Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

29 lipca 2015 r.
12:31

Rolnik zbierze mniej ziarna. Ceny skupu zbóż

Według prognoz w tym roku zbiór zbóż i rzepaku w Polsce będzie niższy w porównaniu z rekordowym rokiem ubiegłym. Cena za pszenicę ma być podobna jak w 2014 r., zaś za żyto rolnicy otrzymają prawdopodobnie mniej pieniędzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W północnej części województwa lubelskiego żniwa się jeszcze nie rozpoczęły – mówi Benedykt Lipiński, główny specjalista ds. roślin zbożowych Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, oddział w Grabanowie, z którym rozmawialiśmy w minioną środę. – Kiedy się zaczną, tego nie wiadomo. Rzepak pewnie już niebawem. I dodaje: Cały czas brakuje wody. Na lepszych glebach zboża są utrzymane dość dobrze, na gorszych będzie nieco strat w plonie, zwłaszcza jeśli chodzi o zboża jare.

Susza

Niedobory wody występują na terenie całej Polski. Najgorsza sytuacje jest w czterech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i łódzkim.

– Poszkodowani przez suszę rolnicy mogą liczyć na pomoc państwa – zapowiadał na początku lipca Marek Sawicki, minister rolnictwa. Ale podstawową zasadą udzielania tej pomocy jest powołanie przez wojewodę komisji na wniosek jednostek samorządu terytorialnego. Ona szacuje straty i w zależności od tego, jaki jest poziom strat, będą podejmowane różne działania.

W województwach m.in. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim wojewodowie powołali już komisje. Rozpoczęły szacowanie strat spowodowanych suszą w gospodarstwach rolnych.

W Lubelskiem do wojewody do 15 lipca żadne zawiadomienie dotyczące suszy nie wpłynęło. – Monitorujemy sytuację za pośrednictwem Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, na mocy porozumienia z ministerstwem rolnictwa – informuje Marcin Bielesz, rzecznik wojewody lubelskiego. – IUNG nie określił, aby na terenie którejkolwiek z gmin w województwie lubelskim występowało zagrożenie suszą rolniczą.

Z raportu IUNG w Puławach za okres od 11 maja do 10 lipca 2015 roku wynika, że największe zagrożenie dla zbóż jarych występuje w 9 województwach – kujawsko-pomorskim, łódzkim, pomorskim, mazowieckim, podlaskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim i opolskim. Sytuacja ta dotyczy w sumie 860 gmin.

Straty po ulewach

W Lubelskiem na terenie Zamojszczyzny trwa zaś szacownie strat spowodowanych ulewami.
– U nas straty rolnicze nie są duże, mimo to są – przyznaje Waldemar Miller, zastępca wójta gminy Tomaszów Lubelski.

– W terminie do urzędu gminy wpłynęły dwa wnioski, dwa kolejne otrzymaliśmy już po terminie – podaje Karolina Mazur z Urzędu Gminy w Tomaszowie Lubelskim. – Dotyczą dwóch gospodarstw w miejscowości Rabinówka poszkodowanych w wyniku ulewy, która miała miejsce 26 maja. Straty dotyczą zbóż – pszenicy ozimej i pszenżyta na łącznym areale 5,84 ha. Protokół z szacowania strat odesłaliśmy już do lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Komisja szacująca straty pracowała też na terenie gminy Łabunie. Z kolei w gminie Stary Zamość poważnych szkód nie odnotowano.

– Gdzieniegdzie jest położone zboże, ale takich strat, które nadawałyby się do odszkodowania, na terenie naszej gminy nie ma – dodaje Waldemar Raczyński, wójt gminy Stary Zamość.

Zbiory zbóż i rzepaku będą mniejsze

– Ubiegły rok był rekordowy pod względem zbioru zbóż – 31,9 mln ton – mówi Wiesław Łopaciuk, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. – Spowodowane było to tym, że o kilka procent wzrósł areał. W tym roku przewidujemy, że będzie on mniejszy. Będzie dobrze jeśli będziemy mieli 30 mln ton.

Spowodowane jest to przede wszystkim suszą występującą w centrum Polski. Pod względem zbiorów chudych lat było kilka. – W 1992 roku była straszna susza. Wówczas zebrano zaledwie 20 milionów ton zbóż – podaje Łopaciuk. – Podobnie było w 1994 roku, gdy zbiór wyniósł 21,7 mln ton. W 2000 roku było to 22,3 mln ton, zaś w 2006 roku 21,7 mln ton. W kolejnych latach zbiory zbóż kształtowały się w granicach 27-29 mln ton.

Ekspert IERiGŻ wskazuje, że ubiegłorocznego zboża nie jest dużo. – Rynek czyści nam eksport, głównie do Afryki Północnej, na Bliski Wschód i do krajów Unii Europejskiej – wylicza Łopaciuk.
Podobne rekordowe były w ubiegłym roku zbiory rzepaku w Polsce. Zwiększyły się do 3,3 mln ton (o 22 procent), w wyniku wzrostu areału uprawy do prawie 1 mln ha (o 3 procent) i plonów do 3,4 t/ha (o 18 procent) – czytamy w analizie przygotowanej prze IERiGŻ. „W tej sytuacji w sezonie 2014/15 znacząco wzrósł przerób (o 21 procent do 2,5 mln ton) i eksport rzepaku (o 20 procent do 0,9 mln ton). Jego import wzrósł nieznacznie (o 4 procent do 0,2 mln ton).

Zapasy rzepaku na koniec roku były niskie. Eksperci z Instytutu przewidują, że w bieżącym roku zbiory rzepaku zmaleją do 2,9 mln ton – czyli o 11 procent. Powodem jest przede wszystkim zmniejszenie areału o 4 procent tej uprawy jak też plonów o 7 procent.

Podaż rzepaku na rynku krajowym w sezonie 2015/16 może być jednak relatywnie wysoka, z uwagi na spodziewany spadek jego eksportu i jednoczesny wzrost importu – napisano w analizie przygotowanej przez Instytut.

Prognoza

1 lipca prezes Agencji Rynku Rolnego powołał Zespół Ekspertów ds. Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolniczych. Zespół opracował prognozę cen rynkowych, w tym zbóż, do końca 2015 r.

„Mniejsze zasoby zbóż w Polsce będą wywierały presję na wzrost cen” – czytamy w opracowaniu. „Wzrost ten będzie jednak hamowany dużą podażą ziarna na rynku światowym, jak również konkurencyjnymi cenami u naszych tradycyjnych dostawców (Czechy, Słowacja, Węgry). Uwzględniając aktualną i przewidywaną sytuację podażowo-popytową przewiduje się, że w Polsce poziom cen pszenicy do końca 2015 r. może być zbliżony do notowanego rok wcześniej, a żyta niższy.”

I tak we wrześniu prognozowana cena pszenicy konsumpcyjnej ma wynieść 660-690 zł/t, w grudniu 680-730 zł/t. W przypadku żyta eksperci przewidują, że cena będzie wahać się w granicach 480-500 zł/t, zaś w grudniu 490-520 zł/t.

Ceny skupu zbóż w Lubelskiem 6-10 lipca 2015 r.*

Pszenica

ZCH Organika Jaworzno – 580 zł/t z VAT konsumpcyjna, 535 zł/t z VAT zwyczajna
Zrzeszenie Agro – 680 zł/t z VAT konsumpcyjna, 610 zł/t z VAT paszowa
Kapka – 680 zł/t + VAT konsumpcyjna
Młyn Smoryń – 530 zł/t – 630 zł/t + VAT konsumpcyjna
Zamojskie Zakłady Zbożowe – 570 zł/t z VAT konsumpcyjna, 535 zł z VAT ogólnoużytkowa
JANSZ - POL Strupin Duży – 650 zł/t z VAT ogólnoużytkowa, 610 zł/t z VAT paszowa
Skład Opału „SZUMIŁO” Chełm – 650 zł/t z VAT ogólnoużytkowa
Proskurex Siennica Różana – 600 zł/t z VAT ogólnoużytkowa
Emark – 600 - 650 zł/t z VAT
Pro-Agro – 600 zł/t z VAT

Jęczmień

Zrzeszenie Agro – 600 zł/t z VAT browarny
Ferma Drobiu – 350 zł/t z VAT
JANSZ - POL Strupin Duży – 400 zł/t z VAT ogólnoużytkowy
Skład Opału „SZUMIŁO” Chełm – 550 zł/t z VAT ogólnoużytkowy
Proskurex Siennica Różana – 500 zł/t z VAT ogólnoużytkowy

Żyto

JANSZ - POL Strupin Duży – 350 zł/t z VAT ogólnoużytkowe

Owies

JANSZ - POL Strupin Duży – 300 zł/t z VAT

Pszenżyto

Ferma Drobiu – 530 zł/t z VAT
JANSZ - POL Strupin Duży – 400 zł/t z VAT
Skład Opału „SZUMIŁO” Chełm – 400 zł/t z VAT
Proskurex Siennica Różana – 450 zł/t z VAT

Ceny targowiskowe 6-10 lipca 2015 r.*

jęczmień – od 550 do 600 zł/t
mieszkanka zbożowa – 350 – 500 zł/t
owies – 400 – 500 zł/t
pszenica – 550 – 700 zł/t
pszenżyto – 450 – 600 zł/t
żyto – 400 – 450 zł/t

* Opracowała Małgorzata Biegalska z LODR w Końskowoli

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

47 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG w piątek złożyło ślubowanie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej
galeria

"Waszym nadrzędnym zadaniem jest ochrona granic". Straż zyskała nowych funkcjonariuszy

Komenda Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie staje się coraz liczniejsza. Uroczystość ślubowania 47 nowych funkcjonariuszy odbyła się w piątek, 4 kwietnia.

Mieszkaniec gminy Baranów na jakiś czas pożegna się z prowadzeniem pojazdów
na sygnale

Motocyklista pędził przez Samoklęski. Stracił prawo jazdy

W tym tygodniu jeden z mieszkańców gminy Baranów z dużą prędkością przejechał przez Samoklęski. Dostał wysoki mandat i sporo punktów karnych. Rozpoczynający się motocyklowy sezon będzie musiał odłożyć o trzy miesiące.

Olimpiada wpisuje się w cel nr 3 Agendy 2030 Unesco – „Dobre zdrowie i jakość życia”
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z Lubelszczyzny walczy o zdrowie – Olimpiada Zdrowia PCK z „Biedronką”

Ponad dwa tysiące uczniów z całego województwa lubelskiego w czwartek wzięło udział w XXXII Olimpiadzie Zdrowia PCK z „Biedronką”. Etap okręgowy wyłonił młodych liderów zdrowia, którzy będą reprezentować województwo w ogólnopolskim finale.

Latynoskie wibracje w El Cubano
foto
galeria

Latynoskie wibracje w El Cubano

Tańce latynoskie to nie tylko kroki i figury, to przede wszystkim eksplozja emocji, rytmu i namiętności. Wszystko to było podczas ostatniej imprezy w El Cubano - gorące rytmy, zmysłowe tańce i atmosfera rodem z Karaibów. Zobaczcie, jak muzyka latynoska porwała wszystkich na parkiet do wspólnej zabawy.

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie

Wielkanoc bez babki? Trudno to sobie wyobrazić! W najnowszym odcinku "Dziennika ze smakiem" zabierzemy widzów w kulinarną podróż, której główną bohaterką jest właśnie babka wielkanocna. To ciasto o prostych składnikach, ale jak się okazuje – diabeł tkwi w szczegółach.

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami chłód, wiatr i śnieg

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami chłód, wiatr i śnieg

W ciągu najbliższych godzin czeka nas nagła zmiana pogody. W całym województwie lubelskim dzisiaj od godziny 13 spodziewane są silne podmuchy wiatru, a wieczorem także opady śniegu. W nocy wrócą przymrozki. Uważajmy na drogach.

Mała wiewiórka wypadła z dziupli. Pomogli jej policjanci

Mała wiewiórka wypadła z dziupli. Pomogli jej policjanci

Pod jednym z drzew przy ul. Lipowej w Lubartowie jeden z przechodniów zauważył małą wiewiórkę, która nie przeżyłaby bez pomocy. Na miejsce wysłano policyjny patrol, który zaopiekował się zwierzątkiem.

Przed siatkarzami ze Świdnika ostatni mecz w sezonie

Siatkarze PZL Leonardo Avii Świdnik kończą sezon. Darmowe wejście na ostatni mecz

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego PZL Leonardo Avia Świdnik zamierzy się z Olimpią Sulęcin.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Możemy strzelać jeszcze więcej bramek

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Możemy strzelać jeszcze więcej bramek

Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni pokonali na wyjeździe mającą ekstraklasowe aspiracje Miedź Legnica. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu drużyn?

Sobota z Trzydziestką
foto
galeria

Sobota z Trzydziestką

Kiedy w Klubie 30 na trzech parkietach rozbrzmiewają hity z lat 70., 80., latino oraz topowe przeboje, a goście z gracją balansują między parkietem a barem, wiadomo, że to kolejna szalona noc. Zobaczcie fotorelację z miejsca, gdzie trzy dekady doświadczenia to wstęp do dobrej zabawy. Tym razem niekwestionowaną gwiazdą była Ewelina Krupa i jej zaczarowane skrzypce...Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w Trzydziestce, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin.

Polregio nie dowozi? Województwo lubelskie może powołać własną spółkę kolejową
tylko u nas

Polregio nie dowozi? Województwo lubelskie może powołać własną spółkę kolejową

Zarząd województwa lubelskiego rozważa powołanie własnej spółki kolejowej. Pierwszym krokiem jest przetarg na jej biznesową strategię. Jak tłumaczy wicemarszałek Piotr Breś, wynika to z problemów jakie w innej części kraju ma kolejowy przewoźnik działający na Lubelszczyźnie - spółka Polregio.

Szczypiorniści Padwy Zamość chcą zrehabilitować się za porażkę z KPR Fit Dieta Żukowo

Padwa Zamość kontra wicelider, AZS AWF gra w Łodzi

KPR Padwa i AZS AWF Biała Podlaska rozegrają w weekend 21. kolejkę. Zamościanie podejmą wicelidera z Ciechanowa, a akademicy wybiorą się do Łodzi.

Prezydent Puław nie pójdzie za kratki. Ktoś wpłacił grzywnę

Prezydent Puław nie pójdzie za kratki. Ktoś wpłacił grzywnę

Nakaz aresztowania i osadzenia w zakładzie karnym prezydenta Puław został wycofany przez sąd. Powodem tego nagłego zwrotu akcji jest wpłata grzywny, której dokonała nieznana osoba. - Prawdopodobnie nie trafię do więzienia - przekazał wczoraj wieczorem Paweł Maj.

Mateusz Stolarski liczy, że w sobotę kibice Motoru i Śląska obejrzą przede wszystkim dobry mecz

Trener Motoru przed meczem ze Śląskiem. „Mam nadzieję, że stworzymy świetne widowisko”

Po wygranej ze Stalą Mielec piłkarze Motoru mają już na koncie 39 punktów. Utrzymanie jest niemal pewne, a do realizacji celu został jeden krok, tzn. jedno „oczko”. A kolejna okazja do poprawy dorobku już dzisiaj podczas wyjazdowego meczu przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Spotkanie startuje o godz. 17.30.

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium