Świętokrzyskie broni się przed afrykańskim pomorem świń (ASF) i planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia na granicy z województwami lubelskim i podkarpackim. W naszym regionie liczba gospodarstw, w których zaatakował śmiertelny dla świń i dzików wirus, cały czas rośnie.
Lubelskie to region, w którym w tym roku odnotowuje się najwięcej ognisk ASF. Z danych Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej w Lublinie (stan na środę, godz. 14) wynika, że obecnie w Lubelskiem jest 56 ognisk ASF u świń (na 83 w Polsce) i 619 przypadków ASF u dzików. To znacznie więcej niż w całym 2019 r. kiedy to mieliśmy 17 ognisk u świń i 584 przypadki u dzików.
Możliwość przemieszczania się dzików ma ograniczyć ogrodzenie, które stanie na granicy trzech województw.
– Planowane działania są zgodne z rekomendacją głównego lekarza weterynarii. Ogrodzenie będzie mieć ok. 70 km długości. Ma zahaczać o trzy województwa: podkarpackie, lubelskie i mazowieckie – mówi Ewa Łukomska, rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego. – Na razie nie są znane szczegóły techniczne, trwają w tej sprawie rozmowy.
W naszym województwie budowy żadnych ogrodzeń póki co się nie planuje.
– Na obecnym etapie jakiekolwiek grodzenie u nas, czy też zamykanie przejść dla zwierząt nie ma najmniejszego sensu, ponieważ afrykański pomór świń jest już praktycznie w całym województwie – stwierdza Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii. – Wolne od ASF są jedynie gospodarstwa na terenie powiatów kraśnickiego, ryckiego, opolskiego i janowskiego.
Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego także informuje, że „nie ma rekomendacji dotyczącej stawiania płotu ograniczającego przemieszczania się dzików”.
W działania mające na celu zwalczanie i dalsze rozprzestrzenianie się ASF w Lubelskiem włączył się Główny Inspektorat Weterynarii.
Więcej dzików do odstrzału
7 września wojewoda lubelski wydał rozporządzenie w sprawie sanitarnego odstrzału dzików. Została zwiększona liczba do odstrzału z 5178 sztuk do 6038 sztuk. Z czego np. w obwodach łowieckich: w powiecie bialskim ma zostać zabitych 607 dzików, w powiecie biłgorajskim – 522 dziki, w powiecie kraśnickim – 410, zaś w powiecie hrubieszowskim – 220. Odstrzał sanitarny dotyczy też terenu Poleskiego Parku Narodowego (25 dzików) i Roztoczańskiego Parku Narodowego (20 dzików). Planowane są też intensywne akcje poszukiwawcze padłych dzików.