Lepsza jakość plonu i większa zyskowność. O obiecującej technologii uprawy naturalnej warzyw naukowcy będą opowiadać na Targach Sadowniczo-Warzywnych Vege Fruit Expo.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Polska Izba Technologii i Wyrobów Naturalnych prowadzi wspólny projekt, którego celem jest opracowanie technologii uprawy warzyw w zgodzie z naturą.
– Główne założenie jakie mieliśmy, to by koszt uprawy był zbliżony do upraw konwencjonalnych – przyznaje Maciej Łoś z PITWN. – Bo jeśli tego kryterium nie spełnimy to wszelkiego rodzaju płody rolne nie będą konkurencyjne. Plonowanie miało być także zbliżone do konwencjonalnego. Chcieliśmy też aby jakość plonu była wyższa. Po dwóch latach badań naukowcom udało się dojść do tego momentu, że uprawa np. marchwi jest zbliżona do produkcji konwencjonalnej.
Technologia ta sprawdziła się podczas tegorocznej suszy. – Na poletkach doświadczalnych udało się utrzymać wilgoć w glebie i uratować część zbioru – dodaje Łoś. – Najbardziej sensacyjne rzeczy wyszły kiedy zaczęliśmy badań korzenie roślin. Okazało się, że poziom witamin i mikro i makroelementów jest wyższy o 82 proc. w stosunku do bazowych wartości uprawy. O 48 proc. była wyższa masa sucha. To jest dla mnie kluczowy parametr. Oznacza to lepszy smak i zapach uzyskany w sposób naturalny i mniejsza strata w obróbce. Był też obniżony poziom azotanów i azotynów. To z kolei przekłada się na dłuższe terminy przydatności. A to oznacza zaoferowanie dobrej ceny przez konsumenta jak też mniejsze zwroty.
Wzrost tych parametrów badacze uzyskali używając do ochrony i nawożenia roślin jedynie naturalnych produktów.
– Nasze rozwiązania szły na przykład w kierunku wykorzystywania różnych wyciągów z ziół, które rolnik sam może zrobić m.in. z pokrzywy – mówi Łoś. – Okazuje się, że jeśli na wiosnę stosunkowo wcześnie opryska się pole preparatami mikrobiologicznymi to one zniszczą jajeczka stonki i ona się nie rozwinie. Taki zabieg był potrzebny dwukrotnie.
Szczegółowe informacje będzie można uzyskać podczas rozpoczynających się 24 listopada Targów Sadowniczo-Warzywnych Vege Fruit Expo.
– Jednym z punktów targów będzie właśnie prezentacja tego projektu (24 listopada, o godz. 9.55) – zachęca do udziału Krystyna Węclewicz-Grajek, prezes Targów Lublin, gdzie odbędzie się dwudniowa impreza.
Na targach znajdzie się wszystko to czego ogrodnicy i sadownicy m.in. nasiona, sadzonki, środki ochrony roślin, nawozy, sprzęt do nawadniania, wyposażenie szklarni, systemy przeciwprzymrozkowe i przeciwgradowe, opryskiwacze, kombajny do zbioru owoców i opakowania. Swój udział zapowiedziało ponad 90 firm.
Targi Vege Fruit Expo na terenie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) w godz. 9-17. Wstęp jest bezpłatny.