Po lekkiej zwyżce w ostatnich trzech miesiącach w grudniu 2015 r. ceny mleka zaczęły znowu spadać. To skutek rosyjskiego embarga i co się z tym wiąże nadprodukcji mleka w Polsce. Aby złagodzić skutki niekorzystnej sytuacji producenci mleka będą mogli liczyć na finansowe wsparcie. Nabór wniosków ruszy niebawem.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu 2015 r. za 1 hl mleka płacono w skupie 112,89 zł to jest mniej o 0,3 procent niż przed miesiącem i o 8,6 procent niż przed rokiem.
– Generalnie w województwie lubelskim wzrasta produkcja mleka – mówi Adam Rychliczek, dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Lublinie. – Jest to związane z cyklem hodowli. W okresie zaawansowanej ciąży krowy mają mniej mleka. Po wycieleniu mleka jest więcej. W tej chwili trochę więcej tego mleka produkujemy w Lubelskiem. Drugi powód jest taki, że nie ma limitów, nie ma kar. Każdy już na własne ryzyko produkuje mleko. Więc widać tendencję wzrostową.
– W tej chwili nadprodukcja mleka w Polsce sięga już ok. 40 procent – podaje dyrektor Rychliczek.
Jest to skutek przede wszystkim embarga rosyjskiego. – Nowe rynki zdobywamy, bo na przykład sery zamiast do Rosji wysyłamy np. do Czech, na Słowację jak też poza Unie Europejską – wylicza dyrektor oddziału terenowego ARR w Lublinie. – Jednak ten rosyjski rynek nie został zagospodarowany w całości. A pojawiło się dodatkowo nowe zjawisko. Mianowicie Chińczycy drastycznie ograniczyli przyjęcie do siebie mleka w proszku. Nasze zakłady w tej chwili mają problem z jego sprzedaniem.
Lada chwila ruszy unijna pomoc m.in. dla producentów mleka. Aby pomoc uzyskać będzie trzeba spełnić kilka kryteriów.
• Na wsparcie może liczyć rolnik będący producentem mleka, jeśli w roku bazowym 2014/2015 wprowadził do obrotu od 15 000 kg do 300 000 kg mleka.
• Po drugie w dniu złożenia wniosku rolnik musi posiadać co najmniej 3 krowy typu mlecznego lub kombinowanego, w wieku powyżej 24 miesięcy, zgłoszone do Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.
Wnioski będzie można składać w oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego.
Prawdopodobnie sprawa realizacji przez ARR zadań związanych z ustanowieniem tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych stanie dziś na Radzie Ministrów.
Ceny produktów rolnych w grudniu 2015 roku (dane GUS)
• województwo lubelskie
- mleko - 114,23 zł/1hl
- drób - 3,78 zł/1kg wagi żywej
- trzoda chlewna - 3,81 zł/1kg wagi żywej
- bydło (bez cieląt) - 7,16 z/1kg wagi żywej
• Polska
- mleko – 112,89 zł/1hl
- drób - 3,71 zł/1kg wagi żywej
- trzoda chlewna - 3,84 zł/1kg wagi żywej
- bydło (bez cieląt) - 6,16 z/1kg wagi żywej