Przedłużamy termin przyjmowania zgłoszeń do plebiscytu Rolnik Roku 2015. Kandydatów i kandydatki można zgłaszać jeszcze do niedzieli. Do wygrania jest 10 tysięcy złotych
Szukamy przedsiębiorczych gospodarzy, na których można się wzorować. Tych, którzy zmieniają oblicze lubelskiej wsi. Takich jak gospodarze ze Słodkowa Trzeciego w powiecie kraśnickim – Marek i Sławomir Zielonka (na zdjęciu). Ojca i syna do naszego konkursu zgłosiło Starostwo Powiatowe w Kraśniku.
Ich gospodarstwo liczy łącznie z dzierżawami 160 hektarów. Specjalizuje się w produkcji roślinnej. Rolnicy uprawiają rzepak, buraki cukrowe, pszenżyto, pszenicę i jęczmień.
– W 1990 r. przejąłem gospodarstwo po rodzicach. Miało 4,2 hektara – mówi Marek Zielonka. – To było tradycyjne gospodarstwo, typowe dla tamtych lat. Rodzice mieli krowy, świnie, uprawiali m.in. tytoń. Ja zająłem się wyłącznie produkcją roślinną. Z czasem zacząłem powiększać gospodarstwo.
Dziś gospodarstwo jest wyposażone w nowoczesny sprzęt i maszyny. – Od samego początku korzystamy ze środków unijnych – przyznaje pan Marek. – Z SAPARD-u kupiliśmy m.in. ciągnik Zetor, agregat i pługi. Później syn wziął premię przeznaczoną dla młodych rolników i kupił kombajn.
Park maszynowy powiększa się z roku na rok. Bo pracy nie brakuje.
– W gospodarstwie pracujemy razem z synem. Podczas żniw pomaga też mój drugi syn i zięć. Najmujemy też ludzi do pomocy – dodaje Marek Zielonka.
Rolnik roku 2015 – czekamy na zgłoszenia
Na zgłoszenia do naszego plebiscytu czekamy do niedzieli, 27 września.
Rolników i rolniczki do naszego plebiscytu mogą zgłaszać m.in. urzędy gmin, starostwa powiatowe, spółdzielnie mleczarskie, zakłady mięsne, zrzeszenia producentów, agencje działające na rzecz rolników czy doradztwa rolniczego. Zgłoszenia mogą przesyłać też nasi czytelnicy jak też sami kandydaci.
Zgłoszenia można dokonać za pomocą kuponu, który publikujemy w codziennych wydaniach Dziennika Wschodniego. Można go też znaleźć na naszej stronie www.dziennikwschodni.pl. Kupon zgłoszeniowy należy przesłać na adres naszej redakcji pocztą tradycyjną lub drogą elektroniczną.
Rolnika Roku wybierzemy w drodze głosowania SMS. Zwycięży kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów. W ubiegłym roku na zgłoszonych kandydatów oddano w sumie 13 600 głosów. Zwycięzca Kamil Chęć zdobył 5187 głosów.
Na zwycięzcę tegorocznej edycji czeka nagroda. Jest to 10 tysięcy złotych w gotówce. Pozostali laureaci otrzymają nagrody rzeczowe, statuetki lub dyplomy.
Partnerem plebiscytu jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” Spółka Akcyjna