Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 marca 2015 r.
19:30
Edytuj ten wpis

Rolnik idzie do szkoły

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – to kierunek, który do swojego programu nauczania wprowadza coraz więcej szkół. Jednak wciąż największą popularnością cieszą się kierunki typowo rolnicze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Spec od "zielonej energii”

W zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu kształci od września ubiegłego roku.

– Obecnie w klasie uczy się 10 osób. Spodziewam się, że w przyszłym roku szkolnym zainteresowanie będzie większe. Zwłaszcza, że chcemy nawiązać współpracę z Polską Akademią Nauk, który ma powołać specjalny instytut pod Warszawą specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii – mówi Izabela Sokołowska, dyrektorka szkoły.

Do uruchomienia podobnego kierunku przymierzają się też inne szkoły w Lubelskiem. – Od września chcemy zacząć kształcenie w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Na razie jednak zainteresowanie jest niewielkie – przyznaje Bożena Stępień, kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. – Świadomość młodych ludzi w tym zakresie jest chyba niezbyt duża.
Tymczasem w całym kraju jak grzyby po deszczu powstają biogazownie, farmy fotowoltaiczne, a na budynkach urzędów, szkół i prywatnych domach montowane są kolektory słoneczne.

– Ktoś te wszystkie urządzenia będzie musiał przecież serwisować i naprawiać. Więc rynek pracy będzie – przewiduje Stępień. – Kierunek na pewno nie jest łatwy. Są zajęcia z fizyki, elektroniki czy elektryki.
Jeśli uda się zebrać grupę 20 osób zainteresowanym kształceniem w tym kierunku to taka klasa powstanie od września.

Nowoczesne uprawy i agroturystyka

Tadeusz Szewczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu przyznaje, największą popularnością cieszą się takie kierunki jak rolnik i technik rolnik.

– Co roku mamy około 30-40 chętnych – podaje dyr. Szewczyk. – Są to zwykle osoby, które przejęły lub mają w perspektywie przejęcie gospodarstwa rolnego. Uzupełniają swoje kwalifikacje po to aby móc skorzystać z unijnych dotacji. Wśród naszych słuchaczy są też osoby po studiach wyższych.

Chętnych nie brakuje też na kierunek technik turystyki wiejskiej. Jego ukończenie zwiększa szansę na skuteczne otwarcie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wśród słuchaczy są osoby w wieku 18-40 lat, nawet 50-letnie.
Pszczelarz na topie

– Technik pszczelarz to zawód, który w naszej szkole cieszy się największym zainteresowaniem – podkreśla kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. – Na tym kierunku kształcą się nie tylko uczniowie z naszego regionu, ale też z całej Polski i zagranicy m.in. Kazachstanu, Białorusi czy Ukrainy. W tych krajach nie ma takiego kierunku więc zainteresowane osoby przyjeżdżają uczyć się do nas.

Ukończenie technikum pszczelarskiego daje wiele możliwości. – Absolwent może założyć pasiekę i prowadzić działalność w tym kierunku – mówi Stępień.

Pszczelarstwa można się uczyć nie tylko w technikum, ale też na kursach kwalifikacyjnych w zawodach pszczelarz i technik pszczelarstwa.

– W tym zakresie również mamy ogromne zainteresowanie – dodaje Stępień. – We wrześniu przyjęliśmy 138 osób, które chcą uzyskać kwalifikację Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej.
Na kurs mogą zapisać się osoby dorosłe, które posiadają wykształcenie co najmniej średnie – ogólnokształcące lub techniczne.

Mechanizator mile widziany

Na kierunkach rolniczych można się kształcić także w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu. – Najbardziej popularne kierunki w naszej szkole to technik mechanizacji rolnictwa, technik żywienia i usług gastronomicznych – wylicza Eugeniusz Klucha, dyrektor placówki. – Absolwenci szkół średnich najczęściej wybierają technika turystyki wiejskiej w Szkole Policealnej. Ten kierunek daje kwalifikacje uznawane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Absolwenci mogą korzystać z programów unijnych dla młodych rolników. Poza tym uczniowie i słuchacze poznają najnowsze technologie stosowane w rolnictwie. Mają zajęcia praktyczne na terenie szkoły i wyjeżdżają na wycieczki.

Przyszli technicy mechanizacji rolnictwa w ramach nauki w szkole korzystają z bezpłatnych kursów na prawo jazdy kategorii B i T oraz obsługi kombajnu zbożowego. – Mają też możliwość odbywania praktyk zagranicznych w Szwajcarii – dodaje dyrektor ZSCKR w Różańcu.

Pozostałe informacje

Marek Zawada
praca

Powiat hojnie wynagradza dyrektora szpitala. Duża podwyżka pensji to nie wszystko

Zarząd powiatu bialskiego hojnie wynagradza dyrektora międzyrzeckiego szpitala. Właśnie przyznano mu sporą podwyżkę pensji i nagrodę jubileuszową.

Food Truck Festivals  powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Food Truck Festivals powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Na trzy dni Motor Arena zmieni się w kulinarne centrum, w którym będzie można spróbować dań z różnych zakątków świata. Już od piątkowego popołudnia różnorodność smaków będzie przyprawiała o zawrót głowy.

19-latek z Chełma prowadzony przez funkcjonariuszy policji
wypadki
film

Sprawca katastrofy drogowej w Chełmie aresztowany. Odpowie za śmierć nastolatków

Najbliższe trzy miesiące za kratkami spędzi 19-latek, który pijany doprowadził do wypadku, w których zginęły dwie osoby. Samochód uderzył w słup latarni. Osobowym autem podróżowało dziesięć młodych osób.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny
patronat

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny

Z racji tego, że rok 2025 w Lublinie jest rokiem prof. Andrzeja Nikodemowicza, to w najbliższą niedzielę (6 kwietnia) w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie wystąpi męski zespół wokalny Kairos. Koncert ten zainauguruje oficjalne obchody.

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

"Kwiaty zła" to nowa instalacja artystyczna, którą mogą podziwiać lublinianie i turyści odwiedzjący miasto. Autorem jest lubelski artysta Jarosław Koziara.

Była przewodnicząca Rady Miasta Chełm
Chełm

Polityczny wstrząs w chełmskiej Radzie Miasta: Dorota Rybaczuk odwołana

Dramatyczny zwrot akcji, polityczne napięcie i niespodziewane decyzje – tak w skrócie można opisać ostatnią sesję Rady Miasta Chełm. Spotkanie, które miało koncentrować się na przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, zakończyło się politycznym trzęsieniem ziemi. W centrum wydarzeń znalazła się Dorota Rybaczuk.

4te Piętro – mistrzowie rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego
galeria

Znamy mistrzów rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego

4te Piętro wygrało mistrzostwo. W ostatniej kolejce Łukasz Łukawski i jego koledzy pewnie pokonali Back to the Roots.

Kiedy warto udać się do psychologa w Lublinie? Najczęstsze powody wizyt

Kiedy warto udać się do psychologa w Lublinie? Najczęstsze powody wizyt

Problemy emocjonalne, trudności w relacjach czy przewlekły stres to tylko niektóre sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog może pomóc w znalezieniu skutecznych sposobów radzenia sobie z różnymi wyzwaniami i poprawić jakość życia. Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia jest dla Ciebie, przeczytaj poniższy artykuł.

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Joga to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Aby jednak czerpać z niej pełne korzyści, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Sprawiają one, że ćwiczenia jogi są bardziej komfortowe i efektywne. Jakie są niezbędne akcesoria do jogi?

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Szukasz sposobu na niedrogie i komfortowe podróżowanie? Autokar może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Dzięki dobrze dobranym biletom nie tylko oszczędzisz, ale też zyskasz wygodę i swobodę planowania. Zobacz, jak podejść do tematu mądrze i wycisnąć z podróży jak najwięcej.

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością stawiania czoła bardzo wielu różnorodnym wyzwaniom. Polskie przepisy podatkowe niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o przeniesieniu swojej działalności do Czech. Jak wygląda rejestracja spółki u naszych południowych sąsiadów? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Czy mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Wrotków słusznie boją się skutków otwarcia Centrum Integracji Cudzoziemców przy Diamentowej? Podczas wczorajszej konferencji marszałek Jarosław Stawiarski zapewnił, że ze wszystkich centrów na Lubelszczyźnie korzystają głównie obywatele Ukrainy.

Bright Ede swój debiut na boiskach PKO BP Ekstraklasy uczcił bramką

Bight Ede (Motor Lublin): To był dla mnie wyjątkowy dzień

Debiut na poziomie PKO BP Ekstraklasy, debiut w nowej drużynie, a na koniec jeszcze debiut przed kamerami Canal+Sport. Bright Ede ma za sobą kapitalny występ w niedzielnym meczu Motoru Lublin ze Stalą Mielec (4:1) i na pewno na długo tego spotkania nie zapomni.

Coś spadło w okolicach Cycowa

Obiekt nieznanego pochodzenia spadł na pole pod Cycowem. Czy to fragment rakiety?

W gminie Cyców w powiecie łęczyńskim w nocy z poniedziałku na wtorek z nieba spadł tajemniczy obiekt. Nocne niebo najpierw rozświetlił błysk, a potem dał się słyszeć huk. Na miejsce wezwano służby. Czy to fragment rakiety Elona Muska? Polska Agencja Kosmiczna sprawy na razie nie komentuje.

Bogdanka LUK Lublin. musi wygrać w Kędzierzynie-Koźlu, aby myśleć o awansie do strefy medalowej

Bogdanka LUK Lublin gra z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i musi wygrać

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Początek wtorkowego spotkania o godzinie 20.30

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium