Do budowy płyt obornikowych, zbiorników do przechowywania gnojówki czy zakupu rozrzutników obornika – m.in. na te inwestycje rolnicy mogą dostać dofinansowanie. Ale tylko ci, których gospodarstwa leżą na obszarach narażonych na szkodliwe oddziaływanie związków azotu.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie pomagać w ograniczeniu odpływu szkodliwych związków azotu z gospodarstw rolnych do wód gruntowych. Wnioski o wsparcie finansowe mogą składać rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęcą, których gospodarstwa przynajmniej w części leżą na obszarach szczególnie narażonych (OSN).
– Obszary szczególnie narażone na niekorzystne oddziaływanie nadmiernej ilości związków azotu pochodzenia rolniczego zostały określone na lata 2012-2016 – informuje Krzysztof Szczepanik z lubelskiego oddziału ARiMR. – Wskazał je Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie na podstawie badań wód gruntowych.
W Lubelskiem zostały wyznaczone cztery tereny OSN. – Jest to obszar rzeki Czerniejówki w powiecie lubelskim. A także Kanał Żmudzki i rzeka Uherka na terenie powiatu chełmskiego – podaje Szczepanik. – O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy mają gospodarstwa w obrębie cieków wodnych w miejscowościach Przegaliny Duże i Kuraszew w powiecie radzyńskim.
Wykaz wszystkich terenów można znaleźć m.in. na stronie internetowej ARiMR. – Rolnicy mogą tam sprawdzić czy ich działki leżą na terenie szczególnie narażonym i czy mogą do tego programu przystąpić – podpowiada Szczepanik.
Można dostać dofinansowanie na dwa rodzaje inwestycji: przechowywania nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie lub pasz soczystych (kiszonka). Może to być budowa lub przebudowa płyt obornikowych, zbiorników do przechowywania gnojówki lub gnojowicy czy zbiorników lub płyt do przechowywania pasz soczystych. Dofinansowanie może być też przyznane na zakup niektórych typów aplikatorów nawozów naturalnych w postaci płynnej, wozów asenizacyjnych, a także rozrzutników obornika i kompostu.
Maksymalna wysokość dofinansowania to 50 tys. zł na jedno gospodarstwo (ale nie więcej niż 50 proc. kosztów).
– W przypadku inwestycji zwianych z magazynowaniem pasz soczystych o dofinansowanie mogą ubiegać się jedynie młodzi rolnicy. Chodzi o osoby do 40. roku życia, posiadające stosowne kwalifikacje zawodowe i prowadzące działalność rolniczą nie dłużej niż 5 lat – tłumaczy Szczepanik. – Oni dostaną dofinansowanie w wysokości 60 procent kosztów kwalifikowanych. Wnioski należy składać w oddziałach regionalnych ARiMR. Nabór potrwa do 10 marca.
ARiMR zaprasza rolników na szkolenia
* 9 lutego, Chełm, siedziba Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, ul. Niepodległości 1, godz. 10
* 12 lutego, Komarówka Podlaska (powiat radzyński), siedziba OSP, godz. 10