Do producentów tradycyjnych smakołyków z województwa lubelskiego trafiło kolejne 6 statuetek „Pereł” przyznawanych najlepszym produktom regionalnym.
W niedzielę 30 września podczas gali w Międzynarodowych Targach Poznańskich tytuł ten, nadawany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, otrzymały: musztarda Danuty Pietrusik i Pauliny Pietrusik „Frykasy z Kodnia”, twaróg tłusty klinek tradycyjny Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Bychawy, twarożek babuni półtłusty z Michowa Spółdzielni Mleczarskiej „Michowianka” z Michowa, jabłecznik domowy „cydr” Małgorzaty Solis „Frux Solis” z Mikołajówki, filet z pstrąga w maku z pęczakiem, warzywami i szyjkami rakowymi Stowarzyszenia „Sokowirówka” z Poniatowej oraz kakory Koła Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego.
Aktualnie lubelscy producenci mogą pochwalić się 52 „Perłami”. Pierwsze statuetki trafiły już w 2003 r. do Marii Kazimiery Sarnackiej z Dołhobrodów za korowaj dołhobrodzki oraz do Wojciecha Zaniewicza z Międzyrzeca Podlaskiego za sękacza podlaskiego.
Od soboty do poniedziałku (29 września - 1 października) podczas targów „Smaki Regionów” w Poznaniu swoje stoisko, prowadzone przez Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie miał również region lubelski.
- W tym roku proponujemy mieszkańcom Poznania ofertę ziołowo-nabiałową. Na naszej ekspozycji swoje wyroby prezentują spółdzielnie mleczarskie z Bychawy i Piask oraz firma "Ziółko" z Łopiennika Górnego. Tradycyjnie już także częstowaliśmy wszystkich cebularzami. miejsce degustacja cebularzy lubelskich. Tuż obok nas ulokowała się także spółdzielnia mleczarska z Michowa mówi Tomasz Makowski z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.