Chodelskie raki to bułki wypiekane w domu małżeństwa z Chodla. Pieczywo zdobyło już uznanie jury konkursu organizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Owocowy Szlak z Opola Lubelskiego.
Maleństwo postanowiło wystartować w konkursie organizowanym przez Lokalną Grupę Działania "Owocowy Szlak”. Konkurs na najlepszy produkt lokalny został rozstrzygnięty w minioną niedzielę podczas II Święta Produktu Lokalnego. Chodelskie raki zdobyły pierwszą nagrodę w kategorii "kulinaria - produkt”.
- Bardzo się z tego zwycięstwa cieszymy - podkreśla Czuryło. - Pierwszy raz zgłosiliśmy nasze bułki do konkursu.
Chodelskie raczki mają wymiary ok. 13cm x 10cm x 2cm. - Ciasto po wyrobieniu nie idzie od razu do piekarnika. Musi trochę poleżeć - zdradza Czuryło. I przyznaje: Pomysł na wygląd bułek zaczerpnęliśmy z herbu Chodla, w którym jest rak.
Wśród produktów zgłoszonych i nagrodzonych w konkursie były również m.in. salceson włoski i chleb razowy (Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu Samopomoc Chłopska w Opolu Lubelskim) i cebularz lubelski (Piekarnia Tadeusza Zubrzyckiego). Piekarnia ta pokazywała też chleb kraczewicki. - Staramy się o wpisanie tego chleba na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych - mówi Mariola Zubrzycka.
Obecnie na tej liście są 122 produkty z województwa lubelskiego. W czerwcu minister rolnictwa wpisał kolejne dwa lubelskie smakołyki - jabłczankę z Fajsławic i krasnostawskie sery z ziołami.
Niebawem tych produktów będzie więcej. - Pracujemy nad ok. 30 wnioskami, które niedługo zostaną wysłane do ministerstwa - informuje Serej.