Rolnicy poszkodowani w wyniku klęski żywiołowej – a do tych należy m.in. powódź i "deszcz nawalny” – mogą skorzystać z preferencyjnego, bardzo nisko oprocentowanego kredytu klęskowego.
Najpierw zgłoś szkodę
Przed złożeniem wniosku o kredyt, poszkodowany udaje się do urzędu gminy, aby zgłosić szkodę. Powołana przez wojewodę komisja dokonuje szacunków w terminie 2 miesięcy od dnia stwierdzenia skutków klęski. Na podstawie pracy tej komisji przygotowywana jest opinia wojewody dotycząca zakresu i wysokości szkód. Jej uzyskanie jest warunkiem ubiegania się przez poszkodowanego o kredyt.
W ciągu kolejnego miesiąca wojewoda zgłasza wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażenie zgody na uruchomienie pomocy.
Wyrażenie zgody przez ministra umożliwia uruchomienie linii preferencyjnych kredytów klęskowych na wznowienie produkcji po danej klęsce przez banki współpracujące z ARiMR.
Kolejnym krokiem jest złożenie w banku wniosku o kredyt wraz z planem inwestycji, o ile rolnik ubiega się o kredyt inwestycyjny, opinią wojewody i innymi dokumentami wymaganymi przez bank.
OKRES KREDYTOWANIA
...dla kredytu klęskowego inwestycyjnego nie może wynosić więcej niż: 8 lat, a dla kredytu klęskowego obrotowego – maksymalnie 4 lata. Karencja w spłacie kredytu nie może być dłuższa niż 2 lata.
KWOTA KREDYTU
nie może wynosić więcej niż:
4 mln zł dla gospodarstw rolnych,
8 mln zł dla działów specjalnych produkcji rolnej.
Wkład własny nie jest wymagany.