Wnioski przyjmuje centrala Agencji Rynku Rolnego. Kwota pomocy zależy od kategorii mięsa, które trafia do chłodni i okresu przechowywania.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Wnioski w ramach mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny Agencja Rynku Rolnego przyjmuje od 4 stycznia.
– Zainteresowanie mechanizmem wśród przedsiębiorców jest bardzo duże – informuje Nina Mirgos-Kilanowska, rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego. – Odbieramy wiele telefonów z pytaniami. Wyjaśniamy warunki, pomagamy w wypełnianiu dokumentów.
Do wczoraj do ARR wpłynęły 33 wnioski od 9 przedsiębiorców, w tym 2 z województwa lubelskiego.
– Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny stanowią jeden z mechanizmów interwencyjnych na rynku mięsa w Unii Europejskiej – podaje Mirgos-Kilanowska. – Realizacja powyższego mechanizmu w ramach kompetencji ARR polega na udzielaniu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny na terenie Polski zgodnie z zasadami obowiązującymi w UE.
O dotację mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy mają siedzibę i są zarejestrowani na terenie UE, zapewniają chłodnię do przechowywania wieprzowiny oraz są wpisani do Centralnego Rejestru Przedsiębiorców ARR.
W ramach tego mechanizmu przechowywane mogą być tusze i półtusze wieprzowe lub elementy powstałe z rozbioru półtusz wieprzowych przez okres 90, 120 lub 150 dni. Stawki pomocy zależą od kategorii mięsa i okresu przechowywania. I tak na przykład w przypadku całych tusz zwierząt do 20 kg dopłata na okres 90 dni wynosi 274 EUR/t, zaś za okres 120 dni – 291 EUR/t, zaś za przechowywanie w okresie 150 dni – 307 EUR/t.
Aby dopłatę otrzymać przedsiębiorca o ile nie jest, musi być zarejestrowany w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez ARR. Musi też złożyć wniosek o zawarcie umowy na dopłatę. Przedsiębiorca składa też zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy w wysokości 20 proc. wnioskowanej kwoty dopłaty.
Jak informuje ARR wniosek może dotyczyć tylko jednego produktu tj. jednej z kategorii wymienionej w załączniku do rozporządzenia KE (z 14 grudnia 2015 r., wprowadzającego prywatne przechowywanie wieprzowiny oraz ustalające z góry stawkę dopłat - red.).
Wnioski o zawarcie umowy na dopłaty należy przesłać do centrali ARR w Warszawie lub złożyć bezpośrednio na miejscu w Kancelarii Ogólnej ARR. Do wniosku należy dołączyć całą wymaganą dokumentację. Jest ona określona w „Warunkach udzielania dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny”.
– Za datę złożenia wniosku uważa się datę jego wpływu do ARR – dodaje przedstawicielka ARR.
Wnioski przyjmuje wyłącznie centrala Agencji. – My tylko robimy kontrole na polecenie centrali – mówi Adam Rychliczek, dyrektor oddziału terenowego ARR w Lublinie. – Sprawdzamy jak wygląda załadunek do chłodni. Poza tym co jakiś czas kontrolujemy parametry przechowywania i dane przesyłamy do centrali.
Wymagania wobec zwierząt
Dopłatami jest objęte mięso wysokiej jakości, które pochodzi od zwierząt: których chów odbywał się przynajmniej przez ostatnie dwa miesiące na terenie UE • utrzymywanych zgodnie z obowiązującymi wymaganiami weterynaryjnymi • ubitych nie wcześniej niż 10 dni przed datą wprowadzenia mięsa do chłodni • których ubój nie nastąpił w wyniku działań nadzwyczajnych (np. ubój z konieczności).