Nie kadrowa zawierucha, ale „wynik zaniechań poprzedniego kierownictwa ARiMR”. Tak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tłumaczy opóźnienia w wypłatach płatności bezpośrednich.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
W komunikacie dotyczącym realizacji płatności bezpośrednich za 2015 r. resort wskazuje nie tylko na wielomiesięczne opóźnienia w budowie systemu informatycznego. MRiRW przypomina, że poprzedni prezes ARiMR Andrzej Gross już w listopadzie ub.r. informował, że są problemy z wdrożeniem nowego systemu i będą przez to opóźnienia w wypłacie pieniędzy.
„Ponadto Andrzej Gross sygnalizował brak środków na realizacje płatności bezpośrednich w grudniu 2015 r., w tym na zaliczki tych płatności nie została zabezpieczona kwota 1,386 mld zł, o czym agencja poinformowała w dniu objęcia urzędu przez nowego ministra.” – czytamy w komunikacie MRiRW. „Wstrzymana została wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. Sytuacja wymagała podjęcia natychmiastowych działań naprawczych.”
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podpisał nowy aneks do umowy. Poza tym został opracowany nowy harmonogram wypłaty płatności. „Zabezpieczone zostały także środki finansowe na ich realizację” – zapewnia resort rolnictwa.
Ministerstwo zapewnia, że wypłaty cały czas są realizowane. W kampanii 2015 wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło w Polsce 1,355 mln rolników. Do 16 lutego br. 785 836 rolników, czyli blisko 58 proc. otrzymało płatności bezpośrednie. Natomiast 1 072 051 rolników – prawie 80 proc. uprawnionych otrzymało zaliczki – czyli 50 proc. należnej sumy na poczet płatności bezpośrednich.
Harmonogram wypłat płatności bezpośrednich na okres luty-kwiecień
• 8 lutego – wdrożenie funkcjonalności umożliwiającej naliczanie płatności dla: płatność do buraków cukrowych, płatność do ziemniaków skrobiowych, płatność dla młodych rolników, płatność do tytoniu, płatność do chmielu, płatność do lnu, płatność do pomidorów.
• 15 lutego – wdrożenie funkcjonalności kontroli administracyjnej z wyłączeniem wniosków podlegających sankcjonowaniu (z tytułu przedeklarowania powierzchni, złożenia wniosku po terminie) oraz z wyłączeniem płatności do owiec oraz płatności do konopi włóknistych.
• 22 lutego – wdrożenie w pełnym zakresie kontroli administracyjnej spraw obszarowych oraz naliczania płatności obszarowych
• 11 kwietnia – wdrożenie funkcjonalności umożliwiającej kontrolę administracyjną oraz naliczanie płatności dla rolników podlegających kontroli na miejscu, u których stwierdzono nieprawidłowości oraz rolników podlegających obowiązkowi utrzymania obszarów proekologicznych.