimy dochodzenie w tej sprawie. Dotyczy ona zmuszania do określonego zachowania i kierowania gróźb karalnych na szkodę inspektora nadzoru budowlanego. Postępowanie nadzoruje prokuratura – potwierdza podkomisarz Piotr Mucha z radzyńskiej komendy. Był jeszcze inny incydent. – Z udziałem pracownika firmy i kierownika z Lubrenu. Nasz urzędnik musiał wzywać patrol policji, żeby nie doszło do rękoczynów – relacjonował pikantne szczegóły burmistrz.

Tymczasem, firma Galeria Czystości przedstawia zupełnie inny scenariusz.

– W naszym odczuciu Marek Szczepaniuk nie miał wymaganych prawem kompetencji do pełnienia funkcji inspektora nadzoru na tym zabytkowym obiekcie. Sprawne prowadzenie prac było niemożliwe, bo inspektor nie znał projektu budowlanego ani zakresu prac, a do tego był wizytatorem na budowie raz lub dwa razy w tygodniu po 5 minut – wytyka Sławomir Czapiewski, współwłaściciel firmy z Piły.

– Wystąpiliśmy do Urzędu Miasta o udostępnienie informacji publicznej w zakresie doświadczenia zawodowego na obiektach zabytkowych pana inspektora, ale urzędnicy odmawiają pokazania takich danych– twierdzi przedsiębiorca. Podaje jeszcze więcej szczegółów. – Jedynym polem na jakim mógł się wykazać pan Szczepaniuk było robienie dziur w tynku, więc czasami popukał w tynk flamastrem, twierdząc, że trzeba go dalej skuwać – relacjonuje nasz rozmówca.

Ostatecznie, inspektor nie zatwierdził częściowych odbiorów prac.

– Kiedy wszystkie te działania jednak nie zniechęciły nas do dalszej realizacji prac, pan inspektor posunął się do złożenia wymyślonego zawiadomienia na policję, że jest zastraszany. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnego oficjalnego zawiadomienia z policji w tej sprawie – przekonuje Czapiewski. Firma zarzuca też miastu utrudnianie dostępu do pomieszczeń pałacu. – Umowa obejmowała też renowację i częściową wymianę stolarki okiennej oraz drzwiowej. Zostaliśmy zmuszeni do zmiany harmonogramu i wykonywania w okresie zimowym prac na elewacji, zamiast w środku. To generowało dodatkowe koszty – podkreśla współwłaściciel.

Na tym nie koniec, bo 6 kwietnia do firmy miało wpłynąć pismo z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. – Wynika z niego, że urzędnicy nie uzyskali odpowiednich zezwoleń z zakresu ochrony środowiska, chodzi m.in. o operat ornitologiczny. WIOŚ wystąpił do nadzoru budowlanego o wstrzymanie prac przy pałacu. W związku z tym nasze odstąpienie od umowy było uzasadnione, gdyż kontynuacja oznaczałaby naruszenie przepisów prawa– dowodzi Czapiewski.

Samorząd zapłacił wykonawcy tylko za część prac. – Za te roboty, które nie budziły naszych wątpliwości – przyznaje Rębek.

Firma nie godzi się na to. – Otrzymaliśmy mocno okrojone płatności na łączną kwotę ok. 560 tys. zł brutto. Miasto zalega nam na ponad 1,1 mln złotych – podlicza współwłaściciel Galerii Czystości. Ostatecznie wykonawca zamierza iść do sądu. – Będziemy składali pozew o zapłatę. Jednocześnie wnioskujemy do NIK o przeprowadzenie kontroli wydatkowania pieniędzy podczas realizacji prac remontowych pałacu, gdyż naszym zdaniem marnotrawione są tam środki publiczne – stwierdza Czapiewski.

Pierwotny harmonogram zakładał, że remont zabytku zakończy się w tym roku. Samorząd przedstawiał nawet pomysły jak zagospodarować odnowioną przestrzeń. W centralnym korpusie ma powstać kilka stref, na przykład kawiarniana, muzealna, fotograficzna czy multimedialna.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium