Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – to kierunek, który do swojego programu nauczania wprowadza coraz więcej szkół. Jednak wciąż największą popularnością cieszą się kierunki typowo rolnicze.
W zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu kształci od września ubiegłego roku.
– Obecnie w klasie uczy się 10 osób. Spodziewam się, że w przyszłym roku szkolnym zainteresowanie będzie większe. Zwłaszcza, że chcemy nawiązać współpracę z Polską Akademią Nauk, który ma powołać specjalny instytut pod Warszawą specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii – mówi Izabela Sokołowska, dyrektorka szkoły.
Do uruchomienia podobnego kierunku przymierzają się też inne szkoły w Lubelskiem. – Od września chcemy zacząć kształcenie w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Na razie jednak zainteresowanie jest niewielkie – przyznaje Bożena Stępień, kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. – Świadomość młodych ludzi w tym zakresie jest chyba niezbyt duża.
Tymczasem w całym kraju jak grzyby po deszczu powstają biogazownie, farmy fotowoltaiczne, a na budynkach urzędów, szkół i prywatnych domach montowane są kolektory słoneczne.
– Ktoś te wszystkie urządzenia będzie musiał przecież serwisować i naprawiać. Więc rynek pracy będzie – przewiduje Stępień. – Kierunek na pewno nie jest łatwy. Są zajęcia z fizyki, elektroniki czy elektryki.
Jeśli uda się zebrać grupę 20 osób zainteresowanym kształceniem w tym kierunku to taka klasa powstanie od września.
Nowoczesne uprawy i agroturystyka
Tadeusz Szewczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu przyznaje, największą popularnością cieszą się takie kierunki jak rolnik i technik rolnik.
– Co roku mamy około 30-40 chętnych – podaje dyr. Szewczyk. – Są to zwykle osoby, które przejęły lub mają w perspektywie przejęcie gospodarstwa rolnego. Uzupełniają swoje kwalifikacje po to aby móc skorzystać z unijnych dotacji. Wśród naszych słuchaczy są też osoby po studiach wyższych.
Chętnych nie brakuje też na kierunek technik turystyki wiejskiej. Jego ukończenie zwiększa szansę na skuteczne otwarcie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wśród słuchaczy są osoby w wieku 18-40 lat, nawet 50-letnie.
– Technik pszczelarz to zawód, który w naszej szkole cieszy się największym zainteresowaniem – podkreśla kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. – Na tym kierunku kształcą się nie tylko uczniowie z naszego regionu, ale też z całej Polski i zagranicy m.in. Kazachstanu, Białorusi czy Ukrainy. W tych krajach nie ma takiego kierunku więc zainteresowane osoby przyjeżdżają uczyć się do nas.
Ukończenie technikum pszczelarskiego daje wiele możliwości. – Absolwent może założyć pasiekę i prowadzić działalność w tym kierunku – mówi Stępień.
Pszczelarstwa można się uczyć nie tylko w technikum, ale też na kursach kwalifikacyjnych w zawodach pszczelarz i technik pszczelarstwa.
– W tym zakresie również mamy ogromne zainteresowanie – dodaje Stępień. – We wrześniu przyjęliśmy 138 osób, które chcą uzyskać kwalifikację Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej.
Na kurs mogą zapisać się osoby dorosłe, które posiadają wykształcenie co najmniej średnie – ogólnokształcące lub techniczne.
Mechanizator mile widziany
Na kierunkach rolniczych można się kształcić także w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu. – Najbardziej popularne kierunki w naszej szkole to technik mechanizacji rolnictwa, technik żywienia i usług gastronomicznych – wylicza Eugeniusz Klucha, dyrektor placówki. – Absolwenci szkół średnich najczęściej wybierają technika turystyki wiejskiej w Szkole Policealnej. Ten kierunek daje kwalifikacje uznawane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Absolwenci mogą korzystać z programów unijnych dla młodych rolników. Poza tym uczniowie i słuchacze poznają najnowsze technologie stosowane w rolnictwie. Mają zajęcia praktyczne na terenie szkoły i wyjeżdżają na wycieczki.
Przyszli technicy mechanizacji rolnictwa w ramach nauki w szkole korzystają z bezpłatnych kursów na prawo jazdy kategorii B i T oraz obsługi kombajnu zbożowego. – Mają też możliwość odbywania praktyk zagranicznych w Szwajcarii – dodaje dyrektor ZSCKR w Różańcu.